Blog

Majster na budowie zdjęcie nr 2
06.02.2021

Opis funkcjonalny i techniczny pomieszczeń

W artykule znajdziesz:

Opis funkcjonalny i techniczny pomieszczeń

Majster na budowie zdjęcie nr 3
Opis funkcjonalny i techniczny pomieszczeń

Pomieszczenia sanitarne konsumentów powinny być dostępne z przedsionka. Pomieszczenia te można sytuować w podziemiu.
Szatnia może być dostępna z sali konsumpcyjnej lub przedsionka i usytuowana w bliskości wejścia do sali konsumpcyjnej. Najpraktyczniejszym typem wieszaków są wieszaki żelazne konsolowe, ruchome. Szatnię oddziela od strony konsumentów lada murowana lub drewniana o szerokości 0,3-0,6 m (program uprawnienia budowlane na komputer).

Długość lady oblicza się przyjmując co najmniej 2,5 m na każde 100 miejsc na sali.
Sala konsumpcyjna powinna się łączyć bezpośrednio z przedsionkiem, zmywalnią naczyń stołowych i wydawalnią potraw. W przypadku umieszczenia bufetu powinien on znajdować się w pobliżu wydawalni potraw, jeśli przewiduje się jego współpracę z kuchnią (np. sprzedaż wyrobów garmażeryjnych, herbaty itp.). Pożądane jest uwzględnienie w projekcie małego składziku dla bufetu. Bufet powinien posiadać zlewozmywak i gniazdo wtyczkowe instalacji elektrycznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pożądana kuchenka gazowa. Na jedno miejsce w sali przyjmuje się min. 1,1 m2 przy obsłudze kelnerskiej łub 1,2 m2 przy samoobsłudze. Zwraca się uwagę, że najbardziej praktyczne są stoliki 4-osobowe o wymiarze od 0,75 x 0,75 m do 0,85 x 0,85 m. Stoły długie zajmują wiele miejsca i utrudniają komunikację na sali.

Kredens i wydawalnia potraw służą jako pomieszczenie izolujące kuchnię od sali konsumpcyjnej, w którym przechowuje się naczynia stołowe i wydaje potrawy na salę przez okienko ekspedycyjne o szerokości 1,5-2,0 m. Ilość okienek zależy od ilości konsumentów. Okienko 2,0 m przy obsłudze 3 osób wydaje do 650 obiadów na godz. Często oprócz okienek ekspedycyjnych stosuje się bezpośrednie połączenie drzwiami dla użytku personelu (uprawnienia budowlane).

Przy okienkach ekspedycyjnych można przyjmować zainstalowanie podgrzewaczy.
Zmywalnia naczyń stołowych. Ponieważ stwierdzono, że niedostatecznie umyte naczynia są zasadniczym źródłem zbiorowego zakażenia i czynnikiem szerzenia się epidemii, należy w zmywalni zapewnić wystarczającą ilość odpowiednich urządzeń (program egzamin ustny).

Rodzaj i uszeregowanie

Szkic A podaje rozwiązanie najlepsze, bo z użyciem sterylizatora. W braku sterylizatora można stosować urządzenia wg szkicu B. Stosowanie urządzeń wg szkicu C nie powinno mieć zastosowania, podaje się je jednak jako rozwiązanie najbardziej prymitywne nie zapewniające wystarczającej czystości bakteriologicznej (opinie o programie). Zlewy o wym. min. 550 x 550 x 300 mm powinny być wykonane z blachy nierdzewnej. Zlewów żeliwnych, kamionkowych itp. nie zaleca się używać ze względu na wysoki procent stłuczków. Każdy zlew powinien posiadać zawór czerpalny do zimnej i gorącej wody, spust zabezpieczony siatką oraz przelew. Na dnie ruszt drewniany; brzegi zlewu chronione listwą drewnianą.
Kuchnia, w której nie przewiduje się trzonu węglowego, lecz gazowy lub elektryczny, powinna jednak mieć rezerwowy kanał dymowy dla ewentualnego zastosowania trzonu węglowego. Oprócz urządzeń należy przewidzieć kilka szaf lub szafostolów na liczny sprzęt kuchenny oraz kilka stołów pomocniczych (segregator aktów prawnych).

Zaznaczyć należy nie uwzględnia kotłów rezerwowych, które często w praktyce okazują się konieczne.
Przygotowalnia I tzw. brudna służy do oczyszczenia i wstępnej obróbki ziemniaków, warzyw, owoców, drobiu, ryb itp. Ze względu na duże ilości zużywanych ziemniaków i warzyw pomieszczenie to powinno mieć połączenie dźwigowe z magazynami ziemniaków i warzyw. Oprócz wyposażenia w obieraczkę do ziemniaków należy przewidzieć baseny murowane do płukania nieobranych i obranych ziemniaków i warzyw, stoły kryte blachą, pojemniki na odpadki i pojemniki na produkty oczyszczone.

Orientacyjnie podaje się, że należy przyjmować 1 m3 basenów na 500-600 konsumentów (promocja 3 w 1).
Ponieważ najbrudniejszym pomieszczeniem stołówki jest przygotowalnia I, należy ze względów higienicznych miejsca pracy w tym pomieszczeniu usytuować w takiej kolejności, jak przebiegają procesy oczyszczenia z uwzględnieniem zasady, że produkt oczyszczony nie może wracać na miejsce obróbki poprzedniej.

Najnowsze wpisy

16.10.2024
Majster na budowie zdjęcie nr 4
Posiadanie certyfikatu SEP

Uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) do certyfikatów, które umożliwiają korzystanie z instalacji, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Dzielą się na uprawnienia…

15.10.2024
Majster na budowie zdjęcie nr 5
Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach

Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach zależy od kontroli i wymagań w poszczególnych krajach. W różnych krajach mogą być stosowane…

Majster na budowie zdjęcie nr 8 Majster na budowie zdjęcie nr 9 Majster na budowie zdjęcie nr 10
Majster na budowie zdjęcie nr 11
Majster na budowie zdjęcie nr 12 Majster na budowie zdjęcie nr 13 Majster na budowie zdjęcie nr 14
Majster na budowie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Majster na budowie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Majster na budowie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami