Blog

31.01.2022

Osadzenie płaskowników

W artykule znajdziesz:

Osadzenie płaskowników
Osadzenie płaskowników

Osadzenie płaskowników należy wykonać w odpowiednich nacięciach w ramiaku ościeżnicy wpuszczając je na głębokość co najmniej 5 mm oraz zamocować dodatkowo gwoździami wbijanymi przez otwory w płaskownikach. Dodatkowo płaskownik należy uszczelnić w połączeniu z ościeżnicą kitem miniowym. W celu ułatwienia odpływu wody wnikającej do wrębów można ściąć lokalnie występ drewniany znajdujący się przed osadzanymi płaskownikami (program uprawnienia budowlane na komputer). Dość często przyczyną przecieków jest nieprawidłowe mocowanie obróbki blacharskiej podokiennika do dolnego ramiaka ościeżnicy okiennej. Przy złym dopasowaniu pionowego zagięcia obróbki do specjalnego wrębu poziomego ramiaka ościeżnicy lub przybiciu obróbki blacharskiej powyżej wrębu powstają nieszczelności, powodujące wprowadzenie wody pod parapet okienny.

Powodem występujących przecieków w części podokiennej może być również nieprawidłowe połączenie obróbki blacharskiej podokiennika z pionowymi ościeżami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Brak wyder oraz faktury zewnętrznej prefabrykatu stwarza poważne nieszczelności, powodując dalszą intensyfikację przecieków i zawilgacanie wewnętrznej powierzchni ścian.

Zjawiska te nie występują w zasadzie w budynkach ze ścianami z betonu komórkowego. Ściany te, charakteryzujące się wysoką nasiąkliwością, mogą w razie pojawienia się przecieku zakumulować poważną ilość wody bez wyraźnego zawilgocenia od strony wewnętrznej (uprawnienia budowlane).

Likwidacja przecieków przy obróbce blacharskiej podokiennika polega na wykonaniu następujących prac:

  • zdjęciu istniejącego fartucha blaszanego,
  • naprawieniu ewentualnych uszkodzeń elementu,
  • zagruntowaniu obrzeża elementu Pastylonem,
  • wypełnieniu Olkitem połączenia ościeżnicy z obrzeżem elementu i bocznej powierzchni ościeża w miejscu wydry,
  • założeniu ponownie starego lub nowego fartucha blaszanego i przybiciu go cienkimi gwoździami we wrębie ramiaka (program egzamin ustny).

Przy naprawianiu tego fragmentu na jednej z budów wykonano to inaczej. Na elemencie ułożono fragmentami zaprawę i przybito fartuch blaszany. W tym przypadku zalecono zabezpieczenie wg koncepcji. Wykonano spadki pod obróbkę blacharską z zaprawy cementowej, zagruntowano powierzchnię Pastylonem, wypełniono Olkitem połączenie ościeżnicy z obrzeżem elementu i przybito fartuch blaszany, dodatkowo mocując go do elementu (opinie o programie).

Wykonywanie połączenia

Jedną z przyczyn często występujących przecieków jest również nieprawidłowe łączenie stolarki w zestawy. Przemysł stolarki budowlanej nie produkuje specjalnych profili ościeżnic, które umożliwiłyby łączenie ich w sposób zapewniający szczelność na przenikanie wody opadowej. Wykonywanie natomiast połączenia na gwoździe, z osłonięciem styku listwą maskującą, w większości przypadków nie zapewnia odpowiedniej szczelności w czasie eksploatacji budynków (segregator aktów prawnych).

Przecieki przez styk drzwi balkonowych i okna powodują występowanie zacieków na ścianach i stropie, które uwidoczniają się bezpośrednio w pobliżu styku stolarki lub nawet z dala od tego miejsca, np. w styku ściany podłużnej ze ścianą poprzeczną. Dość często trudno jest wówczas na pod-

stawie pobieżnych oględzin, bez wnikliwej analizy, określić miejsca przeciekania wody opadowej i ustalić ich przyczyny oraz podać sposoby zabezpieczenia ściany przed zawilgoceniem.

W celu poprawienia szczelności połączeń ościeżnic przy zestawach stolarki zaleca się:

  • przy bezpośrednim styku ościeżnic zerwanie zewnętrznej listwy maskującej, uszczelnienie połączenia Olkitem oraz dociśnięcie kitu za pomocą odpowiednio wyprofilowanej listwy,
  • przy uszczelnieniu złącza rozsuniętego, np. przy ściankach działowych, usunięcie klocków dystansowych i zastąpienie ich ciągłym słupkiem z nadbitą listwą umożliwiającą wypełnienie złącza Olkitem (promocja 3 w 1).

W budynkach tych ściany zewnętrzne podłużne i szczytowe wykonywano z bloków keramzytobetonowych grubości dla ścian podłużnych - 35 cm i dla ścian zewnętrznych - 40 cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami