Blog

20.04.2020

Ogrzewanie miejscowe

W artykule znajdziesz:

Ogrzewanie miejscowe

Ogrzewanie miejscowe

Najprostszą formą ogrzewania pomieszczeń jest ogrzewanie piecami (program uprawnienia budowlane na komputer). Urządzenie ogrzewcze jakim jest piec - ustawiony bezpośrednio w pomieszczeniu przeznaczonym do ogrzewania - oddaje ciepło wyzwolone przy przemianie energii przez swe zewnętrzne powierzchnie (powierzchnie grzejne). Ciepło oddawane jest bezpośrednio do powietrza pomieszczenia oraz przekazywane drogą promieniowania w kierunku otaczających powierzchni. Tego rodzaju ogrzewanie pomieszczeń określane jest jako ogrzewanie miejscowe, w przeciwieństwie do ogrzewania centralnego, w którym ogrzewa się wiele pomieszczeń z jednego źródła ciepła za pośrednictwem właściwego czynnika grzejnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Piece używa się najczęściej w pomieszczeniach, które mają być ogrzewane tylko okresowo albo niezależnie od pomieszczeń sąsiednich. Piece można klasyfikować ze względu na materiał, z którego są wykonane (piece kaflowe i żelazne) lub ze względu na rodzaj zastosowanego środka energetycznego (piece węglowe, gazowe, olejowe i elektryczne) (uprawnienia budowlane).
Piece na opał stały muszą spełniać określone wymagania techniczne i higieniczne, aby być pełnowartościowymi urządzeniami grzejnymi. Do wymagań tych należą:
- wysokie wykorzystanie ciepła,
- łatwa regulacja,
- prosta obsługa i czystość przy eksploatacji,
możliwie równomierne ogrzewanie pomieszczenia bez występowa nia zbyt wysokich temperatur powierzchni grzejnych uciążliwych dla otoczenia (program egzamin ustny).
Wykorzystanie ciepła zależy przede wszystkim od technicznego wykonania pieca, właściwego doboru opału i sposobu obsługi, starannego dozoru oraz odpowiedniej eksploatacji urządzenia. Przede wszystkim należy unikać w piecu nieszczelności pod i nad rusztem. Nieszczelności nad rusztem zwiększają nadmiar powietrza użytego do spalania, a przez to zwiększają się straty ciepła odprowadzanego przez spaliny. Wraz ze wzrostem ilości spalin rosną silnie opory przepływu w kanałach, często również przeciąża się komin (opinie o programie). Nieszczelności poniżej rusztu pogarszają właściwości regulacyjne pieca, a szczególnie możliwość nastawienia go na małą wydajność. Ze względów klimatycznych przeważają okresy małego i średniego obciążenia pieca, dlatego we wszystkich paleniskach o pracy ciągłej - o zużyciu opału decyduje zdolność regulacji w zakresie małych wydajności. Elementy regulacyjne muszą zamykać się szczelnie i łatwo nastawiać.

Osoby niefachowe

Piece są zwykle obsługiwane przez osoby niefachowe, muszą mieć zatem prostą budowę, a działanie ich powinno być tak zrozumiałe, aby o ile to możliwe, wyłączyć błędną obsługę. Ustawienie pieców w pomieszczeniach zamieszkałych powoduje konieczność stosowania urządzeń do łatwego czyszczenia wszystkich części pieca oraz do usuwania popiołu bez wytwarzania kurzu. Otwory, przez które wsypuje się opał muszą być dostatecznie duże, tak aby zapewnić wygodną obsługę paleniska. Ruszt powinien być przystosowany do wstrząsania przy zamkniętych drzwiczkach, a popiół powinno się usuwać przez prowadnice blaszane do skrzynki popielnikowej (segregator aktów prawnych).

W zależności od wykonania pieca oraz od temperatury jego powierzchni wielkość udziału ciepła oddawanego przez promieniowanie i przez konwekcję jest różna. Obieg ten wpływa na poprawienie wyrównania temperatur w głębi pomieszczenia, ale wywołuje także wyraźny spadek temperatur w przekroju pionowym od sufitu do podłogi. Oddawanie ciepła przez promieniowanie powoduje uprzywilejowanie części pomieszczenia w pobliżu pieca. Przy zwykłym zatem ustawieniu pieca przy ścianie wewnętrznej, powstaje dodatkowy spadek temperatury w kierunku ścian zewnętrznych.
Przy zastosowaniu ogrzewania piecowego nie można zatem uniknąć nierównomiernego ogrzania pomieszczenia. Nierównomierności te wzrastają wraz z wysokością pomieszczenia oraz z wysokością pieca, odstępem między piecem a ścianą zewnętrzną oraz przy zwiększonym zapotrzebowaniu ciepła. Szczególnie wyraźnie daje się to odczuć w pomieszczeniach narożnych, przy dużych i nieszczelnych oknach oraz podczas okresu nagrzewania pomieszczeń (promocja 3 w 1).
Wysokie temperatury powierzchni są niepożądane ze względu na silne oddziaływanie promieniowania i niebezpieczeństwo przypiekania kurzu. Obecnie przeważa tendencja budowy niskich i szerokich pieców zarówno kaflowych, jak i żelaznych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami