Blog

Grubość warstw ochronnych
W artykule znajdziesz:

Ze względu na potrzebę zróżnicowania stopnia zabezpieczenia konstrukcji przed ujemnymi skutkami zarysowania stosuje się podział konstrukcji na trzy kategorie rysoodporności:
- I kategoria obejmuje konstrukcje, które nie powinny ulegać zarysowaniu pod działaniem obciążeń obliczeniowych;
- II kategoria obejmuje konstrukcje, które nie powinny ulegać zarysowaniu pod działaniem obciążeń charakterystycznych;
- III kategoria obejmuje konstrukcje, w których pod działaniem obciążeń charakterystycznych dopuszczalne jest powstawanie rys prostopadłych do osi elementu i ukośnych, lecz z ograniczeniem szerokości ich rozwarcia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grubość warstw ochronnych (w porównaniu ze zwykle stosowaną otuliną) należy zwiększyć o 5-10 mm, zależnie od stopnia agresywności środowiska i rodzaju ochrony betonu. W celu otrzymania betonów odpornych na działanie soli, w szczególności siarczanoodpornych, stosuje się cement portlandzki siarczanoodporny lub inny o małej zawartości glinu. Nie należy do tych betonów stosować takich spoiw jak cementy portlandzkie pucolanowe lub żużlowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do betonów kwasoodpornych o zwiększonym stężeniu kwasów stosuje się szkło wodne sodowe lub potasowe, do którego dodaje się czynnik inicjujący twardnienie - fluorokrzemian sodowy i kruszywo drobno zmielony materiał ogniotrwały (diabaz, andezyt, kwarc, bazalt). W tym też celu stosuje się kwasoodporny kwarcowy cement fluorokrzemowy, stanowiący drobno zmieloną mieszaninę piasku kwarcowego i fluorokrzemianu sodowego; mieszaninę tę zadaje się roztworem wodnym szkła wodnego (uprawnienia budowlane).
Beton szczelny
Beton szczelny na cemencie portlandzkim i zwykłych kruszywach (piasek kwarcowy, tłuczeń skał magmowych) dostatecznie dobrze przeciwstawia się działaniu stałych roztworów alkaliów, lecz w miarę zwiększania stężenia roztworu ługów żrących (NaOH, KOH), szczególnie przy wysokiej temperaturze, korozja betonu gwałtownie zwiększa się, głównie wskutek rozpadu kruszyw. Beton na cemencie portlandzkim i kruszywach węglanowych (wapieniu, dolomicie) jest dostatecznie odporny na działanie alkaliów przy wysokich stężeniach ich roztworów i przy wysokich temperaturach (program egzamin ustny).
Do betonów chemicznie odpornych mogą być stosowane następujące kruszywa:
- do kwasoodpornych - tłuczeń z andezytu, granitu, topionego bazaltu i diabazu, kwarcytu, gabro, ceramiki kwasoodpornej oraz piasek kwarcowy lub piasek uzyskany z kruszenia wymienionych materiałów;
- do betonów odpornych na działanie soli - tłuczeń ze zwartych skał magmowych lub przeobrażonych (granitu, diabazu, gabro, kwarcytu, gnejsu); w tym również celu stosuje się skały osadowe o wodochłonności nie większej niż 0,5-M°/o (wagowo), wytrzymujące bez rozpadu 15 cyklów kolejnego nasycania w roztworze siarczanu sodowego z następnym wysuszaniem w temperaturze 105-110°C oraz piasek kwarcowy lub piasek uzyskany z kruszenia zwartych materiałów kamiennych;
- do betonów odpornych na działanie alkaliów - zwarte skały węglanowe (opinie o programie).
Piasek powinien być gruby o wskaźniku uziemienia 2,5 i ilości odmywanych części pylastych i gliniastych (zawierających niepożądane gliniany i glinokrzemiany) nie więcej niż 1% wagowo, a dla konstrukcji o szczególnym znaczeniu z 2 lub 3 oddzielnie dozowanych frakcji (segregator aktów prawnych).
Tłuczeń należy rozdzielić na frakcje (5-10, 10-h20, 20-P40 mm); ilość odmywanych części powinna w nim wynosić nie więcej niż 0,5%, a części blaszkowych nie więcej niż 15%. Nie wolno stosować grubego kruszywa z zawartością opalu, chalcedonu i krzemionki bezpostaciowej innych rodzajów, mogącej wchodzić w reakcję z alkaliami zawartymi w cemencie, co doprowadzi do powstania niebezpiecznego naprężenia w betonie. Twardnienie betonu kwasoodpornego powinno odbywać się w ciepłym i suchym środowisku powietrznym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32