Blog

Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 2
17.07.2020

Orientacyjne zużycie cementu

W artykule znajdziesz:

Orientacyjne zużycie cementu

Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 3
Orientacyjne zużycie cementu

Orientacyjne zużycie cementu marki 400 ustala się za pomocą wykresów podających zależność wytrzymałości betonu od ilości cementu w kg/m:1 betonu, uwzględniając równocześnie podział kruszywa na poszczególne grupy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stosując cement innych marek należy uwzględniać następujące współczynniki przeliczeniowe.
Ustalenie składu betonu z kruszyw grupy pierwszej i drugiej. Po uprzednim określeniu ilości cementu za pomocą wykresu oznacza się ciężar nasypowy suchego kruszywa zagęszczonego przez wibrację G«.
Ilość kruszywa na 1 m3 betonu przyjmuje się równą G".
Ilość wody określa się za pomocą próbnych zarobów betonu. Za optymalną przyjmuje się taką ilość wody, przy której procent wyciekania cementowego zaczynu przy zagęszczaniu nie przewyższa 1,5, a rozchód kruszywa na 1 m3 betonu nie różni się więcej od G« niż 5% (program uprawnienia budowlane na komputer).
W oparciu o tę orientacyjną recepturę wykonuje się trzy zaroby betonu z różną ilością cementu (z ilością założoną i większą i mniejszą od niej o 10%).
Równocześnie wykonuje się próbki betonu (kostki 15x15x15 lub 20x20x20 cm) i określa się wytrzymałość na ściskanie.

Ustalenie składu betonu z kruszyw zaliczanych do grupy trzeciej. Jako zasadę dla tego rodzaju kruszyw Dikowski przyjmuje stosowanie drobnych wypełniaczy oraz następującą kolejność mieszania - kruszywo, wypełniacz, cement.
Ilość kruszywa i cementu ustala się analogicznie jak poprzednio dla grupy pierwszej i drugiej za pomocą wykresów i znajomości ciężaru nasypowego. Dla tak przyjętych ilości kruszywa i cementu wykonuje się trzy zaroby próbne dodając 120, 150, i 200 kg/m3 drobnego (lub zmielonego) wypełniacza.

W pierwszej kolejności miesza się przez okres około 2 minut kruszywo wraz z wypełniaczem
W drugim etapie mieszania - po dodaniu cementu - dodatkową ilość wody określa się w sposób analogiczny jak poprzednio dla kruszyw grupy pierwszej i drugiej.
W oparciu o wyniki przyśpieszonego określenia wytrzymałości na ściskanie (po naparzaniu) ustala się optymalną zawartość drobnego wypełniacza, dla której otrzymano największą wytrzymałość betonu (uprawnienia budowlane).

Określenie ilości wody

Dalszy przebieg ustalania składu betonu jest analogiczny jak dla kruszyw grupy pierwszej i drugiej.
Określenie ilości wody dla trzech próbnych zarobów betonu z różną ilością cementu wykonuje się z zachowaniem jednakowego stosunku W/C w drugim etapie mieszania.
Brakiem metody jest pominięcie sprawy doboru ciężaru objętościowego betonu oraz ograniczenie maksymalnej ilości wypełniacza (program egzamin ustny).

Metoda Wielocha. Autor wychodzi z’założenia, że istnieje zależność między wytrzymałością betonu, wskaźnikiem C/W i tzw. wskaźnikiem wypełnienia tp, tj. stopniem wypełnienia jam kruszywa zaczynem cementowym. W wyniku przeprowadzonych badań w tym zakresie Wieloch zaproponował następujący sposób postępowania.
Przed przystąpieniem do właściwego projektowania składu betonu należy ustalić wstępne założenia (opinie o programie).
Przyjąć wartość współczynnika przewodności cieplnej l dla betonu w stanie suchym, uwzględniając poprawkę Aż. odpowiadającą normalnej (eksploatacyjnej) wilgotności betonu. Następnie dla tak ustalonej wartości ż. znajduje się w literaturze odpowiednie wartości ciężaru objętościowego betonu stwardniałego po 28 dniach w stanie naturalnej wilgotności.

Dla wybranego lub teoretycznie wyliczonego (obliczeniowego) ciężaru objętościowego betonu w stanie całkowicie wysuszonym (ys) dobiera się za pomocą wykresu odpowiednie wartości wytrzymałości obliczeniowej betonu wg wzoru Bolomey’a (R’f) (segregator aktów prawnych).
Ustala się sposób zagęszczenia betonu, konsystencję oraz stan wilgotności kruszywa (naturalny lub nasycony).

Następnie ustala się wartości wyjściowe, którymi są:
- jamistość wyjściowa kruszywa (j™) dla założonej poprzednio wilgotności i sposobu zagęszczania, przy czym przez jamistość wyjściową (pierwotną) rozumie się objętość jam kruszywa luźnego (dcm3/m3 kruszywa) ustaloną doświadczalnie w dużym naczyniu pomiarowym,
- ciężary nasypowe kruszywa suchego (Gs) i wilgotnego (G,„), cementu (Gc) oraz ciężary objętościowe ziarn kruszywa suchego (gs) i wilgotnego (gm) jak i cementu (YSC*==*3,1) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 8 Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 9 Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 10
Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 11
Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 12 Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 13 Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 14
Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Schemat statyczny ramy wlotowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami