Blog

12.03.2020

Organizacja pracy murarza

W artykule znajdziesz:

Organizacja pracy murarza

Organizacja pracy murarza

Murowanie może odbywać się indywidualnie i zespołowo (program uprawnienia budowlane na komputer).
W pierwszym wypadku murarz wykonuje wszystkie czynności związane z właściwym murowaniem, pomocnicy zaś donoszą mu materiały i przestawiają rusztowania robocze. Schemat rozplanowania stanowiska murarza w wypadku pracy indywidualnej.  Przy wznoszonym murze biegnie pasmo robocze, po którym porusza się murarz.

Za nim leży pasmo materiałowe, na którym składuje się materiały dowożone po paśmie transportowym. O wiele wydatniejsze jest murowanie zespołowe. Do wykonania murów cieńszych niż 2 cegły, filarów, słupów itp. organizowane są zespoły dwuosobowe złożone z murarza i pomocnika (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Murarz układa tylko cegły, pomocnik nanosi zaprawę i podaje mu na mur cegły. Organizacja stanowiska roboczego zespołu dwójkowego jest analogiczna jak dla murarza indywidualnego, tylko długość stanowiska wynosi 5v6 m.

Mury grubości 2 cegieł i grubsze wykonują zespoły trójkowe. Zostały one u nas najwcześniej wprowadzone. Skład ich jest różny. Zespół może się składać z 1 murarza układającego cegły i 2 pomocników, z których jeden rozścieła zaprawę, drugi zaś podaje cegły, lub z 2 murarzy i 1 pomocnika (uprawnienia budowlane). Murarze sami biorą z pryzmy cegły i je wbudowują, pomocnik rozścieła tylko zaprawę. Długość stanowiska zespołu trójkowego dochodzi do 10 m.

Do wykonywania murów grubszych niż 2 cegły można organizować większe zespoły. Dwójkowe i trójkowe zespoły można organizować w brygady pracujące systemem potokowym. W razie brygady 6-osobowej, złożonej z 3 zespołów, pierwszy zespół - murarz z pomocnikiem - układa zewnętrzny rząd cegieł, zespół drugi układa rząd wewnętrzny, a zespół trzeci wypełnia folę (program egzamin ustny). System potokowy odpowiada taśmowemu, stosowanemu w przemyśle. Różnica polega na tym, że w systemie taśmowym stanowiska robocze są stałe, a na ruchomej taśmie przesuwa się wykonywany wyrób, zaś w systemie potokowym wyrób jest nieruchomy, a poruszają się zespoły robocze. System potokowy, zapewniający znacznie większą wydajność pracy, wymaga licznej brygady transportowej, która musi zabezpieczyć nieprzerwane dostawy zaprawy i kamienia.

Organizacja robót murarskich

Chcąc zapewnić prawidłowy przebieg robót murarskich należy opracować projekt ich organizacji. W tym celu rzut parteru budynku dzieli się na stanowiska robocze indywidualne lub zespołowe. Stosownie do liczby stanowisk ustala się skład brygady murarskiej. Praca może być zorganizowana na 2 lub 3 działkach roboczych. W razie organizacji dwudziałkowej na pierwszej działce pracuje brygada murarska, a na drugiej cieśle ustawiają rusztowania, po czym pomoc murarska przygotowuje stanowiska robocze murarzy. Wielkość działki powinna być tak dobrana, aby murarze przechodzili na następną działkę w czasie przerwy obiadowej lub po całej zmianie (opinie o programie).

Ustalając wielkość działki trzeba mieć na uwadze, że z jednego poziomu murarz może wykonać pasmo muru nie wyższe niż 1,2 m. Z tego względu ściany każdej kondygnacji dzieli się na pasma robocze o wysokości nie przekraczającej wysokości 1,2 m.
W razie trójdziałkowej organizacji robót murarskich na pierwszej działce pracują murarze, na drugiej cieśle, a trzecią przygotowują pomocnicy do robót. Ze względu na najkorzystniejszą długość stanowiska roboczego, wynoszącą ok. 3 m, dla murarza pracującego indywidualnie obsadzono front dzienny (działkę) dwoma murarzami (segregator aktów prawnych).

Każdy murarz ma przydzielone do wykonania w ciągu jednej zmiany roboczej dwie półdziałki (odcinki a i b długości 2X3,10) jednego pasma muru. Po wzniesieniu połowy działki murarze przechodzą na następną działkę, na której w międzyczasie cieśle i pomocnicy ustawili rusztowanie i zgromadzili niezbędne zapasy materiałów.
Skład brygady roboczej oblicza się uwzględniając ilość robót do wykonania, front robót oraz normy wydajności robotników (promocja 3 w 1). Normy te podają, ile jednostek pracy, w naszym wypadku m* muru, może murarz wykonać w ciągu 1 zmiany.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami