Blog
Operacje formowania wyrobów
W artykule znajdziesz:
Przy stanowiskowej metodzie produkcji wszystkie operacje formowania wyrobów są wykonywane na jednym stanowisku roboczym, a odpowiednie ogniwa i urządzenia robocze przesuwają się od jednego do drugiego stanowiska roboczego w przyjętym rytmie potoku. Do stanowiskowej zalicza się metodę wytwarzania wyrobów w stacjonarnych formach bateryjnych (formy pionowe, w których wytwarza się jednocześnie kilka wyrobów) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy agregatowej metodzie produkcji wyroby wytwarza się w specjalnie wyposażonych urządzeniach - agregatach. Wyroby w formach przenosi się za pomocą specjalnych lub zwykłych środków podnośno-transportowych (suwnic) z jednego miejsca roboczego na drugie. Na jednym stanowisku roboczym wykonuje się kolejno lub jednocześnie kilka operacji, po których dokonaniu wyrób przekazuje się na kolejne stanowisko robocze bez przestrzegania wymuszonego rytmu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy taśmowej metodzie produkcji proces formowania wyrobów realizuje się na kilku stanowiskach roboczych, na które są one przekazywane ruchem pulsującym lub w sposób ciągły (w określonym tempie). W pierwszym przypadku wyroby są przemieszczane w formach-wózkach na wszystkie stanowiska technologiczne i do komory obróbki cieplnej z wymuszonym rytmem. W przypadku drugim wszystkie operacje technologiczne są wykonywane na roboczych odcinkach taśmowej linii produkcyjnej i zsynchronizowane z szybkością ciągłego formowania (uprawnienia budowlane).
Wybór metody wytwarzania różnych wyrobów zależy od ich rodzaju, właściwości technologicznych każdej metody i zakresu produkcji. Przy tym decydujące znaczenie mają wskaźniki techniczno-ekonomiczne produkcji ściśle określonych wyrobów tą lub inną metodą (program egzamin ustny).
Rodzaje wyrobów żelbetowych
Rodzaje wyrobów żelbetowych produkowanych przez różne wytwórnie obejmują setki nazw. Bardzo ważnym warunkiem organizacji ekonomicznej produkcji takich wyrobów jest maksymalne zmniejszenie ich typów. Wyroby żelbetowe klasyfikuje się według następujących cech:
- wg zakresu stosowania - dla budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i innych rodzajów;
- wg przeznaczenia w budynkach i budowlach - na elementy fundamentów, pokryć i stropów, ścian itp.;
- wg kształtu geometrycznego - na prętowe, płytowe, blokowe, kratownice i in.;
- wg kształtu i struktury przekroju poprzecznego - na pełne, porowate, żebrowane, warstwowe, masywne i in.;
- wg rodzaju zbrojenia - na betonowe (niezbrojone) i żelbetowe (ze zbrojeniem zwykłym i sprężonym);
- wg rodzaju betonu - z betonu zwykłego, lekkiego, komórkowego i innych rodzajów (opinie o programie).
Wyroby jednego typu dzieli się według typorozmiarów, jeżeli konstrukcje i wymiary są różne, jak również według marek, jeżeli wyroby jednego typorozmiaru mają różne zbrojenie, wkładki łącznikowe lub otwory technologiczne. Wybór technologii produkcji jest uzależniony od kształtu wyrobów, ich gabarytów i ciężaru, rodzaju betonu i stosowanego zbrojenia.
Optymalna zdolność produkcyjna, zapewniająca lepszą rentowność przedsiębiorstwa, jest określana jednostkowymi nakładami inwestycyjnymi, kosztem własnym produktów i kosztami przewozowymi ich dostawy na plac budowy. Tak więc, wraz z dwukrotnym zwiększeniem zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa zmniejszają się o 15-20% jednostkowe nakłady inwestycyjne, a koszt własny prefabrykatu żelbetowego zmniejsza się o 5-b8% (segregator aktów prawnych).
Prefabrykowane wyroby betonowe i żelbetowe dla budynków i budowli mieszkalnych, przemysłowych i rolniczych wynoszą ok. 90% ogólnego rozmiaru produkcji wyrobów. Podstawowymi wyrobami dla wielkopłytowych domów mieszkalnych są płyty ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów, a dla budynków przemysłowych - fundamenty, słupy, płyty ścienne, belki, kratownice i płyty przekryć.
Najszerszy asortyment stanowią wyroby typu płytowego (płyty ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów i pokryć) o długości do 12 m i szerokości do 3 m ze zbrojeniem zwykłym lub sprężonym. Wyroby takiego typu przygotowuje się metodą taśmową, agregatową i stendowo-bateryjną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32