Blog

26.07.2018

Rodzaje deskowań do budowy

W artykule znajdziesz:

Rodzaje deskowań do budowy


Budowa domu czy jakiegokolwiek innego obiektu za pomocą metod tradycyjnych zawsze wiąże się z koniecznością stosowania deskowań, nazywanych również szalunkami. Są one niezbędne w czasie wylewania betonowych elementów budynku. W przypadku, gdy dom budowany jest systemem gospodarczym, szalunki potrzebne są tylko raz, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy bardziej opłaca się je kupić, czy może wynająć. Szalunkiem nazywana jest specjalna forma, której zadaniem jest nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonowe. Tymczasowe deskowania są wykonywane z desek, płyt wykonanych z wodoodpornych sklejek lub z metalu. Do gotowych szalunków wylewany jest beton na fundamenty, stropy oraz schody.
Pierwszym etapem prac związanych z betonowaniem jest wykonanie szalunku, który następnie wypełniany jest mieszanką betonową. Deskowanie można usunąć dopiero wtedy, gdy beton się zwiąże, co zwykle trwa ok. 4 tygodni. Szalunki są niezbędne nie tylko do tworzenia fundamentów, ale również cokołów ogrodzeń, wieńców, nadproży, żelbetowych stropów czy schodów. Najczęściej wykorzystywane są szalunki z desek. To zdecydowanie najtańszy materiał, a przy tym wykonane z niego deskowanie jest łatwe w użyciu choć jednocześnie dość pracochłonne. Zużycie desek do tego typu szalunków jest bardzo duże, a całe deskowanie trzeba niekiedy podeprzeć za pomocą drewnianych stempli. Szalunki z desek można po zastosowaniu rozmontować i ponownie użyć lub wykonać z nich sztywne poszycie dachu. Można też je sprzedać.
Oprócz tradycyjnych desek szalunki mogą być wykonane również z płyt OSB-3 lub OSB-5, a także z płyt MFP. Do ich wykonania stosuje się również tzw. sklejkę szalunkową, która laminowana jest impregnowanym papierem. Tego typy szalunki montuje się szybciej niż deskowe, a najlepiej nadają się do deskowania betonowych stropów. Innym rozwiązaniem są tzw. szalunki systemowe, które dzieli się na ścienne i stropowe. Do wyboru są trzy odmiany tego szalowania – szalowanie ślizgowe, szalowanie przestawne i szalowanie przesuwne.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami