Blog

Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 2
31.03.2020

Szklenie szkłem Antisol

W artykule znajdziesz:

Szklenie szkłem Antisol

 

Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 3
Szklenie szkłem Antisol

Osadzanie szyb z Antisolu w zasadzie odbywa się w taki sam sposób jak ze szklą zwykłego, różnice występują jedynie w szczegółach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponieważ Antisol, pochłaniając promienie podczerwone, zagrzewa się nawet do 60°C, konieczne jest więc zachowanie odpowiednich luzów między krawędzią szyby a ścianką wrębu. Szyby o bokach do 1 m, osadzane w ramach drewnianych, powinny mieć luz po bokach minimum 2 mm. z góry 3 mm, a w ramach metalowych i żelbetowych po 3 mm na całym obwodzie.

Przy wprawianiu szyb o bokach dłuższych niż lm - niezależnie, z jakiego materiału wykonane są ramy, wielkość luzów powinna wynosić 3 mm plus 1 mm na każdy rozpoczęty metr. Luzy dolne uzyskujemy przez założenie dwóch podkładek oporowych wykonanych z tworzywa sztucznego lub z drewna miękkiego, odpowiednio grubego, o szerokości 7-12 mm i długości 70-120 mm, umieszczając je w odległości 10-15 cm od naroży.

W ramach drewnianych podkładek oporowych dolnych można nie stosować, jeżeli osadza się je na podkładzie z kitu trwale plastycznego lub kredowo-pokostowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niezależnie od podkładek oporowych należy zakładać na bokach podkładki stabilizujące szyby o grubości mniejszej o 1 mm niż istniejące luzy.
Do uszczelniania szyb o bokach do 1 m można stosować kit kredowo-pokostowy lub trwale plastyczny, natomiast przy bokach dłuższych niż 1 m - wyłącznie kit trwale plastyczny. Osadzanie szyb w uszczelkach z tworzywa sztucznego lub gumy nie jest zalecane.
Świetliki i dachy szkli się szkłem płaskim zwykłym bądź zbrojonym, o grubości 5-10 mm (uprawnienia budowlane).

Grubość i rodzaj szkła powinny być podane w opisie technicznym robót szklarskich. Szklenie może być z użyciem kitu lub bez kitu. W pierwszym przypadku szyby układa się we wrębach szczeblin na podkładzie kitu i mocuje się je kołkami drewnianymi. wtykając w otworki uprzednio wywiercone.

Umocowane szyby okitowujemy kitem miniowym, postępując jak przy ramach okiennych. W drugim przypadku używa się szczeblin specjalnych, dostosowanych do szklenia bezkitowego. Szyby układa się na podkładkach elastycznych, a na nich układamy paski papy asfaltowej i przyciskamy listwami stalowymi, które mocujemy do szczeblin śrubami lub wkrętami (program egzamin ustny).
W obu przypadkach szyby łączymy zakładając wyższą na niższą na szerokość 6-8 cm. zależnie od kąta nachylenia powierzchni szklonej. Dla zabezpieczenia szyb przed osuwaniem się zakładamy na złączach łapki wykonane z blachy stalowej grubości 1 mm (opinie o programie).

Szklenie daszków otwartych

Ogólne zasady szklenia daszków otwartych są takie same jak świetlików dachowych i dachów. Ponieważ daszki te nie tylko chronią przed opadami, lecz także osłaniają przed słońcem.dlategoczęsto bywają zamocowane w miejscach silnego nasłonecznienia. W tym przypadku szkło musi mieć możliwość swobodnego rozszerzania się.

Dlatego przy osadzaniu szyb należy pamiętać o zachowaniu luzów, gdyż w przeciwnym razie szyby będą pękały. Poza tym praktyczniej jest stosować szyby krótsze nie obawiając się zwiększenia liczby zakładów. Najbardziej odpowiednim wymiarem dla szyb na pokrycie daszków, których proporcja szerokości w stosunku do długości jest 1:1,5 do 1:2,0. Mocowanie i uszczelnianie szyb jest takie samo jak przy szkleniu świetlików i dachów (jeśli projekt nie przewiduje inaczej).
Okładanie ścian szkłem Do okładania ścian lub innych części budynku może być użyty cały asortyment szkła płaskiego stosowanego w budownictwie (segregator aktów prawnych).

Szkło mocuje się wkrętami do drewnianych klocków lub łat uprzednio osadzonych w murze. Płyty ciężkie zawieszamy na ścianach, kolumnach itp. za pomocą kotew stalowych galwanizowanych. Odległości między ścianą (podłożem) a szkłem nie powinny być mniejsze niż 1,5 do 2,0 cm.

Jakość robót szklarskich w całości sprawdza się przez oględziny, a wyrywkowo za pomocą szczegółowych pomiarów, czy odpowiadają wymaganiom PN-72/B-10180 „Roboty szklarskie". Ilość wykonanych robót szklarskich ustala się przez obmiar. Szyby mierzy się w świetle wrębów, zaokrąglając wynik pomiaru do pełnego cm w górę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 8 Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 9 Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 10
Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 11
Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 12 Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 13 Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 14
Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Właściwe wymieszanie składników masy betonowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami