Blog
Natura skalenia
W artykule znajdziesz:
Następuje również przeobrażenie nierozpuszczonej części metakaolinitu w pierwszorzędowy mulit. Powstają pory. Natura skalenia wpływa na rozwój porowatości; porowatość jest większa w czerepie z masy z udziałem skalenia sodowego niż skalenia potasowego. Rozszerzalność cieplna skalenia zależy w znacznej mierze od zawartości kwarcu. Mocne ogrzewanie zmniejsza nieco rozszerzanie się czerepu wskutek rozpuszczania się kwarcu w stopie skaleniowym i minimum rozszerzania znajduje się w temperaturze 1050-1150°C; przy całkowitym zeszkleniu następuje ponowny wzrost współczynnika rozszerzalności cieplnej, jak to wykazano w pracy Walkera i Holdringe’a (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na przyczyny powstawania wzdęć w czerepie porcelanowym wskazują dwie hipotezy. Jedna jest znana od dawna i tłumaczy pojawianie się wzdęć rozprężeniem tlenu wyzwalającego się w czasie redukcji Fe203 i nie mającego ujścia z zatopionych porów. Według drugiej hipotezy, wysuniętej przez Meyera, dopuszcza się powstawanie azotków w czerepie ze skaleni (w okresie redukcji) i z azotu zawartego w powietrzu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podczas wypalania w warunkach utleniających azotki przechodzą w tlenki, a wydzielający się w stanie azot tworzy pęcherze (wzdęcia). Dowodem słuszności tej hipotezy jest spektrometryczne oznaczenie czystego azotu we wzdęciach. Obecność azotu w skaleniach potwierdza szereg badaczy. Metodą zapobiegania utlenianiu się azotków jest utrzymanie środowiska redukującego w następnych okresach wypalania i na początku studzenia (uprawnienia budowlane).
Jednocześnie stopień rozpuszczalności każdego gazu z osobna odpowiada jego prężności cząstkowej zgodnie z regułą Raoulta i rośnie w miarę zwiększenia jego stężenia w mieszaninie gazów spalinowych (program egzamin ustny).
Koalescencja pęcherzyków gazu
Stan równowagi dynamicznej między stężeniem gazów w produktach spalania i gazów w stanie rozpuszczonym w stopie (w czerepie i w warstwie szkliwa) może być, wg Kleinera, przypadkowo naruszony wskutek przyrostu temperatury, np. w pobliżu palnika. Stopień rozpuszczalności gazów w fazie ciekłej szkła czerepu zmniejsza się i może nastąpić wydzielanie się gazów w postaci pęcherzyków, które mogą, na skutek koalescencji, powodować duże wzdęcia i silnie zwiększać swoją objętość w zależności od temperatury (opinie o programie).
Koalescencja pęcherzyków gazu w porcelanie jest uzależniona od współczynnika dyfuzji gazów w stopie, co niezupełnie poprawnie określa charakter wzajemnego oddziaływania zależności między stopem, gazem i jego koalescencją, ponieważ „pienienie się” stopu (szkła, szkliwa) następuje bardzo szybko, a dyfuzja przebiega znacznie wolniej.
Kurczenie się. W rozpatrywanym przedziale temperatur 1000-1250°C przebiega intensywne kurczenie się masy porcelanowej i fajansowej. Kurczenie się masy jest widoczne poczynając od temperatury 880-r900°C i następuje głównie na skutek napięcia powierzchniowego powstającej fazy ciekłej, ściągającej stałe cząstki (segregator aktów prawnych). Kurczenie się mas porcelanowych kończy się w temperaturze 1300-1400°C lub nieco wyższej. Krzywe dylatometryczne niektórych mas porcelanowych. Z rysunku tego wynika, że kurczenie się mas porcelanowych przebiega najintensywniej w przedziale temperatur 1000-1200°C i przebieg jego jest różny.
Spotyka się trzy główne rodzaje krzywych ogniowej kurczliwości mas ceramicznych. Pierwszy jak w masach 1, 2, 4, 6, któremu towarzyszy odwracalność kurczenia się, drugi jak w materiale 5, nie wykazującym odwracalności procesu, i trzeci jak w masie 3 z niewielkim zwolnieniem procesu kurczenia się, „polem” kurczenia się w temperaturze końca spiekania, po której proces ten jeszcze nieco trwa, ponieważ masa topi się i zaczyna płynąć (promocja 3 w 1).
Można zdecydowanie określić koniec kurczenia się (a zatem największą gęstość czerepu) dla mas 2, 4 i 6 oraz wnioskować o zakresie spiekania od temperatury początku kurczenia się do temperatury maksymalnego skurczu. W dużym przybliżeniu można to uczynić dla masy 3, a jest to niemożliwe dla materiału 5. Najbardziej wygodne w produkcji są takie masy, w których krzywa kurczenia się jest spadzista, jak dla masy 1, ponieważ dla tych mas zakres temperatur spiekania jest większy. Znacznie gorsza pod tym względom jest masa 4.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32