Blog

Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 2
12.05.2022

Okresy twardnienia betonu

W artykule znajdziesz:

Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 3
Okresy twardnienia betonu

Intensywność wzrostu wytrzymałości betonu zależy od rodzaju i aktywności wykorzystanego cementu i temperatury twardnienia betonu. Obniżenie lub podwyższenie temperatury twardnienia betonu powoduje zmniejszenie lub zwiększenie wzrostu wytrzymałości betonu. Jako temperaturę twardnienia betonu w konstrukcjach względnie cienkościennych należy rozumieć temperaturę otaczającego środowiska, a dla konstrukcji masywnych - temperaturę wnętrza masywu zawsze większą, wskutek egzotermii cementu, od temperatury otaczającego środowiska (program uprawnienia budowlane na komputer).

Okresy twardnienia betonu na cementach o różnej aktywności (w zależności od średniej temperatury twardnienia), niezbędne dla uzyskania wytrzymałości projektowej. Sposoby przyspieszenia twardnienia betonu w normalnych warunkach cieplno-wilgotnościowych. Istnieje kilka sposobów przyspieszenia twardnienia betonu w normalnych warunkach. Jeden z nich to zastąpienie cementu o danej aktywności innym, o wyższej marce. Skuteczność tego sposobu widoczna jest z danych wyszczególnionych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Drugi sposób to obniżenie stosunku wodno-cementowego W/C, co nie tylko zwiększa wytrzymałość końcową betonu, lecz także przyspiesza jej narastanie (uprawnienia budowlane). Widać to z zestawionej dla betonów wysokich marek (600-h700). Jak widać z tabl. 4-2, względna wytrzymałość betonu o W/C = 0,3 jest zawsze wyższa od względnej wytrzymałości betonu o W/C = 0,5, co świadczy o przyspieszeniu procesu twardnienia betonu w miarę zmniejszania się stosunku wodno-cementowego. Z drugiej strony przy zmniejszeniu W/C do 0,3 gwałtownie zmniejsza się plastyczność mieszanki betonowej. Dlatego w przypadku zastosowania takiego sposobu dla przyspieszenia twardnienia betonu w warunkach normalnych należy zwiększyć intensywność zagęszczania (program egzamin ustny).

Chlorek wapniowy

Skutecznym środkiem przyspieszenia twardnienia jest zastosowanie dodatków przyspieszających twardnienie, zwłaszcza chlorku wapniowego, który nie tylko przyspiesza proces twardnienia betonu we wczesnych okresach, ale również zwiększa jego wytrzymałość 28-dniową. Tłumaczy się to szybkim wzajemnym oddziaływaniem CaCl2 i C3A, w którego wyniku twoszy się 3Ca0*Al203*CaCl2-H20 zwiększający wytrzymałość stwardniałego zaczynu cementowego, szczególnie w pierwszych okresach twardnienia. Poza tym chlorek wapniowy uplastycznia mieszankę betonową, co pozwala zmniejszyć zużycie cementu i wody, a dzięki swojej higroskopijności - zmniejsza ilość wody, jaką traci twardniejący beton przy betonowaniu w czasie suchej upalnej pogody (opinie o programie).

Chlorek wapniowy i sól kuchenna przy większej ich zawartości w betonie obniżają temperaturę zamarzania wody i zapewniają twardnienie betonu przy ujemnych temperaturach otaczającego powietrza (zewnętrznego). Jednocześnie chlorek wapniowy, kwas solny i niektóre inne dodatki przy zwiększonej wilgotności eksploatacyjnej konstrukcji sprzyjają korozji stali zbrojeniowej w betonie. Dlatego stosowanie tych dodatków jest ograniczone przez istniejące normy budowlane do 2% CaCl2 (w przeliczeniu na sól bezwodną) i 1,5% HC1 w odniesieniu do masy cementu dla konstrukcji żelbetowych i odpowiednio do 3 i 2% dla konstrukcji zbrojonych i niezbrojonych.

W niektórych przypadkach celowe jest łączenie środków uplastyczniających i środków przyspieszających twardnienie (np. ług posiarczynowy i CaCL), a także stosowanie niektórych dodatków zespolonych (np. CaCl2 + +NaNOz) (segregator aktów prawnych).

Następnym sposobem przyspieszenia twardnienia betonu jest dodatkowe zmielenie cementu w warunkach budowlanych lub w wytwórniach prefabrykatów żelbetowych. Zazwyczaj cementownie dostarczają odbiorcom cement o miałkości, którą charakteryzuje powierzchnia właściwa 2500-3000 cmVg (wg Towarowa). Domielenie cementu do powierzchni właściwej 4500-5000 cm2/g w młynach przemiału mokrego lub suchego zwiększa znacznie aktywność cementu J). Próby przeprowadzone z przemielaniem cementu na mokro, w wyniku którego powierzchnia właściwa zwiększyła się z 2700 do 5000 cmYg, wykazały mniej więcej 4-krotne zwiększenie wytrzymałości zaprawy (o W 1C = 0,5) po 1 dniu i 2-krotne po 28 dniach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 8 Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 9 Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 10
Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 11
Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 12 Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 13 Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 14
Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Śluzowanie ludzi zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami