Blog

Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 2
15.11.2022

Okienka wziernikowe

W artykule znajdziesz:

Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 3
Okienka wziernikowe

Okienka wziernikowe, które ułatwiają wzrokową kontrolę wybranych fragmentów maszyny znajdującej się wewnątrz obudowy, uszczelnia się podobnie jak w poprzednio omówionym przypadku. Szczegół konstrukcji takiego dźwiękoszczelnego okienka, w którym uszczelnienie poszczególnych szyb 1 wykonano z taśmy z miękkiej gumy 2, dociskanej śrubami 3 do konstrukcji nośnej obudowy z kątowników 4 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wadą obudowy metalowej, zwłaszcza wykonanej z oddzielnych elementów, jest względnie duża jej masa. W związku z tym w niektórych przypadkach stosuje się konstrukcje kombinowane m.in. z drewna, zwłaszcza na te elementy obudowy, które są często rozbierane, otwierane lub wyjmowane. Fragment uszczelnienia ścianki z sufitem i drzwi zastosowanych w obudowie silnika wysokoprężnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obudowę wykonano z blachy stalowej 1 (stanowiącej zewnętrzne jej pokrycie), płyt pilśniowych twardych lub sklejki 2, waty szklanej lub pianizolu 3 oraz materiału dźwiękochłonnego 4, np. mat z azbestu lub poduszek z waty szklanej, umieszczonych od wewnątrz obudowy. Uszczelnienie drzwi wzmocnionych kątownikiem 5 wykonano z pasków ze średnio miękkiej gumy 6; zamykają się one na skobelek 7 (uprawnienia budowlane).

W przypadku obudowy nakładanej z góry na hałaśliwą maszynę należy specjalnie dokładnie uszczelnić krawędź między obudową a podłogą. W tym przypadku uszczelnienie spełnia dodatkowo rolę elementu zapobiegającego przenoszeniu się drgań z podłogi na obudowę. Fragment takiego uszczelnienia. Obudowa została w omawianym przypadku wykonana z dwóch ścianek (program egzamin ustny). Odpowiednio wygięty płaskownik 1 z jednej strony jest przykręcony do zewnętrznej ścianki obudowy, z drugiej zaś do śruby sztywno utwierdzonej w podłodze. Przed przenoszeniem się drgań chronią podkładki z gumy, jedna 2 umieszczona bezpośrednio pod nakrętką, druga 3 w odpowiednio rozwierconym otworze w płaskowniku; podkładki 4 stanowią uszczelnienie między obudową a podłogą.

Elementy i konstrukcje

Drgania nie przenoszą się na obudowę wtedy, gdy ścianki obudowy są stosunkowo lekkie, a obudowa stoi na ciężkim fundamencie, betonowej podłodze itp. Elementy i konstrukcje zapobiegające przenoszeniu się drgań należy natomiast stosować wtedy, gdy obudowa została ustawioną np. na stosunkowo lekkim pomoście, na którym znajduje się osłaniana maszyna, lub też w obrębie fundamentu oddzielonego od reszty podłogi szczeliną dylatacyjną. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo przenoszenia się drgań na obudowę, należy jej ścianki specjalnie starannie wytłumić, np. przez zastosowanie na blachach poszyciowych pasty antywibracyjnej, w miarę możliwości zastępując elementy metalowe tworzywami sztucznymi (opinie o programie).              

W wielu przypadkach ze względów konstrukcyjnych należy zachować bezpośrednie połączenie między osłanianą maszyną a jej otoczeniem poprzez ścianki obudowy. W przypadku połączeń nieruchomych, jak np. różnego rodzaju instalacje, wykonywane są kanały wytłumione od środka odpowiednio dobranym materiałem lub elementem dźwiękochłonnym. Długość wytłumionego kanału powinna być tym większa, im większa jest różnica powierzchni przekroju kanału i powierzchni przekroju instalacji, która przez ten kanał przechodzi. Schemat takiego wytłumienia w miejscu przejścia rurociągu przez obudowę (segregator aktów prawnych).

Ma ono postać blaszanego walca, który można łatwo przykręcać lub dopasować od wewnątrz do blachy poszyciowej obudowy wytłumionego kanału. Od środka walec ten został wyłożony materiałem dźwiękochłonnym w ten sposób, że zachowano niewielką szczelinę między tym materiałem a rurociągiem, gdyż przez rurociąg przechodzi para o wysokiej temperaturze. Jeżeli uszczelnienie bezpośrednio przylega do wyprowadzanej na zewnątrz instalacji, wówczas długość wytłumionego  odcinka można znacznie skrócić i wykonać w postaci odpowiednio ukształtowanego kołnierza, np. z gumy lub tworzywa sztucznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 8 Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 9 Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 10
Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 11
Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 12 Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 13 Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 14
Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Degradacja kultury architektonicznej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami