Blog
Optymalny układ trzech wzdłużnie
W artykule znajdziesz:
W paragrafie podany był przebieg obliczenia dla przypadku, w którym, wg założenia, wzdłużnice zostały umieszczone w skrajnych punktach przekroju poprzecznego. W dalszym ciągu zbadamy warunki, przy których założenie takie jest słuszne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Układ, w którym zewnętrzne wzdłużnice znajdują się w najniższych skrajnych punktach przekroju. Środek ścinania leży w punkcie 4′, zaś 4′-2′ jest linią ścinania całego łuku. Gdy 3 przesuwa się nieznacznie w lewo, powstaje siła styczna w kierunku 5 - 3. Ponieważ układ wzdłużnie może przejąć jedynie siły przechodzące przez 4′, musi nastąpić jednocześnie przesunięcie wzdłużnicy 2 w prawo, co powoduje powstanie siły stycznej w kierunku 2-5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wzajemny stosunek tych dwóch przesunięć musi być taki, ażeby siły styczne, przecinające się w punkcie 5, dawały wypadkową przechodzącą przez 4′. Z kolei wypadkowa zostaje rozłożona na dwie siły; jedną wzdłuż linii ścinania 4′-2′ łuku 1 - 3 i drugą - wzdłuż linii ścinania 3′ - 4′ łuku 1-2. Pierwsza siła zwiększa zbrojenie w 3 o taką samą wielkość, o jaką zmniejsza się zbrojenie w 1, czyli ogólna ilość zbrojenia nie ulega zmianie. Druga natomiast siła zmniejsza siły we wzdłużnicach 1 - 2, jeżeli 5 znajduje się powyżej 4′ - 2′ (jak na rysunku) (uprawnienia budowlane).
A zatem, o ile punkt przecięcia się odpowiednich stycznych leży powyżej linii ścinania całego przekroju, należy wzdłużnice 2 i 3 zbliżyć do siebie. Oczywiście 3 należy przesunąć do takiego położenia, aby punkt przecięcia się stycznych znalazł się na linii ścinania łuku 1-3. Właściwe położenie 3 znajdujemy za pomocą prób. Co najmniej jedna z zewnętrznych wzdłużnie powinna być umieszczona na końcu przekroju poprzecznego (program egzamin ustny).
Wzdłużnice rozciągane
Jeżeli obydwie zewnętrzne wzdłużnice 1 i 3 mają być umieszczone na końcach przekroju, wzdłużnica wewnętrzna 2 powinna się znajdować w obrębie pewnego odcinka, który można wyznaczyć za pomocą wykresu przedstawionego na rys. 1.6.3-7 dla dwóch różnych przekrojów poprzecznych. Przypuśćmy, że styczne w punktach końcowych 1 i 3 przecinają linię ścinania w punktach 5. Jeżeli następnie poprowadzimy z tych punktów dwie nowe styczne do przekroju poprzecznego, wówczas wzdłużnicę ściskaną należy umieścić w obrębie odcinka znajdującego się między dwoma punktami styczności 2. Gdy wzdłużnica wewnętrzna przechodzi przez ten odcinek, miejscem środka ścinania będzie odcinek 6-6 linii ścinania łuku 1-3. Zatem, wzdłużnice rozciągane powinny być umieszczone na końcach przekroju poprzecznego wówczas, jeżeli dana siła przecina odcinek 6-6 (opinie o programie). Porównując dwa przedstawione na rysunku przekroje poprzeczne widzimy, że dla przekroju z belkami krawędziowymi siła może działać na większym mimośrodzie, niż dla przekroju bez belek krawędziowych, zanim zajdzie potrzeba przesunięcia jednej z zewnętrznych wzdłużnie z końca przekroju.
Omówmy wreszcie stosunek między układem trzech wzdłużnie a optymalnym układem czterech wzdłużnie. Rozpatrując 1-2-3 jako niezależny układ trzech wzdłużnie, widzimy, że styczne w punktach 2 i 3 przecinają się na linii ścinania łuku 1-3. Stąd wypływa następująca reguła: Jeżeli 1-2-3-4 jest optymalnym układem czterech wzdłużnie, wówczas 1-2-3 stanowi optymalny układ trzech wzdłużnie (segregator aktów prawnych).
Przypuśćmy w dalszym ciągu, że l’-2′-3′-4′ stanowi rdzeń optymalnego układu 1-2-3-4, zaś 1-2″-3″ - układ trzech wzdłużnie, w którym 3″ znajduje się w punkcie końcowym 4. Wówczas 2″ należy szukać na odcinku wskazanym na rysunku, który określamy w taki sam sposób, jak odcinek 2-2 . Stosownie do tego ostatniego rysunku środek ścinania 1-2″-3″ znajduje się w przedziale 6-6, stanowiącym część linii ścinania 2′-3′ łuku 1-4 (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32