Blog
Okucie drzwi i bram
W artykule znajdziesz:
Okucie drzwi i bram
Do drzwi wewnętrznych stosuje się zawiasy wbijane, francuskie, o wymiarach 100-160 mm w ilości 2 lub
a) sztuki. Do bram i drzwi zewnętrznych, dużo cięższych, stosuje się zawiasy odpowiednio większe lub nakładane,
b) do 6 mm i szer. od 40 do 60 mm z przymocowaniem na śruby z nakrętkami, ozdobne gwoździe itp (program uprawnienia budowlane na komputer). Zawiasy takie zawiesza się na hakach wbitych w ościeżnicę lub bezpośrednio w mur.
Istnieje wiele typów zamków zwykłych, tzw. krakowskich lub zastawkowych i patentowych, z klamkami stalowymi, mosiężnymi, chromo- niklowymi, drewnianymi, a ostatnio z materiałów zastępczych, np. z bakelitu. Pamiętać należy, że do drzwi wieloskrzydłowych stosuje się ponadto zasuwy dolne i górne. Mogą to być zasuwy wpuszczone lub kieliszkowe przekładane - łyżkowo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Według ostatnio obowiązujących przepisów oszczędnościowych w piwnicach nie wolno stosować ościeżnic, a drzwi piwniczne, tzw. spągowe, są wyrabiane w robocie ciesielskiej lub stolarskiej i okuwane na zawiasy pasowe i zamek nakładany, tzw. skrzynkowy (uprawnienia budowlane). Umocowanie ościeżnic. Ościeżnice okienne i drzwiowe należy dokładnie zamocować do ściany.
Można je zamocować przez przybicie gwoździami lub hakami do uprzednio wmurowanych klocków drewnianych lub w inny sposób, np. umocowanie za pomocą płaskownika stalowego jednym końcem przybitego do ościeżnicy, a drugim wpuszczonego w mur.
Cienkie ściany
W ścianach cienkich wystarczy żłobek wykonany w ościeżnicy odpowiadający grubości ścianki; obustronna opaska przybita do ościeżnicy zachodzi na tynk (program egzamin ustny). Przy otworach zewnętrznych należy przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem dokładnie uszczelnić za pomocą pakuł maczanych w gipsie albo smarem smołowym, watą żużlową czy szklaną itp. Okiennice i żaluzje. Rzadko stosuje się obecnie okiennice lub żaluzje drewniane. Najprostsza konstrukcja ich jest podobna do konstrukcji drzwi płycinowych, a okuwa się je na zawiasy przymocowane do ościeżnicy i na zakładkę zamyka się od środka. Okiennice w formieżaluzji wykonywane są z deseczek o grub. 15 mm. Osadza się je pochyła w ramie. Okładziny ścienne - boazerie.
Drewnianymi okładzinami ściennymi wykłada się dolną część ściany na wysokość ok. 1,2-1,5 m od podłogi (opinie o programie). Okładziny z drewna mogą być mocowane do ścian pomieszczeń dopiero po dokładnym ich wysuszeniu. Pomiędzy okładzinami a murem powinna być pozostawiona przestrzeń o szer. ok. 2 cm dla przewiewu.
Listwy i klocki, do których się przymocowuje właściwą okładzinę, powinny być impregnowane bezwonnymi środkami przeciwwilgociowymi i przedwgrzybowymi, ponieważ stykają się bezpośrednio z murem (segregator aktów prawnych). Jako płyciny lub płyty okładzinowe stosuje się dyktę sosnową lub jesionową, niekiedy oklejaną ozdobnymi fornirami pod politurę. Na okładziny stosuje się także materiały syntetyczne, jak celotex, sztuczny marmur.
Podokienniki albo parapety drewniane wykonywane są z desek o grub. 38 do 50 mm, sklejonych klejem stolarskim i usztywnionych od spodu dwiema lub trzema listwami, zapuszczonymi na wrąb. Podokienniki łączą się z ościeżnicą na wrąb (felc) i są obmurowane ze spadkiem do wewnątrz. Często mają wyrobione wgłębienie dla spływu wilgoci z szyb i stanowią estetyczne wykończenie otworu okiennego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32