Blog

Wydajność form zdjęcie nr 2
18.08.2021

Okładzina z płyt cementowych

W artykule znajdziesz:

Okładzina z płyt cementowych

Wydajność form zdjęcie nr 3
Okładzina z płyt cementowych

Licowanie elewacji płytami cementowymi wykonuje się dwoma sposobami. Płyty okładzinowe ustawia się na swoim miejscu i mocuje się do ściany metalowymi kotewkami. Uprzednie dopasowanie płyt bez zalania zaprawą wykonuje się tylko w jednym rzędzie poziomym o długości 2,5 - 3,0 m na gładkiej powierzchni albo na całej długości ściany między pionowymi występami elewacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po ustawieniu jednego rzędu płyt zalewa się je zaprawą.

W tym celu wkłada- się w przestrzeń między ścianą i płytami gładkie łaty umieszczone po obu stronach pionowych spoin okładziny w odległości 5H-7 cm od linii spoin. Przestrzeń między latami zalewa się zaprawą cementową 1 : 3. Po upływie 1,5 lub 2 godzin łaty wyjmuje się. Następnie zalewa się zaprawą górne poziome brzegi płyt na całkach uszczelniających z pakuł lub podobnego materiału, ułożonych za okładziną, w odległości 5 : 7 cm od górnej krawędzi.
Do licowania elewacji po wzniesieniu murów’ konieczne jest ustawienie zewnętrznych rusztowań i wiercenie w ścianach otworów dłutem, wiertłem ręcznym lub świdrem elektrycznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Otwory wierci się na całej licowanej powierzchni ściany (6-8 miejsc na każdy metr kwadratowy okładziny).

Jeżeli w miarę wznoszenia muru zakłada się w poziomych spoinach co 60-^70 cm pętle ze stali zbrojeniowej 8-MO mm, rozmieszczone ściśle w pionie w odległości 90 - 100 cm od siebie to wiercenie otworów jest zbyteczne. Do tych pętli wsuwa się później w miarę potrzeby odcinki ze stali okrągłej o średnicy 12 - 16 mm i do nich przymocowuje się płyty za pomocą haków. W tym wypadku cała przestrzeń między okładziną i ścianą wypełniana jest zaprawą (uprawnienia budowlane).

Jeżeli licowanie wykonywane jest jednocześnie z murem, należy zacząć od ustawienia poziomego rzędu płyt na długości 4 do 6 m; następnie do wysokości płyt układa się mur (8 lub 9 warstw cegieł). Płyty ustawia się do sznura i pionu i zamocowuje prowizorycznie do stojaków z desek. Płyty przymocowuje się do muru gwoździami i miękkim wyżarzonym drutem zamurowanym w spoinach (program egzamin ustny).

Płyty okładzinowe

Prócz tego wzmacnia się połączenie okładziny z murem przez zamurowanie w ścianie żeber płyt i zalanie zaprawą przestrzeni między ścianą i płytami. Następnie usuwa się deski poziome, stojaki zamocowuje się do muru specjalnymi kotwami i kontynuuje się robotę w tej samej kolejności, tzn. najpierw ustawia się rząd płyt a następnie muruje się ścianę (opinie o programie).
Jednoczesne wykonywanie muru i okładziny ma następujące zalety:
- robota jest wykonywana z rusztowań wewnętrznych, na których pracują murarze, a więc zbędne jest ustawianie rusztowań zewnętrznych;
- odpada konieczność wybijania w ścianie gniazd do mocowania płyt;
- praca murarzy jest uproszczona, gdyż nie trzeba wykonywać pionowania zewnętrznej powierzchni ścian, narożników, ościeży, węgarów i innych elementów muru; w tym wypadku płyty okładzinowe dokładnie ustawione stanowią jednostronne szalowanie, dzięki czemu ściany mogą murować mało wykwalifikowani murarze;
- zanika różnica w terminie ukończenia muru i okładziny - obie roboty kończą się jednocześnie (segregator aktów prawnych).

Wadą jednoczesnego wykonywania robót mularskich i okładzinowych jest ewentualność uszkodzeń, a nawet zniszczenia płyt, powstających wskutek różnicy w osiadaniu ściany i okładziny. Różnica w osiadaniu spowodowana jest mniejszą ilością i mniejszą grubością spoin okładziny. Wspomnianej wady można uniknąć ustawiając płyty na elastycznych przekładkach albo nie wypełniając zaprawą poziomych spoin.
Ścianę do licowania terakotą przygotowuje się w następujący sposób (promocja 3 w 1).

Powierzchnię ceglaną lub betonową należy uprzednio oczyścić z tynku, farby, kurzu, oleistych i smolistych plam, które zmniejszają przyczepność zaprawy; następnie zmywa się ją starannie wodą i narzuca się rzadką zaprawę cementową. Na gładkich powierzchniach cementowych trzeba koniecznie na- siekać bruzdy. Na ścianach drewnianych przybija się papę albo płyty azbestowo-cementowe i naciąga się siatkę metalową.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wydajność form zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wydajność form zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wydajność form zdjęcie nr 8 Wydajność form zdjęcie nr 9 Wydajność form zdjęcie nr 10
Wydajność form zdjęcie nr 11
Wydajność form zdjęcie nr 12 Wydajność form zdjęcie nr 13 Wydajność form zdjęcie nr 14
Wydajność form zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wydajność form zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wydajność form zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami