Blog

Główne elementy systematyki zdjęcie nr 2
26.07.2018

Rodzaje deskowań do budowy

W artykule znajdziesz:

Rodzaje deskowań do budowy


Budowa domu czy jakiegokolwiek innego obiektu za pomocą metod tradycyjnych zawsze wiąże się z koniecznością stosowania deskowań, nazywanych również szalunkami. Są one niezbędne w czasie wylewania betonowych elementów budynku. W przypadku, gdy dom budowany jest systemem gospodarczym, szalunki potrzebne są tylko raz, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy bardziej opłaca się je kupić, czy może wynająć. Szalunkiem nazywana jest specjalna forma, której zadaniem jest nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonowe. Tymczasowe deskowania są wykonywane z desek, płyt wykonanych z wodoodpornych sklejek lub z metalu. Do gotowych szalunków wylewany jest beton na fundamenty, stropy oraz schody.
Pierwszym etapem prac związanych z betonowaniem jest wykonanie szalunku, który następnie wypełniany jest mieszanką betonową. Deskowanie można usunąć dopiero wtedy, gdy beton się zwiąże, co zwykle trwa ok. 4 tygodni. Szalunki są niezbędne nie tylko do tworzenia fundamentów, ale również cokołów ogrodzeń, wieńców, nadproży, żelbetowych stropów czy schodów. Najczęściej wykorzystywane są szalunki z desek. To zdecydowanie najtańszy materiał, a przy tym wykonane z niego deskowanie jest łatwe w użyciu choć jednocześnie dość pracochłonne. Zużycie desek do tego typu szalunków jest bardzo duże, a całe deskowanie trzeba niekiedy podeprzeć za pomocą drewnianych stempli. Szalunki z desek można po zastosowaniu rozmontować i ponownie użyć lub wykonać z nich sztywne poszycie dachu. Można też je sprzedać.
Oprócz tradycyjnych desek szalunki mogą być wykonane również z płyt OSB-3 lub OSB-5, a także z płyt MFP. Do ich wykonania stosuje się również tzw. sklejkę szalunkową, która laminowana jest impregnowanym papierem. Tego typy szalunki montuje się szybciej niż deskowe, a najlepiej nadają się do deskowania betonowych stropów. Innym rozwiązaniem są tzw. szalunki systemowe, które dzieli się na ścienne i stropowe. Do wyboru są trzy odmiany tego szalowania – szalowanie ślizgowe, szalowanie przestawne i szalowanie przesuwne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Główne elementy systematyki zdjęcie nr 7 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 8 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 9
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 10
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 11 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 12 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 13
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami