Blog

Odprowadzanie wody zdjęcie nr 2
12.03.2020

Organizacja pracy murarza

W artykule znajdziesz:

Organizacja pracy murarza

Odprowadzanie wody zdjęcie nr 3
Organizacja pracy murarza

Murowanie może odbywać się indywidualnie i zespołowo (program uprawnienia budowlane na komputer).
W pierwszym wypadku murarz wykonuje wszystkie czynności związane z właściwym murowaniem, pomocnicy zaś donoszą mu materiały i przestawiają rusztowania robocze. Schemat rozplanowania stanowiska murarza w wypadku pracy indywidualnej.  Przy wznoszonym murze biegnie pasmo robocze, po którym porusza się murarz.

Za nim leży pasmo materiałowe, na którym składuje się materiały dowożone po paśmie transportowym. O wiele wydatniejsze jest murowanie zespołowe. Do wykonania murów cieńszych niż 2 cegły, filarów, słupów itp. organizowane są zespoły dwuosobowe złożone z murarza i pomocnika (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Murarz układa tylko cegły, pomocnik nanosi zaprawę i podaje mu na mur cegły. Organizacja stanowiska roboczego zespołu dwójkowego jest analogiczna jak dla murarza indywidualnego, tylko długość stanowiska wynosi 5v6 m.

Mury grubości 2 cegieł i grubsze wykonują zespoły trójkowe. Zostały one u nas najwcześniej wprowadzone. Skład ich jest różny. Zespół może się składać z 1 murarza układającego cegły i 2 pomocników, z których jeden rozścieła zaprawę, drugi zaś podaje cegły, lub z 2 murarzy i 1 pomocnika (uprawnienia budowlane). Murarze sami biorą z pryzmy cegły i je wbudowują, pomocnik rozścieła tylko zaprawę. Długość stanowiska zespołu trójkowego dochodzi do 10 m.

Do wykonywania murów grubszych niż 2 cegły można organizować większe zespoły. Dwójkowe i trójkowe zespoły można organizować w brygady pracujące systemem potokowym. W razie brygady 6-osobowej, złożonej z 3 zespołów, pierwszy zespół - murarz z pomocnikiem - układa zewnętrzny rząd cegieł, zespół drugi układa rząd wewnętrzny, a zespół trzeci wypełnia folę (program egzamin ustny). System potokowy odpowiada taśmowemu, stosowanemu w przemyśle. Różnica polega na tym, że w systemie taśmowym stanowiska robocze są stałe, a na ruchomej taśmie przesuwa się wykonywany wyrób, zaś w systemie potokowym wyrób jest nieruchomy, a poruszają się zespoły robocze. System potokowy, zapewniający znacznie większą wydajność pracy, wymaga licznej brygady transportowej, która musi zabezpieczyć nieprzerwane dostawy zaprawy i kamienia.

Organizacja robót murarskich

Chcąc zapewnić prawidłowy przebieg robót murarskich należy opracować projekt ich organizacji. W tym celu rzut parteru budynku dzieli się na stanowiska robocze indywidualne lub zespołowe. Stosownie do liczby stanowisk ustala się skład brygady murarskiej. Praca może być zorganizowana na 2 lub 3 działkach roboczych. W razie organizacji dwudziałkowej na pierwszej działce pracuje brygada murarska, a na drugiej cieśle ustawiają rusztowania, po czym pomoc murarska przygotowuje stanowiska robocze murarzy. Wielkość działki powinna być tak dobrana, aby murarze przechodzili na następną działkę w czasie przerwy obiadowej lub po całej zmianie (opinie o programie).

Ustalając wielkość działki trzeba mieć na uwadze, że z jednego poziomu murarz może wykonać pasmo muru nie wyższe niż 1,2 m. Z tego względu ściany każdej kondygnacji dzieli się na pasma robocze o wysokości nie przekraczającej wysokości 1,2 m.
W razie trójdziałkowej organizacji robót murarskich na pierwszej działce pracują murarze, na drugiej cieśle, a trzecią przygotowują pomocnicy do robót. Ze względu na najkorzystniejszą długość stanowiska roboczego, wynoszącą ok. 3 m, dla murarza pracującego indywidualnie obsadzono front dzienny (działkę) dwoma murarzami (segregator aktów prawnych).

Każdy murarz ma przydzielone do wykonania w ciągu jednej zmiany roboczej dwie półdziałki (odcinki a i b długości 2X3,10) jednego pasma muru. Po wzniesieniu połowy działki murarze przechodzą na następną działkę, na której w międzyczasie cieśle i pomocnicy ustawili rusztowanie i zgromadzili niezbędne zapasy materiałów.
Skład brygady roboczej oblicza się uwzględniając ilość robót do wykonania, front robót oraz normy wydajności robotników (promocja 3 w 1). Normy te podają, ile jednostek pracy, w naszym wypadku m* muru, może murarz wykonać w ciągu 1 zmiany.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Odprowadzanie wody zdjęcie nr 8 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 9 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 10
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 11
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 12 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 13 Odprowadzanie wody zdjęcie nr 14
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odprowadzanie wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami