Blog

18.01.2023

Ostre wymogi środowiskowe

W artykule znajdziesz:

Ostre wymogi środowiskowe

Polityczne warunki bałtyckiej współpracy ekologicznej będą ulegały systematycznej operacjonalizacji (ratyfikacja i realizacja nowej Konwencji Helsińskiej z 1992 r.). Polski Region Bałtycki staje się podmiotem realizacji ustaleń Konwencji Helsińskiej jako istotnego elementu prawno-międzynarodowego ekorozwoju. W wyniku ożywienia gospodarczego państw Unii Europejskiej (powiększonej o Szwecję, Norwegię, Finlandię, Austrię, Turcję) następuje Transfer technologii i działalności gospodarczej do PRB, zgodnej z zasadami gospodarki wolnorynkowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

System zachęt dla inwestorów zagranicznych liberalizuje ostre wymogi środowiskowe na rzecz transferu kapitałowego ożywiającego produkcję i tworzącego miejsca pracy. Konsekwencją tych tendencji jest ożywienie gospodarcze Polskiego Regonu Bałtyckiego z jednoczesnymi konsekwencjami polegającymi na minimalizacji kosztów środowiskowych i maksymalizacji zysku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Decydujące dotąd rozwoju podmioty gospodarcze PRB tracą autonomię i zostają wchłonięte przez ponadnarodowe i ponadeuropejskie organizacje gospodarcze (globalizacja gospodarki światowej). Regiony bałtyckie (władze regionalne) stają się słabym partnerem wobec tych podmiotów gospodarczych i nie są w stanie lub ulegają skorumpowaniu) skutecznie używać instrumentów ekonomicznych prawnych ochrony środowiska (uprawnienia budowlane).

Gospodarka morska PRB utraci w tej sytuacji autonomię i konkurencyjność wobec europejskich i światowych organizacji gospodarczych (np. stocznie jako filie koncernów wchodnioazjatyckich). Wobec peryferyjności gospodarczej regionów bałtyckich, spadają przewozy morskie i przeładunki portowe oraz połowy ryb. Porty bałtyckie tracą funkcje tranzytowe na rzecz głównych portów europejskich (Hamburg, Rotterdam) (program egzamin ustny).

Transfer nowoczesnych technologii

Przyjęcie europejskiej strategii rozwoju autostrad na osiach Wschód-Zachód i Północ-Południe spowoduje koncentrację działalności gospodarczej w rozwiniętych węzłach autostradowych (duże i średnie miasta), co przyczyni się do ukształtowania pasmowo-węzłowego układu koncentracji działalności gospodarczej. Jednocześnie przemysły o wysokiej technice będą preferowały lokalizacje w obszarach „czystego powietrza", rezygnując z obszarów aglomeracji gdańskiej i szczecińskiej jako obciążonych skutkami skażeń cywilizacyjnych. Dynamiczny rozwój motoryzacji indywidualnej spowoduje koncentracje ruchu w miastach i drogach ruchu szybkiego (autostrady), tworząc strefy wysokich skażeń powietrza, wody i ziemi (opinie o programie).

Postępować będzie budowa Kaskady Dolnej Wisły na skutek budowy 7 nowych zbiorników wodnych oraz elektrowni wodnych dających produkcję 3,5-4,2 GWh (moc do 1300 MW) kosztem 2,1 mld doi. finansowanych z długoletnich kredytów zagranicznych spłacanych energią elektryczną, także eksportowaną do Niemiec i Szwecji (segregator aktów prawnych).

Technologia, badania. Transfer nowoczesnych technologii światowych i europejskich (połączony z prywatyzacją kapitałową) koncentruje się na przemyśle konsumpcyjnym, służącym rosnącym i rozbudowanym potrzebom konsumentów. Następuje lokalizacja i rozwój centrów technologicznych poza PRB.

Permanentnie prowadzone są próby lokowania w PRB tzw. „brudnych technologii" oraz odpadów, także w odniesieniu do technologii, ochrony środowiska (np. spalarnie odpadów komunalnych). Obiektywnie maleje zapotrzebowanie na energię, masową siłę roboczą, surowce. Nie ma warunków sprzyjających tworzeniu i wykorzystywaniu technologii proekologicznych (np. technologie bezodpadowe).

W rezultacie rewolucji informatycznej i informacyjnej spada zapotrzebowanie na oryginalne badania naukowe (łatwość dostępu do światowej wiedzy naukowo-technicznej). Przemysł PRB nie generuje i nie finansuje badań regionalnych ośrodków naukowych i badawczych (promocja 3 w 1). Nauka skazana jest na pasywną adaptację nauki światowej. Ośrodki uniwersyteckie PRB koncentrują się na kształceniu kadry przy zaniku oryginalnych badań własnych i rozbudowie dostępu informacyjnego do głównych centrów naukowych i technicznych. Poszukiwanie tożsamości kulturowej wyzwala potrzebę rozwoju nauk humanistycznych, jednak bez materialnego wsparcia.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami