Blog
Organizacja przedsiębiorstwa
W artykule znajdziesz:
Organizacja przedsiębiorstwa
Dział Zaopatrzenia i Transportu EZ, znajdujący się w pionie Zastępcy Dyrektora do Spraw Ekonomicznych (E), zawiera transakcje na zakup materiałów, prowadzi całą gospodarkę materiałową oraz kontroluje pracę obcych środków transportowych. Dział Administracyjno-Gospodarczy EA zajmuje się zaopatrzeniem samego biura przedsiębiorstwa i utrzymaniem w nim czystości. Jemu podlegają bezpośrednio sprzątaczki i woźni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do działu tego należy również kancelaria, która prowadzi kontrolę korespondencji, oraz hala maszyn, to znaczy zespół maszynistek, które przepisują wychodzące pisma.
Dział Zatrudnienia i Płacy EP zajmuje się werbunkiem robotników i ich zakwaterowaniem. Załatwia on sprawy zaszeregowań, dba o przestrzeganie układu zbiorowego i cenników akordowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zajmuje się również normami i stawkami zakładowymi.
Specjalną komórką jest Zespół do Spraw Kontroli Gospodarki Materiałowej i Walki z Nadużyciami WK. Jego zadaniem jest troska o własność przedsiębiorstwa. Z racji wykonywanej pracy jest często w kontakcie z władzami bezpieczeństwa i milicją.
Organizacja przedsiębiorstwa zależy od zadań, które ono wykonuje. W związku z tym w różnych przedsiębiorstwach istnieć mogą odmienne formy organizacyjne.
Rola głównego księgowego w przedsiębiorstwie jest tak ważna, że zasługuje na oddzielne omówienie. Nim jednak przystąpimy do omówienia jego zadań i uprawnień musimy wyjaśnić co to jest księgowość (uprawnienia budowlane).
Otóż w trakcie działalności przedsiębiorstwa występuje szereg zdarzeń natury gospodarczej, takich, jak np. uzyskanie zapłaty od inwestora, wydatkowanie pieniędzy na zakup materiałów, otrzymanie tych materiałów, czy wydanie ich z magazynu na budowę. Zdarzenia te muszą być w odpowiedni sposób utrwalone, zanotowane, zewidencjonowane. Księgowość jest właśnie systemem ewidencji zdarzeń gospodarczych, zachodzących w przedsiębiorstwie w ujęciu wartościowym (program egzamin ustny).
Zadania księgowości
Zadania księgowości są następujące:
a. przedstawianie wyników działalności przedsiębiorstwa oraz jego stanu majątkowego według wartości pieniężnej,
b. umożliwienie wykonywania stałej kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorstwa (opinie o programie).
Każdemu zdarzeniu gospodarczemu (transakcji, operacji) musi towarzyszyć jakiś dokument (umowa, zlecenie, faktura, pokwitowanie), który jest podstawą do zaksięgowania. Do obowiązków księgowości należy więc systematyczne (na bieżąco) wpisywanie do ksiąg otrzymywanych i wydawanych dokumentów, według ustalonej jednolitej metody.
Metoda księgowania polega na tym, że wszystkie zdarzenia gospodarcze zapisywane są w księgach podwójnie, raz według rodzaju zdarzenia - jako aktywa, drugi raz według źródeł pochodzenia (sfinansowania) - jako pasywa. Dlatego właśnie księgowość prowadzoną według tej zasady nazywamy podwójną. Po zakończeniu pewnego okresu czasu sporządza się zestawienie aktywów i pasywów, które nosi nazwę bilansu. Na podstawie bilansu przedsiębiorstwa można określić i ocenić wyniki jego działalności gospodarczej.
Sprawami księgowości zajmuje się Główny Księgowy DF, który jest jednocześnie kontrolerem całej gospodarki finansowej przedsiębiorstwa. Jemu bezpośrednio podlega: Dział Księgowości Finansowej FK, prowadzący księgi główne; Dział Księgowości Materiałowej FM, prowadzący księgi materiałowe oraz Dział Finansowy i Rachuba FF, która sporządza listy płac pracowników itd.
Jako kontroler gospodarki przedsiębiorstwa główny księgowy ma specjalne prawa i obowiązki (segregator aktów prawnych). Gdy nowy główny księgowy obejmuje pracę, musi sporządzić komisyjnie specjalny protokół o stanie, jaki zastał w przedsiębiorstwie. Sporządza się go w obecności przedstawiciela zarządu budowlanego.
Jeżeli główny księgowy wyjeżdża na urlop i czynności jego przejmuje zastępca, o fakcie tym musi być poinformowany ogół pracowników.
A oto szczegółowe zadania głównego księgowego:
1) Jest on organizatorem całego aparatu księgowości, ustala więc właściwy obieg dokumentów i właściwy sposób ewidencjonowania ich.
2) Sporządza kalkulację kosztów własnych produkcji i usług przedsiębiorstwa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32