Blog

14.07.2018

Osoby niepełnosprawne też chcą korzystać z budynków

W artykule znajdziesz:

Osoby niepełnosprawne też chcą korzystać z budynków


Każda miejscowość ma w swojej zabudowie obiekty, które służą całemu społeczeństwu. Ważne więc, by były one łatwo dostępne dla każdego. Projektując taki budynek trzeba pamiętać, że korzystać z niego będą również osoby niepełnosprawne. Zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne powinny więc odpowiadać ich potrzebom.

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

Budynki użyteczności publicznej, bo to właśnie o nich mowa, to m.in. siedziby organów administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości. To także placówki kulturalne i obiekty kultu religijnego. Użyteczność publiczną mają również budynki związane z oświatą, turystyką, sportem oraz szerokim wachlarzem usług: od gastronomii i handlu, poprzez obsługę bankową i pasażerów w transporcie, po pocztę lub telekomunikację. W wielu tego typu obiektach osoba niepełnosprawna, a szczególnie poruszająca się na wózku inwalidzkim, ma ograniczony dostęp do całego budynku. Bariery architektoniczne uniemożliwiają jej załatwienie spraw urzędowych lub skorzystanie z pełnej oferty oświatowo-kulturalnej miasta. To sprawia, że może ona poczuć się wykluczona społecznie.Dostępność budynku użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych wymogów, jakie stawia takim obiektom obowiązujące w Polsce prawo budowlane. To przede wszystkim uwzględnienie w projekcie podjazdów, ramp, wind oraz specjalnych podnośników zapewniających dostęp do całego budynku również osobom, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. W przepisach określone są również rozmiary toalet, z których korzystają osoby niepełnosprawne oraz wyposażenie tego typu pomieszczeń m.in. w specjalne poręcze. Toalety muszą być na tyle duże, by możliwe było poruszanie się w nich na wózku inwalidzkim. Osoba niepełnosprawna nie może też mieć problemu z dostępem m.in. do miski ustępowej, umywalek, suszarek do rąk oraz podajników na mydło i papier toaletowy. Obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym powinien być wyposażony również w przeznaczone wyłącznie dla ich potrzeb miejsca postojowe lub garaże.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami