Blog
Optymalna moc cieplna
W artykule znajdziesz:
Optymalna moc cieplna
Z kolei dla małych systemów ciepłowniczych o mocy do 11,6 MW zasilanych z miejskich ciepłowni optymalna moc cieplna węzłów, w zależności od gęstości zabudowy osiedla i konfiguracji sieci cieplnej, wahać się będzie od 1,4 MW do 11,6 MW. W systemach o jeszcze mniejszych mocach (do ok. 4,6 MW) dokonanie wyboru pomiędzy węzłami indywidualnymi a grupowymi oraz ustalenie ich mocy powinno być poprzedzone szczegółową analizą techniczną (program uprawnienia budowlane na komputer). Wynika to głównie z faktu, że ciepłownie o tak małych mocach realizowane są na ogół w małych miejscowościach, w których występują duże trudności ze znalezieniem fachowej obsługi.
Dlatego też w tych przypadkach wskazane jest preferowanie rozwiązań prostych nie wymagających wykwalifikowanego personelu eksploatacyjnego.
Jak już wspomniano, w naszym kraju najwięcej węzłów grupowych wykonano w Lublinie. W mieście tym pierwsze grupowe węzły cieplne miały moc cieplną 3,54-5,8 MW, a maksymalna odległość zasilanych budynków wynosiła 400-500 m. W latach następnych zwiększono moc węzłów grupowych do 8,2-4 4-11,6 MW, utrzymując jednak tę samą maksymalną odległość zasilanych budynków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednostkowe nakłady inwestycyjne na realizację węzłów grupowych są w znacznym stopniu uzależnione od ich wyposażenia. Węzły te bowiem, oprócz podstawowych urządzeń technologicznych, mogą być wyposażone w szereg urządzeń dodatkowych, tj. stację uzdatniania wody, aparaturę kontrolno-pomiarową o pełniejszym zakresie działania niż. w węzłach indywidualnych oraz kompletne urządzenia regulacji automatycznej. Ponadto w budynkach węzłów grupowych znajdują się zazwyczaj pomieszczenia warsztatowe, magazynowe czy socjalne dla personelu obsługi (uprawnienia budowlane).
Stąd też porównanie nakładów inwestycyjnych węzłów indywidualnych i grupowych bez uwzględnienia tych różnic w wyposażeniu często prowadzi do błędnych wniosków. W zależności od mocy cieplnej węzłów grupowych i standardu ich wyposażenia jednostkowe nakłady inwestycyjne zawarte są w przedziale 0,1724-0,85 min zF> w odniesieniu do 1 MW. Jednostkowe nakłady inwestycyjne na węzły bez stacji uzdatniania wody są niższe (program egzamin ustny).
Porównawcze analizy kapitałochłonności
Porównawcze analizy kapitałochłonności wyżłów wykazały, że grupowe węzły ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania są droższe od węzłów indywidualnych pozbawionych elementów regulacji automatycznej o ok. 15-20%. Gdy węzły indywidualne są wyposażone w elementy regulacji automatycznej, to sytuacja jest odwrotna i węzły grupowe są o 15-20% tańsze od węzłów indywidualnych.
W Rosji, a głównie w Moskwie, uważa się, że optymalną wielkość węzła grupowego stanowi tak zwany centralny punkt cieplny o mocy 354-58 MW, w którym znajduje się węzeł ciepłej wody użytkowej wraz ze stacją jej uzdatniania oraz węzeł centralnego ogrzewania ze zmieszaniem pompowym obniżającym obliczeniową temperaturę wody sieciowej ze 150 do 130°C. W tym przypadku czteroprzewodowa sieć osiedlowa dostarcza wodę do uproszczonych, indywidualnych węzłów hydroelewatorowych (o parametrach 130/70°C) oraz ciepłą wodę użytkową o temperaturze 60-65°C (opinie o programie).
Doświadczenia zagraniczne, a częściowo i krajowe wskazują na to, że pod względem nakładów inwestycyjnych konkurencyjność węzłów grupowych w stosunku do węzłów indywidualnych wzrasta ze wzrostem ich mocy cieplnej oraz ze wzrostem poziomu ich wyposażenia w elementy regulacji automatycznej. Trudności eksploatacyjne i wykonawcze ograniczają jednak wielkość mocy cieplnej węzłów grupowych do ok. 8-10 MW (segregator aktów prawnych).
Schematy grupowych węzłów c. w. u. zależą w zasadzie od dwóch czynników, a mianowicie: rodzaju źródła energii cieplnej oraz stopnia korozyjności wody wodociągowej. Gdy system ciepłowniczy zasilany jest z kotłowni osiedlowych, to najczęściej grupowy węzeł ciepłej wody w układzie jednostopniowym znajduje się w budynku kotłowni. Przy zasilaniu rejonu miasta z ciepłowni o większej mocy węzły grupowe lokalizowane są w wydzielonych budynkach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32