Blog

24.02.2021

Ukończenie mieszania

W artykule znajdziesz:

Ukończenie mieszania

Ukończenie mieszania

Po sygnale ukończenia mieszania opróżnia się mieszalnik z masy betonowej za pośrednictwem rynny rozładunkowej. Jeden pełny cykl pracy trwa 2 do 3 minut. W miarę postępu robót betoniarka posuwa się do przodu, przerywając w tym czasie produkcję masy betonowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy stosowaniu betoniarek torowych osiągamy następujące udogodnienia i korzyści:
- dogodne wykonywanie robót, zwłaszcza przygotowawczych, jak ukończę- nie warstwy odsączającej, izolacyjnej, ustawienie materiałów wypełniających szczeliny warstwy dolnej itp.,
- ułatwiona jest dostawa materiałów kolejką wąskotorową po poboczach
szerokości 1,5 do 2,5 m,
- organizacja robót jest uproszczona, gdyż po torze wykonanym dla betoniarki posuwają się wszystkie następne maszyny i urządzenia pomocnicze,
- straty materiałów są nieznaczne.

Do utrudnień przy stosowaniu betoniarek torowych zaliczamy:
- znaczny ciężar własny (około 15 T), co wymaga ciężkich torów o mocnych ławach betonowych,
- trudność transportu betoniarki i konieczność rozbierania maszyny na poszczególne części,
- możliwość użycia betoniarki tylko do budowy nawierzchni o szerokości, na jaką została ona skonstruowana,
- znaczne utrudnienie przy dostawie materiałów samochodami,
- konieczność istnienia poboczy o odpowiedniej szerokości dla dostawy materiałów składowych,
- nieprzydatność do budowy nawierzchni ulic miejskich oraz do innych robót betonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Betoniarki na podwoziu gąsienicowym dzięki licznym zaletom coraz częściej są stosowane do budowy nawierzchni betonowych. Podstawowe elementy są takie same, jak w betoniarce torowej, różnią się tylko odmienną konstrukcją i sposobem działania.

Rama betoniarki

Rama betoniarki wykonana ze stali profilowej o przekroju dwuteowym i ceowym opiera się na podwoziu gąsienicowym. Długość podwozia i rozstaw gąsienic zapewnia stateczność betoniarki, a wielkość powierzchni zetknięcia gąsienic zapewnia wywieranie nacisku na grunt nie większego nż 0,75 kG/cm2.
Mieszalnik betoniarki ma kształt cylindryczny oraz poziomą i stałą oś obrotu, co daje wolnospadowy system mieszania. Mieszalnik wykonany jest z blachy stalowej grubości 6 do 10 mm i obraca się za pośrednictwem wieńcowego koła zębatego przymocowanego do zewnętrznej strony mieszalnika (uprawnienia budowlane).

Dla zwiększenia wydajności tych betoniarek niektóre ich rodzaje posiadają tzw. podwójny mieszalnik. Mieszalnik tego typu podzielony jest przeponą 2 komory. Materiały składowe z pierwszej komory po częściowym przemieszaniu z wodą przedostają się do komory drugiej, w której zostają całkowicie przemieszane, a jednocześnie w pierwszej komorze odbywa się wstępne mieszanie następnej porcji masy betonowej.
Dla zapewnienia należytego wymieszania geometryczna objętość mieszalnika jest 4 do 5 razy większa niż objętość mieszanej porcji masy betonowej.
Urządzenie wodne w betoniarce składa się ze zbiornika zasilającego, zbiornika dozującego, zaworów i przewodów.

Kosz zasypowy, wykonany z blachy stalowej usztywnionej stalą profilową, połączony jest przegubowo z ramą betoniarki (opinie o programie). Konstrukcja kosza umożliwia ładowanie go z różnych środków transportowych, a przede wszystkim z samochodów-wywrotek (szerokość wlotu kosza wynosi 2,17 m, co odpowiada rozstawowi kół samochodu). Kosz za pomocą wyciągu i lin podnoszony jest do góry i jego wlot wchodzi do mieszalnika. Wlot kosza zazwyczaj zaopatrzony jest w rzadką kratę uniemożliwiającą dostanie się do mieszalnika np. opakowań cementu oraz zabezpieczającą przed wypadkami. Masę betonową wyładowuje się z mieszalnika za pośrednictwem rynny spustowej, wchodzącej do wnętrza mieszalnika. W odróżnieniu od innych typów betoniarek urządzenie rozładunkowe zaopatrzone jest dodatkowo w wysięgnik wspornikowy oraz kosz wyładowczy (segregator aktów prawnych).

Wysięgnik, zależnie od konstrukcji betoniarki o długości około 11 m, wykonany jest ze stali profilowej. Wzdłuż wysięgnika na stalowych kółkach porusza się kosz wyładowczy. Wysięgnik połączony jest przegubowo z ramą betoniarki, a koniec podwieszony jest na linach, dzięki czemu wysięgnik może wykonywać ruchy zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i w pionowej, a masa betonowa może być rozładowywana w dowolnym miejscu zasięgu wysięgnika (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami