Blog
Okładziny ścienne z polichlorku winylu
W artykule znajdziesz:
Prawie niewidoczne tafle z przezroczystego Plexiglasu (jeden z typów niemieckiego polimetakrylanu metylu produkcji firmy Rohm u. Haas) zawieszono lukiem ponad podium orkiestrowym nie zacierając konturów architektonicznych tej części sali, a osiągając potrzebne wzmocnienie dźwięku. Płyty te są ruchome, co umożliwia uzyskanie najkorzystniejszego dla danych okoliczności efektu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tworzywa sztuczne zostały w szerokim zakresie zastosowane do wykończania klatek schodowych. Okładziny ścienne z polichlorku winylu, laminatów fenolowych lub mocznikowych itp. są chętnie używane na klatkach schodowych gmachów publicznych, a nawet domów mieszkalnych ze względu na łatwość utrzymania czystości i dobrą odporność na zużycie. Lekkość ich, podobnie jak lekkość innych elementów z tworzyw sztucznych, zapewniła im należyte miejsce przy wykończaniu pomieszczeń okrętowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do wykładania schodów, a zwłaszcza najbardziej narażonych na zniszczenie części stopni, używa się zmiękczonego polichlorku winylu, który z powodzeniem zastępuje dawno znane linoleum czy chodniki gumowe. W najprostszym wypadku pokrywa się stopnie arkuszami miękkiego polichlorku winylu (igelitu), przyciętego do wymiarów stopni. Znacznie korzystniej jest posługiwać się znormalizowanymi kształtkami, pokrywającymi płaszczyznę stopnia oraz górną część podnóżka poniżej krawędzi. Kształtki takie mogą mieć powierzchnię gładką lub żłobkowaną (uprawnienia budowlane).
Ciekawą nowość stanowią poręcze ze zmiękczonego polichlorku winylu; sztywną w temperaturze pokojowej taśmę profilowaną w kształcie litery C po zmiękczeniu w temp. 80-90°C za pomocą lampy podczerwonej lub po prostu przy użyciu gorącej wody układa się z łatwością na najostrzejszych nawet skrętach. Dwóch wprawnych robotników posługując się prostym przyrządem wykonuje 5 m takiej poręczy w ciągu godziny. Profile te wyrabia się w różnych kolorach, a wymiary ich muszą odpowiadać wymiarom drewnianych lub metalowych listew, na których poręcze te się układa. Posiadają one wszystkie zalety tworzyw sztucznych, ponadto zaś mają tę dobrą stronę, że są ciepłe w dotknięciu (program egzamin ustny).
Obkłady naprężone
Zamiast malować drewniane lub metalowe pręty balustrady zabezpiecza się je za pomocą tzw. obkładów naprężonych. Są to rury z twardego polichlorku winylu rozciągnięte na gorąco (przez rozdmuchanie) i ostudzone w stanie rozciągnięcia. Po nasadzeniu na rdzeń (np. na pręt balustrady) ogrzewa się je ponownie do temp. 100-120°C, przy czym następuje skurcz i bardzo ścisłe obciśnięcie rdzenia (opinie o programie).
Obkłady naprężone stosuje się do prętów o dowolnych, nawet zmiennych, byle wypukłych profilach. Jeśli rozprężanie obkładów przeprowadza się w wytwórni, wówczas do tego służy suszarka, na miejscu budowy zaś ogrzewa się punktowym źródłem ciepła, najlepiej lampą podczerwoną (segregator aktów prawnych).
Bardziej reprezentacyjne balustrady wykonuje się z polimetakrylanu metylu - niewątpliwie najbardziej wytwornego tworzywa sztucznego - w postaci ośmiomilimetrowych płyt bądź przymocowanych do sztywnych prętów, bądź samonośnych; złącza w razie potrzeby wzmacnia się rozetami z tego samego tworzywa o średnicy 50-60 mm. Poręcz stanowi odpowiednio wymodelowany pręt o przekroju kolistym i średnicy mniej więcej 50 mm. Z polimetakrylanu metylu mogą być wykonywane konstrukcje o dowolnych kolorach, łącznie z wielobarwnymi; konstrukcje te są doskonale przezroczyste i dobrze załamują światło (promocja 3 w 1).
Z płyt polimetakryłanowych buduje się też balustrady balkonów; w tym wypadku chętnie stosuje się płyty faliste lub karbowane, raczej nieprzezroczyste lub przeświecające, używane czasem na balustrady schodów. Ponieważ jednak przezroczystość stanowi jedną z podstawowych zalet polimetakrylanu metylu, do wyrobów przeświecających lub całkowicie nieprzezroczystych korzystniej jest używać żywic poliestrowych, wzmocnionych, a zarazem zmętnionych luźnym włóknem lub matą szklaną. Dają się one również ładnie barwić, a przy tym są znacznie mocniejsze.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32