Blog

25.11.2022

Okresowe działanie wody

W artykule znajdziesz:

Okresowe działanie wody

Farba syntetyczna ftalowo-bitumiczna do pokrywania konstrukcji stalowych, rur itp. narażonych na działanie korozji gruntowej i wilgoci (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie nadaje się do stosowania w miejscach nasłonecznionych.

Farba olejno-miniowa 80-procentowa do zabezpieczania konstrukcji stalowych narażonych na działanie morskich czynników atmosferycznych oraz na okresowe działanie wody morskiej lub słodkiej. Konstrukcje hydrotechniczne narażone na okresowe działanie wody mogą też być zabezpieczone tą farbą. Nie jest ona odporna na działanie atmosfery chemicznie agresywnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Lakier bitumiczno-epoksydowy z utwardzaczem poliamidowym może być stosowany do pokrywania powierzchni narażonych na działanie cieczy, par i gazów chemicznie agresywnych (olejów mineralnych i produktów naftowych). Nie powinien być stosowany do zbiorników na wodę pitną i produkty żywnościowe. Jest nieodporny na kwas octowy (uprawnienia budowlane).

W środowiskach agresywnych par i gazów, ługów oraz rozcieńczonych kwasów, z wyjątkiem octowego i tłuszczowych, można stosować zestaw epoksydowy składający się z farby podkładowej epoksydowej, emalii epoksydowej chemoodpornej, utwardzacza poliamidowego do podkładu i utwardzacza addukowego do emalii. Zestaw ten wykazuje doskonałą przyczepność do podłoża, ale wymaga oczyszczenia podłoża do co najmniej II stopnia czystości.

Podobne właściwości i zakres zastosowania ma zestaw kombinowany poliwinylowy. Zestawy kombinowane: chlorokauczukowy, poliwinylowy i chloro- kauczukowy są odporne na korodujące działanie czynników chemicznie agresywnych, gazów, oparów kwasów nieorganicznych, zasad, roztworów soli i in. Powłoki z wymienionych farb należy wykonywać zgodnie z wytycznymi podanymi w instrukcji przez wytwórcę (program egzamin ustny).

Powłoki malarskie zasadniczo są przeznaczone do malowania powierzchni, których temperatura użytkowania nie przekracza 40°C. Odporność powłok na czynniki agresywne maleje ze wzrostem temperatury. Trwałości powłok sprzyja utrzymanie w pomieszczeniu wilgotności względnej powietrza poniżej 80%, hermetyzacja aparatury, zapobieganie powstawaniu zacieków na powierzchniach powlekanych.

Eksploatowana konstrukcja

Eksploatowana konstrukcja zabezpieczona powłoką powinna co najmniej co 6 miesięcy podlegać kontroli (oględzinom) i w przypadku stwierdzenia objawów uszkodzenia powłoki (złuszczenia, popękania, punkty rdzy) należy przeprowadzić zabieg konserwacyjny polegający na przeszlifowaniu całej powierzchni i nałożeniu jednej lub dwóch warstw farby powierzchniowej tego samego gatunku, jakim była uprzednio pomalowana konstrukcja (program egzamin ustny).

Konstrukcje betonowe, żelbetowe, sprężone i wszelkie tynkowane zaprawą cementową lub cementowo-wapienną, znajdujące się w środowiskach agresywnych gazowych, najczęściej zabezpiecza się za pomocą różnych powłok nakładanych na ich powierzchnię.

Powłoki zabezpieczają powierzchnię w dwojaki sposób albo przez utworzenie na nich cienkiej błony, albo przez uszczelnienie górnej warstwy materiału (betonu lub tynku) w wyniku zachodzącej reakcji pomiędzy materiałem podłoża a nanoszoną nań substancją. Do pierwszej grupy powłok zalicza się powłoki utworzone z lakierów lub materiałów powłokowych odpornych na działanie środka agresywnego. Otrzymanie powłoki drugiej odbywa się przez fluatowanie lub krzemianowanie powierzchni (segregator aktów prawnych).

W przypadkach bardzo silnej agresji obiekty o dużym znaczeniu powleka się laminatami, które składają się z kilku warstw powłok z żywic syntetycznych wzmocnionych matą lub tkaniną z włókien szklanych.

Hydrofobizację powierzchniową betonu stosuje się w przypadku występowania podwyższonej wilgotności względnej powietrza, nic wykazującego jednak agresywnych gazów i zanieczyszczeń. Do hydro- fobizacji stosuje się roztwory metylosilikonianów, jak np. Ahydrozil K-20, preparaty na bazie stearynianów, jak np. Hydrofob CR lub preparaty w postaci roztworu żywicy metylosilikonowej w ksylenie i chlorku metylu, jak np. Silak Mil. Wymienione preparaty stosuje się na podłoże dojrzałe, bez uszkodzeń, czyste, powietrzno- suche. Przy stosowaniu tych lub podobnych preparatów należy stosować się do wytycznych co do sposobu ich używania, podanych w instrukcji przez wytwórnię. Materiał powleczony wymienionymi powłokami wchłania zmniejszoną ilość wilgoci. Powłoki tego rodzaju wymagają konserwacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami