Blog
Oryginalność pomysłu
W artykule znajdziesz:
Oryginalność pomysłu polega na tym, że dolna część młota opiera się stale na palu, a górna część unosi się do góry, oddzielając się od dolnej, po czym opada. Przy opadaniu dolny występ górnej części trafia do ściśle dopasowanego cylindra, gdzie wytwarza duże ciśnienie powietrza (około 30 at) i jednocześnie podnosi jego temperaturę do tego stopnia, że wstrzyknięty jednocześnie pod ciśnieniem 140 at n rozpylony olej gazowy zapala się i wyrzuca górną część młota do góry. W opisany sposób pracują młoty systemu Seidla (program uprawnienia budowlane na komputer).
Inny typ młotów spalinowych pracuje w nieco inny sposób, a mianowicie nie wstrzykuje się tu rozpylonego oleju gazowego pod ciśnieniem, lecz wprowadza się go na spód cylindra w dokładnie odmierzonej ilości. Przy spadzie młota nie powstaje dokładne rozpylenie, jak przy wprowadzaniu paliwa pod wysokim ciśnieniem, i wobec tego zużycie oleju gazowego jest dziesięciokrotnie większe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pomimo to, wskutek prostoty konstrukcji, właśnie te młoty coraz bardziej się rozpowszechniają. Skok młota wynosi od 0,84 m do 1,22 m (typy amerykańskie) i 2 m (typ Delmag), z czego na wysokość użytkową przypada 50-60% w typach amerykańskich i 75% w typie Delmag.
Analiza kosztów eksploatacyjnych przy pracy młotami spalinowymi przeprowadzona w warunkach francuskich wykazuje, że koszty te wynoszą około 25% dla młotów lekkich (500 kG ciężaru spadowego) do 30% dla młotów cięższych (1200 kG ciężaru spadowego) w stosunku do kosztów eksploatacyjnych przy użyciu zwykłych młotów parowych (uprawnienia budowlane). To porównanie kosztów powinno w wielu razach zachęcić do używania tych młotów. W niektórych wypadkach młoty te, o czym będzie mowa dalej, mogą wywoływać zastrzeżenia pod względem technicznym. Rozpatrując młoty różnych typów i używane nieraz metody pracy bez stosowania kafarów, należy zwrócić uwagę na zjawiska następujące (program egzamin ustny).
Młoty spalinowe
Ponieważ kafary stanowią sprzęt dość ciężki, niekiedy dąży się do uniknięcia ich stosowania, zawiesza się natomiast prowadnice na żurawiu lub koparce. Metoda ta jednak utrudnia pracę, gdyż przy ustawianiu każdego pala na miejscu trzeba odczepiać prowadnice (opinie o programie). Wobec tego utrudnienia jak również wobec zajęcia do pracy przy palowaniu tak wartościowego sprzętu na budowie, jakim są żurawie lub koparki, wykorzystanie ich zamiast kafara może okazać się korzystne tylko przy niewielkiej ilości pali. Praktykowane często zawieszanie na linach młotów podwójnego działania, opieranie ich bezpośrednio na palach i prowadzenie w ten sposób wbijania można zalecać tylko w zastosowaniu do ścianek szczelnych lub do pali słabo obciążonych, jak np. rusztowaniowych (segregator aktów prawnych).
Porównując młoty różnych typów dostrzega się następujące ich cechy charakterystyczne:
- przy pracy najprostszych młotów spadowych ciężar ich zostaje wykorzystany w 100% przy uderzeniu;
- w młotach parowych prostego działania prawie cały ciężar ich pracuje korzystnie i obliczanie energii kinetycznej przy ich użyciu jest dostatecznie wiarogodne;
- młoty parowe podwójnego działania dają uderzenia o dużych przyspieszeniach i wobec tego są niebezpieczne dla pali łamliwych; można spotkać się z ostrzeżeniami, żeby w ogóle nie dawać zbyt częstych uderzeń przy wbijaniu pali drewnianych lub betonowych; natomiast młoty podwójnego działania, wskutek częstości uderzeń, dają szczególnie korzystne wyniki przy wbijaniu ścianek szczelnych;
- młoty spalinowe, pracujące na tej samej zasadzie jak silnik Diesla, jak już zaznaczono, są w pracy niezwykle ekonomiczne, lecz zarzuca się im duże przyspieszenie przy uderzeniu wobec szczególnie silnego sprężania gazów spalinowych (30-35 at w porównaniu z 8 at w młotach parowych); wskutek dużego przyspieszenia młoty tego typu wywołują nieraz uszkodzenie głowic pali; poza tym wielkość rzeczywista użytkowej energii kinetycznej jest trudna do określenia. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że przy początkowym „łatwym" wbijaniu, tj. gdy pal pogrąża się w grunt już pod niedużym naciskiem, nieraz przy spadaniu młota może nie dojść do sprężenia, które mogłoby zapalić olej gazowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32