Blog
Okres rozwoju
W artykule znajdziesz:
Okres rozwoju
Okres rozwoju trwa od jednego roku do kilku lat, optimum rozwoju ma miejsce przy temperaturze około 20 C i około 70% względnej wilgotności powietrza (program uprawnienia budowlane na komputer). Wystąpieniu kołatków zapobiega się przez nasycanie środkami antyseptycznymi. W meblach i dziełach sztuki zwalcza się kołatki przez wstrzykiwanie do otworów dwusiarczku węgla (CS.,), po czym otwory zatyka się Chlebem lub parafiną. Stosuje się również wstrzykiwanie w chodniki alkoholowego roztworu arsenu; (środka tego użyto przy konserwacji ołtarza Wita Stwosza).
Dobrym środkiem zwalczania jest gazowanie dwusiarczkiem węgla lub cyjanowodorem (HCN). Jest to metoda skuteczna, lecz kłopotliwa, gdyż gazowane pomieszczenia muszą być zamknięte i starannie uszczelnione.
Kołatki wyrządzają duże szkody w meblach, a zwłaszcza w cennych rzeźbach i w wykonanych z drewna dziełach sztuki.
Mrówki (Formicidae) są na ogół pożyteczne w leśnictwie. Jako szkodniki drewna można wymienić gmachówkę (Camponotus herculeanus L.) występującą w trzech odmianach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Są to duże mrówki, długości 15-18 mm, zakładające gniazda w pniach drzewnych. W tym celu usuwają one ze słojów rocznych drewno wczesne, wskutek czego powstają koncentrycznie lub spiralnie ułożone, pierścieniowate wydrążenia, sięgające w strzale na wysokość do 10 m. Drewno nie stanowi pokarmu, trociny powstające przy drążeniu gniazda usuwane są na zewnątrz przez otwory w dolnej części pnia. Mrówki opadają najchętniej drewno świerkowe i jodłowe, w mniejszym stopniu drewno sosnowe, rzadko drewno liściaste. Najczęściej ulegają opadnięciu i częściowemu zniszczeniu drzewa stojące na pniu, w mniejszym stopniu i rzadkiej opadane są dłużyce i kłody oraz drewno w budowlach (uprawnienia budowlane).
Szkodniki drewna
Termity (Isoptera) są w krajach tropikalnych najgroźniejszymi szkodnikami drewna. Dzięki obecności symbiontów, występujących w przewodzie pokarmowym i wydzielających odpowiednie enzymy, wyodrębniają one z drewna i przetwarzają celulozę; w tych warunkach drewno stanowi dla nich pożądany pokarm. Termity docierają do drewna drogą podziemną i w ciągu krótkiego czasu niszczą elementy konstrukcyjne, budowle i sprzęty drewniane, nie naruszając cienkiej, zewnętrznej warstwy drewna; pozornie nienaruszone drewno może być w środku niemal całkowicie wydrążone (program egzamin ustny).
Warunkiem egzystencji termitów jest duża względna wilgotność powietrza; optimum stanowi wilgotność zbliżona do 98%. Niektóre gatunki drewna wykazują pewną odporność i są mało atakowane przez termity. Opracowanie skutecznych i łatwych w zastosowaniu bezwonnych i nie plamiących środków ochronnych, zabezpieczających drewno przed termitami, stanowi zagadnienie dużej wagi (opinie o programie).
Za pośrednictwem okrętów termity dotarły do południowej Francji, gdzie zaczynają być uciążliwymi szkodnikami. Poza tym stwierdzono ich występowanie w Hamburgu.
Ochotki (Chironomidae). Ostatnio stwierdzono w palach drewnianych stosowanych w budownictwie morskim szkody podobnego typu, powstające na skutek drążenia powierzchownych chodników przez larwy ochotek (Chironomidae); są to owady z rzędu muchówek (Diptera). Szkodniki te występują w portach słodkowodnych, jak np. Elbląg lub porty Zalewu Wiślanego; wyrządzane szkody nie osiągają groźnych rozmiarów (segregator aktów prawnych).
Szkody spowodowane przez małże i raki odgrywają poważną rolę w budownictwie portowym i okrętowym. Na pierwszy plan wśród tych szkodników wysuwa się świdrak okrętowiec.
Swidrak okrętowiec (Teredo navalis L.) jest to gatunek małża liczący około 120 podgatunków, których występowanie w morzach jest uzależnione od stopnia zasolenia i od temperatury wody. Rozwój i występowanie świdraka ma miejsce w wodzie zawierającej 9-35% soli, przy temperaturze zamykającej się w granicach 5-27° C. Optimum temperatury leży w granicach 15-25° C, temperatury poniżej 0° i powyżej 30° C są dla świdraka śmiertelne (promocja 3 w 1). Zasięg poszczególnych podgatunków świdraka obejmuje morza od strefy umiarkowanej do mórz tropikalnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32