Blog

Deformacja zdjęcie nr 2
29.09.2021

Okres wstępnego osiadania

W artykule znajdziesz:

Okres wstępnego osiadania

Deformacja zdjęcie nr 3
Okres wstępnego osiadania

Nabrzeża wykonywano w fazach, uwzględniając okres wstępnego osiadania i przebudowując potem konstrukcję od podstaw.
Nabrzeża na blokach pustakowych są rzadziej spotykane. Jedno z możliwych typowych rozwiązań. Nabrzeże składa się z trzech warstw bloków, z których dolna jest nieco poszerzona ku wodzie. Poszerzenie to polepsza rozkład naprężeń u podstawy nabrzeża. Całość wypełniona jest chudym betonem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odnoszą się tu uwagi podane w rozdziale o falochronach na blokach pustakowych.
Zupełnie nietypowe, które nawet trudno sklasyfikować jako nabrzeże z bloków, tak cienkościenne są elementy składowe. Składa się ono z rzędu żelbetowych cienkościennych (7 cm) walców pionowych ustawionych jeden za drugim na podwalinie i wyrównanym dnie, lub podsypce (zabezpieczonej filtrem od podmycia) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wnętrze cylindrów wypełnia się piaskiem lub kamieniem. Średnica walców powinna równać się ich wysokości. Styki cylindrów wykształcono w zamki wypełniane betonem. Linię nabrzeża wyrównuje ażurowa żelbetowa konstrukcja oparta na podwalinie i przykryta płytą leżącą na walcach. Rozwiązanie to na razie nie wyszło poza sferę projektów.

Skrzynie stosowane do nabrzeży są analogiczne do skrzyń stosowanych do falochronów. Różnica polega zwykle m. in. na niejednakowej grubości ścian odbojowej i tylnej (uprawnienia budowlane).
W skrzyniach pływających daje się przednim ścianom (odbojowym), które mogą być narażone na zetknięcie się ze statkiem, nieco większe grubości niż ścianom tylnym. I tak np., w nabrzeżach na skrzyniach wypełnionych kamieniami lub piaskiem można zastosować grubości ścian przednich do 45 cm, tylnych do 25 cm; grubość dna może wynosić 30 cm. W skrzyniach wypełnionych betonem obie ściany mogą mieć grubość 25 cm.
Nabrzeże na skrzyniach zastosowane w Gdyni. Szczegóły są prawie wszystkie takie same jak w skrzyniach falochronów. Skrzynie wypełnia się z reguły piaskiem. Możliwości rozwiązań połączeń (tzw. zamków) sąsiednich skrzyń ze sobą (program egzamin ustny). Przestrzenie objęte zamkami wypełnia się betonem w workach.

Stateczność

Nabrzeże na innym typie skrzyń węższych, których stateczność zapewnia pozioma ostroga w postaci płyty z zastrzałami założonymi w’ płaszczyznach ścian poprzecznych. Ostroga pozwala na bardziej równomierne obciążenie podłoża; zapewnia lepszą stateczność nabrzeża, szczególnie gdy chodzi o warunek równowagi sił poziomych. Podobne rozwiązanie, stanowiące przejście do nabrzeży jako konstrukcji kątowych. Wykonano też podobne nabrzeże, pracujące w trudniejszych warunkach (w basenie pływowym).

Różniło się ono nieco zwiększonymi grubościami ścian poprzecznych (35 cm) i słupów (1,5×1,0 m). Na uwagę zasługuje bardzo szybki czas wykonania nabrzeża.
Koncepcję skrzyń o ścianach wykształconych w postaci sklepień wykorzystano także w nabrzeżu w porcie Pasajos (opinie o programie). Przekrój poprzeczny nabrzeża nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na uwagę zasługuje rzut poziomy skrzyń, których wnętrze podzielono na 8 wyokrąglonych komór. Kształt tych komór pozwala na zmniejszenie ilości zbrojenia, a w czasie operacji transportu i ustawiania na równomierniejsze rozłożenie naprężeń. Po ustawieniu na podsypce komorę wypełnia się betonem z kruszywem z dużych kamieni.

Pomiędzy skrzyniami pozostawia się szczelinę 25 cm bez uszczelnienia. Na takie rozwiązanie pozwala kamienny zasyp odciążający z głazów przy szczelinach szerszych niż 25 cm (segregator aktów prawnych).
Nabrzeże stanowiące przejście do nabrzeży zapuszczanych. Jest to nabrzeże do przeładunku rudy w nowo zbudowanym porcie Fos sur Mer koło Marsylii.

Nabrzeże głębokości 16 m wykonano z rzędu dwudzielnych studni żelbetowych o średnicy 10,50 m ustawianych na podsypce, jedna obok drugiej. Należy zwrócić uwagę na fakt ustawienia studni, a nie ich zapuszczanie w podłoże, tym samym studnie miały tu charakter skrzyń bez dna, o przekroju okrągłym. Po ustawieniu studnie wypełniono piaskiem i w pobliżu styku dolnych części studni z górnym tłuczniem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Deformacja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Deformacja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Deformacja zdjęcie nr 8 Deformacja zdjęcie nr 9 Deformacja zdjęcie nr 10
Deformacja zdjęcie nr 11
Deformacja zdjęcie nr 12 Deformacja zdjęcie nr 13 Deformacja zdjęcie nr 14
Deformacja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Deformacja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Deformacja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami