Blog

Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 2
07.01.2021

Osiadanie podbudowanych fundamentów

W artykule znajdziesz:

Osiadanie podbudowanych fundamentów

Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 3
Osiadanie podbudowanych fundamentów

Obowiązuje należyte pielęgnowanie nowego betonu, aby zmniejszyć w nim naprężenia skurczowe. Przy robotach związanych ze wzmacnaniem fundamentów znajdują zastosowanie betony ekspansywne. Pozwalają one uniknąć osiadania podbudowanych fundamentów i zabezpieczają budowle przed odkształceniami. Betony takie można zastosować np. przy wykonywaniu szerszej ławy fundamentowej pod istniejącym fundamentem. Odcinkowe pogłębianie fundamentu polega tu na wykonaniu ławy monolitycznej lub ułożonej z prefabrykatów, a następnie - na wprowadzeniu między stary i nowy fundament wypełnienia z betonu ekspansywnego, wibrowanego i zbrojonego konstrukcyjnie. Beton ten wymaga stałego i dobrego nawilgocenia przez okres kilku dni od ułożenia, aby podtrzymać jego ekspansję. Zabieg ten służy więc do regulacji wywieranych nacisków, gdyż przerwanie nawilgocenia zatrzymuje dalszy proces ekspansji betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cl Gdy istnieje potrzeba wgłębnego wzmocnienia fundamentu za pomocą pali betonowych, na które może szkodliwie oddziaływać agresywna woda gruntowa, należy beton pali odpowiednio zabezpieczyć.
W przypadkach takich stosuje się:
a) pale typu Wolfsholza lub Franki, wykonane z asfaltobetonu,
b) pale typu Raymonda, w których wewnętrzna powierzchnia gilzy z blachy stalowej jest powleczona asfaltem,
c) pale żelbetowe prefabrykowane z powłoką antykorozyjną z żywic epoksydowych lub smołowo-epoksydowych; powłoki te mają dobrą przyczepność do betonu i wykazują dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne; w celu podwyższenia zmniejszonego tarcia między powłoką i gruntem, przed stwardnieniem ostatniej warstwy powłoki na palu posypuje się ją suchym piaskiem.

W wyjątkowo trudnych warunkach, gdy grunt jest bardzo słaby, a woda gruntowa, występująca na głębokości ok. 1,5 m poniżej terenu, wykazuje bardzo silną agresję siarczanową i ogólnokwasową, żaden z wymienionych rodzajów pali nie daje pewnego rozwiązania.

Dla tych warunków Gdańskie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego opracowało nowy sposób wykonywania pali, polegający na wbiciu w grunt wiertniczej rury stalowej 0 32 cm, zaopatrzonej w but żelbetowy w stalowej osłonie grubości 25 mm, oraz na włożeniu do takiej rury prefabrykowanego pala żelbetowego o przekroju ośmiokątnym i długości 15 m, odpowiednio zaizolowanego przed korozją powłoką asfaltową, poliwinylową lub z emalii epoksydowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Fundamenty obciążone dynamicznie

Wolną przestrzeń 3-5 cm między palem i rurą wypełnia się piaskiem z wodą. Następnie, kolejno podciągając rurę o około 1 m, w obnażone partie pala wprowadza się przez dwie rurki pod ciśnieniem 6-8 at zastrzyki z tworzywa cementowo-hydrofixowego AG lub z asfaltu P-35/40 o temperaturze ok. 80°C.
Użyty do wykonania pali beton, na cemencie hutniczym 350, musi mieć szczelną strukturę, dodatkowo zabezpieczoną np. Plastibetem S. Udźwig pala z powłoką asfaltową wynika jedynie z oporu gruntu pod butem, gdyż opór tarcia wzdłuż pobocznicy pala praktycznie nie istnieje (program egzamin ustny).

W fundamentach obciążonych dynamicznie może powstać potrzeba odpowiedniego zwiększenia ich masy, aby uzyskać zmniejszenie amplitud drgań wymuszonych fundamentów (opinie o programie).
Do tego celu najprostszym sposobem może być wzmocnienie gruntu pod fundamentem, co daje zwiększenie dynamicznych współczynników podłoża gruntowego i tym samym współczynników sztywności podłoża.

Zwykle nie potrzeba wzmacniać gruntu pod całym fundamentem, a tylko po jego obwodzie pasmem o szerokości 2-4 m i o zasięgu w głąb pod fundamentem co najmniej lm w zależności od wymiarów fundamentu (segregator aktów prawnych).
Inny sposób polega na powiększeniu podstawy fundamentu przez ujęcie go w dolnej części masywnym wieńcem odpowiednio zbrojonym i należycie skotwionym z istniejącym fundamentem.

Przy wykonywaniu tego rodzaju wzmocnienia nakuwa się powierzchnie stykowe starego betonu z nowym, przy czym wskazane jest podłużne sprężenie poszczególnych odcinków wieńca kablami, niezależnie od zbrojenia powierzchniowego i ewentualnie nośnego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 8 Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 9 Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 10
Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 11
Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 12 Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 13 Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 14
Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stal zbrojeniowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami