Blog

02.09.2021

Osie prostych odcinków falochronów

W artykule znajdziesz:

Osie prostych odcinków falochronów

Osie prostych odcinków falochronów

Osie prostych odcinków falochronów wytycza się na lądzie za pomocą nabieżników, tj. wysokich, z dala widocznych, czasem jaskrawo barwionych łat, przymocowanych do trójnożnych podstawek (jak gdyby miniaturowych znaków triangulacyjnych). Kierunki te należy poza tym utrwalić za pomocą punktów stałych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wszelkie punkty stałe na lądzie należy wykonywać, podobnie jak to się robi w budownictwie lądowym, w postaci pali wbitych w grunt i zaopatrzonych w oznaczonym punkcie w gwóźdź wbity do głowy pala lub w postaci słupków kamiennych zakopanych w ziemię i oznaczonych na górnej powierzchni krzyżem lub osadzoną w niej główką gwoździa.

Na wodzie punkty osi falochronu można wytyczać pławami na martwych kotwicach. Wytyczanie to wymaga bardzo częstego sprawdzania, a poza tym przy obniżonym stanie wody pława dryfuje nieco na łańcuchu i schodzi z punktu. Dokładniejsze, ale o wiele trudniejsze jest oznaczanie punktów bądź za pomocą pojedynczych pali wbitych w dno
kafarem pływającym, bądź, w miejscach burzliwych, za pomocą pęków pali, wbitych obok siebie pod kątem i związanych u góry śrubami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Można także palami oznaczać tylko ważniejsze punkty (np. końce odcinków prostych, załomy, punkty łuków itp.), a punkty pośrednie wytyczać pławami.

Końce odcinków prostych równoległych lub prawie równoległych do brzegu wytycza się za pomocą wcinania w przód instrumentem uniwersalnym, ustawionym na wierzchołkach podstawy pomiarowej, po uprzednim obliczeniu kątów zawartych pomiędzy bokami podstawy a celowymi do poszczególnych punktów wytyczanej linii.
Wytyczanie łuków na morzu jest zadaniem trudnym i zabierającym dość dużo czasu, z tego też powodu opłaca się wytyczać je raczej w sposób trwalszy za pomocą pali.
Każdy punkt luku (np. co 10-30 m) musi być wytyczony osobno za pomocą wcinania w przód z wierzchołków podstawy (uprawnienia budowlane).

Do ustawienia kafara na miejscu wystarczy wytyczenie obu promieni wcinających za pomocą nabieżników, na które orientuje się kierownik ekipy kafarowej. Dokładne położenie pala, który ma wytyczać punkt, musi być oznaczone instrumentem przynajmniej z jednego wierzchołka. Położenie samego punktu (w postaci gwoździa w głowie pala) należy sprawdzić instrumentem z dwu wierzchołków. Dokładność odczytu na kole poziomym instrumentu zależy od długości celowej. W żadnym wypadku nie powinna być mniejsza niż 3 min (program egzamin ustny).

Wytyczanie osi palami

Ze względu na trudność uzyskania precyzji przy operowaniu kafarem pływającym, zwłaszcza na fali, oraz z uwagi na duży koszt takiego wytyczania, dopuszczalne są odchylenia w położeniu punktu wytyczanego w promieniu do 10 cm. Wytyczanie osi palami lub pękami pali może być sprawdzane rzadziej, czasem wystarczy tylko po dłuższych okresach sztormów (opinie o programie).
Poza osią główną budowli wymagają wytyczania w czasie robót następujące linie:
- osie i granice wykopów podwodnych,
- osie i krawędzie podsypek i narzutów podwodnych,
- osie i krawędzie rzędów elementów podwodnych (skrzyń, bloków itp.),
- krawędzie narzutów ochronnych z bloków,
- krawędź główna nadbudowy (segregator aktów prawnych).

Wyznacza się je nabieżnikami, umieszczonymi - jeżeli jest to możliwe - na lądzie lub na już wykonanych częściach budowli albo pławami na martwych kotwicach. W celu ich wytyczenia nawiązuje się do wytyczonej osi głównej budowli. Najdokładniejszego wytyczenia wymaga krawędź nadbudowy, gdyż od niej zależy wygląd budowli.
Po roku 1970 zaczęto stosować również na budowach portów wytyczanie długich prostych za pomocą laserów, pozwalających ze względu na zwartość wiązki promieni na znaczne zwiększenie długości celowych i dających większą dokładność wytyczania.

Duże znaczenie ma również sprawa należytego wytyczenia wysokościowego budowli (promocja 3 w 1).
Projekty budowli morskich nawiązują zwykle do średniego poziomu wody (SW). Poziom ten nie jest identyczny z poziomem zerowym niwelacji państwowej i jest w każdym miejscu wybrzeża inny. Poza tym zmienia się z upływem lat.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami