Blog
Opracowanie projektu budynku
W artykule znajdziesz:
Opracowanie projektu budynku z prefabrykatów wielkowymiarowych jest zadaniem kompleksowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pracują tu wspólnie architekt, konstruktor i technolog procesu budowy. Kierownictwo zespołu obejmuje ten spośród projektantów, który, poza swoją specjalnością, możliwie dobrze jest zorientowany również w obu pozostałych dziedzinach.
W opracowaniach nowych typów budynków nie można oddzielić zagadnień konstrukcji od problemów technologii produkcji prefabrykatów i montażu. Najwłaściwiej byłoby więc, aby obie te specjalności łączył autor koncepcji konstrukcyjnej budynku. Byłoby również bardzo pożądane, aby w takim kierunku postępowała specjalizacja projektantów, zamiast, jak obecnie, w kierunku wyraźnego zróżnicowania zakresu zainteresowań konstruktora i technologa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcja i technologia wykonania budynku powinna być dostosowana do możliwości wykonawcy. Zalecenie to dotyczy przede wszystkim wyboru rodzaju materiału, metod wykonywania prefabrykatów i rodzaju sprzętu montażowego. Jakkolwiek postęp w budownictwie łączy się z poszukiwaniem nowych metod realizacji i nowych konstrukcji budynków, to jednak właściwe efekty gospodarcze przynosi dopiero stosowanie rozwiązań już poznanych i sprawdzonych (uprawnienia budowlane).
W budownictwie z prefabrykatów wielkowymiarowych rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje wymiarów prefabrykatów:
- wymiar połączeniowy (zestawczy) Im decydujący o koordynacji wymiarowej prefabrykatów,
- wymiar teoretyczny przewidziany w projekcie prefabrykatu,
- wymiar rzeczywisty wykonanego konkretnego prefabrykatu.
Koordynacją modularną nazywamy współzależne uporządkowanie wymiarów, oparte o podstawową wielkość przyjętą jako moduł. Przestrzeganie zasad koordynacji modularnej zapewnia łatwość zestawiania z poszczególnych elementów większych zespołów, przy możliwie małej liczbie elementów i możliwie małych stratach na dopasowanie (program egzamin ustny). W takim zrozumieniu koordynacja modularna stanowi również podstawę wszelkich zamierzeń typizacji elementów produkowanych masowo. W budownictwie obowiązuje zgodnie z PN/B-0235, jako jednostka, podstawowy moduł budowlany M - 10 cm. Większą jednostką modularną jest moduł projektowy MP.
Szerokość klatki schodowej
W budownictwie mieszkaniowym z prefabrykatów wielkowymiarowych obowiązuje koordynacja pozioma, oparta na module projektowym MP = 30 cm, koordynacja pionowa, oparta na module podstawowym M = 10 cm. Wysokość kondygnacji mieszkalnej, liczoną między powierzchniami podłóg, ustalono na 2,80 m. W budynkach ze stropami o grubości mniejszej niż 15 cm wysokość kondygnacji może być zmniejszona do 2,70 m (opinie o programie).
Szerokość klatki schodowej ustala się na 2,70 m w osiach ścian nośnych. Stosowanie innych wymiarów dopuszczalne jest jedynie przy projektowaniu wielkich zespołów budowlanych, obsługiwanych przez własne zaplecze, z tym jednak, że przyjęte wymiary będą stanowić wielokrotność modułu projektowego MP 30 cm. Przy projektowaniu budynku posługujemy się siatką projektową (modularną), złożoną z linii oddalonych od siebie o wielkość modułu M lub MP (segregator aktów prawnych).
Linia siatki, wybrana jako podstawowa dla usytuowania danego fragmentu budynku, staje się jego osią modularną. W budownictwie z prefabrykatów wielkowymiarowych ściany wewnętrzne stawia się z reguły w ten sposób, aby oś modularna pokrywała się z osią symetrii ściany.
Przy dużych wymiarach prefabrykatów i małej liczbie typów swoboda kształtowania architektonicznego jest ograniczona (kolumna 1). Operowanie prefabrykatami o dużych wymiarach przy zachowaniu swobody architektonicznej prowadzi do dużej liczby typów (kolumna 2). Mała liczba typów prefabrykatów i swoboda kształtowania architektonicznego uniemożliwia projektowanie prefabrykatów o dużych wymiarach (kolumna 3). Stan taki mamy w budownictwie tradycyjnym, gdzie jeden mały element (cegła) pozwala na zupełną dowolność projektowania architektonicznego. O liczbie typów prefabrykatów decydują więc dwa czynniki: rodzaj techniki budownictwa i koncepcja architektoniczna budynku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32