Blog
Opór dyfuzyjny
W artykule znajdziesz:
Opór dyfuzyjny
W ścianach zasada ta nie zawsze może być realizowana, gdyż materiały o małym oporze dyfuzyjnym ulegają na ogół łatwo zawilgoceniu przez opady atmosferyczne, dlatego muszą być osłaniane od zewnątrz szczelnymi okładzinami lub tynkami.
Jeszcze trudniej przedstawia się ten problem w stropodachach niewentylowanych, które zawsze mają niekorzystny układ warstw, gdyż od strony zewnętrznej są przykryte papą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Para wodna przenikając przez materiał stropodachu napotyka na swej drodze szczelne pokrycie papowe i tu ulega kondensacji. Sytuację pogarsza fakt, że wysychanie stropodachów jest utrudnione.
Stosując więc przegrody warstwowe należy sprawdzić, czy nie będą one narażone na zawilgocenie przez kondensację pary wodnej w wewnętrznych warstwach. Wykonuje się to w sposób eksperymentalny lub za pomocą obliczeń cieplno-wilgotnościowych podawanych w literaturze fachowej.
Kondensacja pary wodnej w wewnętrznych warstwach przegród jest zjawiskiem niepożądanym, jakkolwiek w pewnym zakresie kondensacja taka jest dopuszczalna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stanowisko takie jest podyktowane względami praktycznymi, gdyż w wielu konstrukcjach wyeliminowanie kondensacji wewnątrz przegrody można osiągnąć tylko przez stosowanie izolacji paroszczelnych, co utrudnia wykonanie ścian i podwyższa ich koszt. Dlatego w niektórych przypadkach korzystniej jest zaniechać wykonania izolacji paroszczelnej, a zamiast tego zwiększyć izolacyjność cieplną (przewidując wzrost zawilgocenia ściany wskutek kondensacji) (uprawnienia budowlane). Trzeba jednak sprawdzać, czy zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej nie przekroczy granicznych wartości, zależnych od rodzaju materiałów zastosowanych w przegrodzie.
Kondensacja nie może doprowadzić do takiego zawilgocenia przegrody, które stanie się powodem trwałego uszkodzenia materiałów w poszczególnych warstwach oraz spowoduje duże obniżenie izolacyjności cieplnej. Zależnie od użytych materiałów, poszczególne rodzaje przegród należy oceniać pod tym względem w nieco odmienny sposób.
W przegrodach z materiałów cięższych zmiany wilgotności, powodowane kondensacją pary wodnej w czasie zimy, nie są zbyt duże. Wynika to stąd, że wilgoć gromadzi się tu w dużej masie materiału, dlatego przyrost wilgotności w stosunku do ciężaru jest niewielki (program egzamin ustny).
Kondensacja pary wodnej
Inaczej przedstawia się ta sprawa w przegrodach z materiałów bardzo lekkich, w których nawet mała ilość kondensatu powoduje wyraźny wzrost zawilgocenia, gdyż wilgoć gromadzi się tu w materiale izolacyjnym, którego masa jest mała. Kondensacja pary wodnej w takich przegrodach wywiera o wiele większy wpływ na własności i przydatność całej konstrukcji, dlatego musi być szczególnie starannie analizowana (opinie o programie).
Uwagi powyższe świadczą o tym, że każda przegroda musi być traktowana w odmienny sposób przy analizowaniu zachodzących w niej procesów cieplno- - wilgotnościowych.
Wpływ wilgotności na przewodność cieplną betonów lekkich zaznacza się w różnym stopniu w poszczególnych materiałach, zawsze jednak ze wzrostem wilgotności następuje znaczne obniżenie wartości termoizolacyjnych. Zjawisko to tłumaczy się głównie tym, że na miejsce powietrza zawartego w porach materiału wchodzi woda, która wykazuje przewodność cieplną około 20-krotnie większą niż powietrze w porach o średniej wielkości (segregator aktów prawnych).
Nie jest to jednak przyczyna jedyna, gdyż jak wykazały badania O. Krischera i Rohnaltera, znaczny wpływ na przewodność cieplną wywiera dyfuzja pary wodnej, z którą połączone jest przenoszenie ciepła.
Zgodnie z tym poglądem przemieszczanie wilgoci w przegrodzie odbywa się w ten sposób, że zawarta w niej woda paruje w strefie ciepłej i w postaci pary przemieszcza się do strefy chłodnej, gdzie ulega kondensacji, oddając ciepło parowania. Przenoszeniu wilgoci towarzyszy tu przenoszenie ciepła. W procesie tym oprócz dyfuzji pary wodnej pewną rolę odgrywa także kapilarne przemieszczanie wilgoci, które może odbywać się w kierunku zgodnym lub odwrotnym do dyfuzji zależnie od gradientu wilgotności (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32