Blog

Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 2
23.02.2022

Okładziny chemoodporne

W artykule znajdziesz:

Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 3
Okładziny chemoodporne

Folie nakleja się na przygotowaną powierzchnię metalową. Uszczelnianie połączeń folii z tworzyw sztucznych następuje przez spawanie połączenia lub naklejenie nań listwy przykrywającej. W schemacie 42 obrazującym procesy produkcyjne folii z tworzyw sztucznych i kauczuku uwzględniono folie stosowane obecnie na okładziny zabezpieczające metal przed korozją (okładziny zbiorników, rur o większych średnicach, elementów aparatury itp.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podstawowe wiadomości o pochodzeniu i właściwościach ważniejszych 4- tworzyw, plastomerów i elastomerów wchodzą w zakres programu D ogólnego wykształcenia. Powinniście sami sprawdzić swoje wiadomości w tym zakresie przez udzielenie odpowiedzi na podane niżej pytania. Na okładziny chemoodporne są stosowane w Polsce również folie poliizobutylenowe (oppanol) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Mają one szereg cennych właściwości wyróżniających je spośród innych folii z tworzyw sztucznych. Są one elastyczne w zakresie temperatur od - 50 do H 100°C i zachowują przy tym dobre właściwości mechaniczne. Odznaczają się paro- i gazoszczelnością, są’ odporne na działanie wody, roztworów kwasów, zasad i soli. Nie są odporne na działanie węglowodorów aromatycznych benzyny, terpentyny, dwusiarczku węgla i innych rozpuszczalników (uprawnienia budowlane).

Pod wpływem światła słonecznego folia ulega starzeniu. Ponadto wykazuje płynność na zimno, to znaczy ze folia luźno zawieszona pod wpływem własnego ciężaru ulega wydłużeniu juz w temperaturze pokojowej. Dobrze wykonane okładziny z folii poliizobutylenowej nie narażone na działanie rozpuszczalników i bezpośredniego świana słonecznego wykazują dobrą odporność na działanie wielu czynników agresywnych i dobrą trwałość. Do przyklejania folii poliizobutylenowej stosuje się produkowany w kraju ioecjalny klej (klej C) (program egzamin ustny). Do przyklejania folii z twardego i zmiękczonego PCW do powierzchni stalowych, spośród klejów aktualnie produkowanych w kraju, nadają się klej winylowy N1, N2 i N3 oraz epidian N5 z utwardzaczem aminowym. Do przyklejania okładzin gumowych do stali nadają się kleje Butapren L-40, Butapren OBT-III i Butapren B.

Obiekty metalowe narażone

Obiekty metalowe narażone na działanie silnie agresywnych substancji zabezpiecza się często przed korozją przy odpowiednich kształtach obiektów za pomocą okładzin z gumy lub tworzyw sztucznych. Dotyczy to przede wszystkim okładzin zbiorników i rurociągów oraz urządzeń produkcyjnych w przemyśle chemicznym (opinie o programie). W zależności od przewidywanego zagrożenia stosowane są okładziny z twardego PCW, miękkiego PCW, miękkiego polietylenu, folii kauczukowej i folii poliizobutylenowej. Okładziny te są bardzo odporne na działanie wody, zasad, kwasów, roztworów soli, rozpuszczalników, olejów. Chronią one skutecznie metal przed substancjami agresywnymi.

W poprzednim rozdziale poznaliście różne materiały stosowane do robót przeciwkorozyjnych. Dowiedzieliście się również dość dużo o wykonawstwie robót przeciwkorozyjnych. Zdobytą wiedzę w tym zakresie musicie jeszcze jednak uzupełnić poznając dokładniej wykonawstwo najczęściej stosowanych zabezpieczeń przeciwkorozyjnych. Wykonawstwo tych zabezpieczeń jest tematem (segregator aktów prawnych).

Do budowy maszyn, środków transportowych, statków i urządzeń są stosowane przede wszystkim nieodporne na korozję stale zwykłe niestopowe. Niezbędna ochrona przed korozją elementów budowli i urządzeń ze zwykłej stali jest dokonywana przeważnie bezpośrednio przed ich montażem (ochrona wstępna na placu budowy) i zaraz po montażu. Jako środki ochrony stosuje się pokrycia metalowe lub niemetalowe i okładziny. Tworzą one warstwę oddzielającą stal od agresywnego środowiska (promocja 3 w 1).

Ze względu na to, że warunki środowiska i warunki pracy stalowych konstrukcji budowlanych lub innych obiektów niewiele się na ogół zmieniają, liczba stosowanych środków ochrony przeciwkorozyjnej nie jest zbyt wielka. Są to:

  • w zakresie pokryć metalowych: metalizacja natryskowa, cynkowanie ogniowe, powłoki malarskie lakierowe zawierające pyl cynkowy;
  • w zakresie pokryć niemetalowych: pokrycia z farb olejnych, lakierów i emalii, pokrycia bitumiczne;
  • w zakresie okładzin: okładziny z folii gumowych i z tworzyw sztucznych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 8 Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 9 Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 10
Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 11
Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 12 Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 13 Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 14
Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mam za sobą ten trudny test zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami