Blog
Ostrze młota udarowego
W artykule znajdziesz:
Ostrze młota udarowego
Podpory, na których układa się próbkę, są nieprzesuwne, ich stała odległość wynosi 24 cm. Obok tego typu stosuje się młoty udarowe w postaci samodzielnych maszyn probierczych o zasobie energii potencjalnej 5 do 15 kGm; młoty te mają przesuwne podpory, tak że rozstaw ich można w pewnych granicach zmieniać i regulować. Ostrze młota udarowego oraz obydwie podpory są zaokrąglone, promień krzywizny wynosi, podobnie jak w urządzeniach do zginania statycznego, 15 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zarówno udarność, jak zginanie dynamiczne bada się na próbkach o wymiarach 2 x 2 x 30 cm, stosując te same wymagania co do dokładności obróbki, wilgotności i pomiaru próbek jak przy badaniu wytrzymałości na zginanie statyczne. Pomierzoną próbkę układa się na podporach ustawionych symetrycznie względem osi młota; odległość podpór wynosi 24 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przed przystąpieniem do próby ustawia się wskaźnik przesuwany wzdłuż podziałki w najniższym położeniu. Młot opuszczony swobodnie wychyla się na tę samą wysokość po przeciwnej stronie położenia równowagi i przesuwa wskaźnik do najwyższego położenia oznaczonego na podziałce wartością 0. Jeśli napotka na swej drodze próbkę, zużywa część energii kinetycznej na jej zniszczenie, wskutek czego wychyla się na mniejszą wysokość; wskaźnik podnosi się odpowiednio niżej wskazując na podziałce właściwy odczyt (uprawnienia budowlane).
Uderzenie młota następuje w środku długości pomiarowej w kierunku prostopadłym do przekroju promieniowego. Przy kierunku uderzenia prostopadłym do przekroju stycznego otrzymuje się na skutek sprasowywania cienkościennych warstw drewna wczesnego i związanego z tym dodatkowego nakładu pracy wyższe wyniki. Młot uderza w próbkę i łamie ją, a nadmiar energii kinetycznej zostaje zużyty na wychylenie młota w przeciwną stronę (program egzamin ustny). Równocześnie młot przesuwa wskaźnik wzdłuż podziałki, na której odczytuje się z dokładnością 0,1 kGm pracę zużytą na zniszczenie próbki. Bezpośrednio po ukończeniu próby należy pobrać w sąsiedztwie złomu próbkę o wymiarach 2 x 2. x 3 cm do określenia wilgotności.
Przy zachowaniu wymiarów przekroju próbki 2×2 cm stosując tę formułę otrzymuje się dla udamości wyniki dwukrotnie niższe niż w poprzednim wypadku. Należy o tym pamiętać przy posługiwaniu się danymi z literatury rosyjskiej (opinie o programie).
Drewno odziomkowe
U drzew pierścieniowonaczyniowych związek między słoistością a udarnością jest bardziej wyraźny; ze wzrostem szerokości słojów udarność na ogół wzrasta (np. jesion) nie można jednak ustalić jasnej prawidłowości. Nie da się również ustalić prawidłowej zależności między drewnem bielastym i twardzielowym a kształtowaniem się udarności. Drewno odziomkowe wykazuje największą udarność; poza tą strefą położenie próbki w stosunku do długości strzały nie wpływa w wyraźny sposób na udarność (segregator aktów prawnych).
Na pierwszy plan wysuwa się zależność między ciężarem właściwym a udarnością; w miarę wzrostu ciężaru właściwego rośnie w wyraźny sposób udarność. Zależność między ciężarem właściwym a udarnością jest według jednych autorów krzywoliniowa, według innych autorów prostoliniowa. Góhre dochodzi na podstawie analizy tego zagadnienia na przykładzie drewna grochodrzewu do następujących wniosków:
- W normalnym drewnie zależność między ciężarem właściwym a udarnością jest prostoliniowa.
- Udarność drewna napięciowego (ciągliwego) jest znacznie większa od udarności drewna normalnego.
- Udarność drewna wzrasta wydatnie w wypadku obecności drewna napięciowego, co zwiększa granice rozsiania i powoduje zmianę zależności prostoliniowej na krzywoliniową.
Wniosków tych nie można uogólniać na inne gatunki drewna, niemniej jednak stanowią one ciekawą próbę wyjaśnienia sprzecznych poglądów.
Zmiany temperatury w granicach 0-20 C nie wywierają wpływu na udarność powietrznosuchego drewna sosnowego; w przedziale od 0 do —20 C udarność nieznacznie spada, natomiast przy dalszym obniżaniu temperatury wydatnie rośnie (promocja 3 w 1).
Drewno wyrosłe na terenach podmokłych wykazuje niższą udarność niż drewno wyrosłe na glebach o normalnej wilgotności. Wyraźne obniżenie udarności powodują wady drewna.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32