Blog
Określenia i nazewnictwo
W artykule znajdziesz:
Określenia i nazewnictwo
Koordynacją wymiarową nazywamy dobór współzależnych wymiarów przy projektowaniu, produkcji i montażu elementów, polegający na zapewnieniu ogólnej ich zgodności między sobą z uwzględnieniem wymagań techniczno-funkcjonalnych.
Ogólną zasadą przy projektowaniu budynku w ujęciu kordy nacji wymiarowej jest odpowiednie zwymiarowanie ścian, (ściany monolityczne) - deskowanie płyt, oraz stosowanych prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na komputer).
W praktyce np. kładzie się nacisk na taką koordynację wymiarów ścian, aby można było je wykonać za pomocą typowych płyt deskowań i aby ich rozstaw odpowiadał typowym wymiarom stosowanych prefabrykatów. Warunek taki wobec dużej wielokrotności możliwości użycia stosowanych typów deskowań stanowi kryterium technicznej i ekonomicznej efektywności wykonywania budynków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Koordynację modularną - którą jest koordynacja wymiarowa wykonywana w oparciu o ustalony moduł, na podstawie przyjętego systemu modularnego. Celem koordynacji modularnej jest racjonalizacja robót budowlanych i zmniejszenie kosztów budownictwa. Koordynacja modularna stwarza racjonalne podstawy unifikacji elementów budowalnych i umożliwia ich wykonanie, łącznie z innymi elementami oraz wymianę przy jak najmniejszym nakładzie pracy na dopasowanie i przy jak najmniejszych stratach materiałów (uprawnienia budowlane).
Cele te koordynacja modularna osiąga przez zmniejszenie liczby wymiarów elementów budowlanych, które powodują:
- umożliwienie uruchomienia masowej produkcji zunifikowanych elementów,
- uproszczenie i ułatwienie projektowania przez oznaczenie położenia elementów budowlanych w budynkach zarówno w stosunku do siebie jak i w stosunku do modularnego systemu odniesienia, oraz przez wprowadzenie powtarzalności, ujednolicenia i możliwości powszechnego stosowania upraszczających tablic (do obliczeń statycznych i kosztorysowania) (program egzamin ustny).
- uproszczenie i ułatwienie pracy na budowie,
- ułatwienie współpracy między projektantami, producentami, dystrybutorami i przedsiębiorstwami budowlanymi.
Zakres koordynacji modularnej Zakresem koordynacji modularnej są:
1) elementy budowlane, masowo produkowane a zwłaszcza takie, które w zestawieniu z innymi elementami z różnych przyczyn nie nadają się do przycinania lub sztukowania (np. okna, płyty do licowania, belki stropowe itp.).
2) budowle, przy których projektowaniu rozróżnia się:
- występujące nowe elementy (przewidziane do powszechnego stosowania) - projektowanie w oparciu o zasady koordynacji modularnej w nawiązywaniu do modularnego systemu odniesienia (na zestawach wzrokowych).
Elementy modularne
Elementy modularne już istniejące - w tym przypadku budowle jako zestaw modularnych elementów mogą nie być projektowane w nawiązaniu do modularnego systemu odniesienia, jeżeli inny układ elementów jest z jakiejkolwiek przyczyny bardziej właściwy, a elementy wbudowane nie ulegają z tego powodu zmianom (opinie o programie).
Zadania i odmiany modularnego układu odniesienia, który służy do projektowego ujęcia wycinka przestrzeni, w której mieści się zestaw elementów lub element przewidziany do zestawienia w określony sposób. Do ujęcia wycinka przestrzeni obejmującego zestaw elementów stosuje się jeden modularny (nieograniczony) układ odniesienia, albo kilka układów wycinkowych, obejmujących poszczególne fragmenty danego zestawu. Modularne układy odniesienia mogą być budowane w oparciu o jeden moduł pochodny lub różne moduły pochodne w poszczególnych kierunkach - X, Y, Z (segregator aktów prawnych).
Każdy element charakteryzuje się kształtami powierzchni i wymiarami. W koordynacji wymiarowej rozpatruje się tylko te cechy kształtu, które mają wpływ na zestawy elementów np. skosy, wręby itp. Cechy te należy określać posługując się modularnym układem odniesienia. Każdemu elementowi przyporządkowuje się pewną przestrzeń modularną zawartą między płaszczyznami modularnymi, w której powinien się znaleźć ten element z częściami właściwych dla nich spoin.
Pod względem koordynacji wymiarowej elementy dzielą się:
- na elementy modularne,
- na elementy zmodulowane (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32