Blog
Produkcja płyt w formach bateryjnych
W artykule znajdziesz:
Metalową formę z ułożonym w niej zbrojeniem, zabezpieczonym powłoką przeciwkorozyjną, ustawia się za pomocą suwnicy na stole wibracyjnym. Po 3-P5-minutowym wibrowaniu przenosi się formę za pomocą tej samej suwnicy na wózki autoklawowe, następnie ścina nadrosty mieszanki i wózki z płytami wjeżdżają pomostem elektrozaładowczym z popychakiem do autoklawu. Po opuszczeniu autoklawu zdejmuje się z wózków przy użyciu suwnicy formy z wyrobami i podaje je na stanowisko rozformowania. Po otwarciu boków form wyjmuje się za pomocą zawiesia gotowe wyroby i przesyła na stanowisko wykończania, a stamtąd do magazynu gotowych wyrobów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyroby z betonu komórkowego produkuje się zwykle w formach poziomych o wysokości 20-5-30 cm. Jakość wyrobów, a w pierwszej kolejności zmniejszenie ich wilgotności i zwiększenie odporności na powstawanie rys, zależy w dużym stopniu od warunków obróbki w autoklawie, które mają zasadniczy wpływ na przebieg procesów chemicznych i fizycznych oraz tworzenie się struktury betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podczas wstępnego dojrzewania świeżo uformowanych wyrobów następuje podsuszenie ich wierzchnich warstw; na początku naparzania wilgotność betonu w tych warstwach jest znacznie mniejsza, niż w głębszych warstwach płyty (uprawnienia budowlane). Może to doprowadzić do tego, że odkształcenia skurczowe w powierzchniowej warstwie betonu przewyższą graniczną jego rozciągliwość i spowodują rysy na powierzchni płyty. Rysy powiększają się przy rozgrzewaniu wyrobu w autoklawie, tj. w tym czasie, kiedy następuje podsuszanie warstwy powierzchniowej w warunkach nienasyconego środowiska parowo-powietrznego (program egzamin ustny).
Powstawanie rys
Powstawanie rys przy obróbce w autoklawach można zmniejszyć przez zwiększenie wytrzymałości betonu przed naparzaniem i obniżenie przy tym jego wilgotności. W tym celu można formować płyty nie w formach poziomych, a w bateryjnych z dwufazową obróbką cieplną, jak opisano niżej, którą stosuje się w Gorkowskiej Wytwórni Elementów Żelbetowych nr 1 (opinie o programie).
Dla zapewnienia dokładności geometrycznych wymiarów płyt formy bateryjne powinny być sztywne, łatwo dawać się oczyszczać i smarować po każdym użyciu i przed zalewaniem mieszanki mieć temperaturę 20+45’C. Formy ustawia się poniżej poziomu podłogi tak, aby górna ich część była nieco niżej poziomu zaworów mieszarki gazobetonu. Mieszankę nalewa się w czasie pracy mieszarki za pomocą giętkiego przewodu, przez lej, nie do samego wierzchu formy, mając na uwadze pęcznienie mieszanki. Wlaną mieszankę wytrzymuje się w ciągu 1,5+2 godz. (kiedy odbywa się pęcznienie i wiązanie betonu) przy temperaturze w oddziale nie niższej niż 20°C, unikając przeciągów.
Reżym naparzania w formach bateryjnych przyjmuje się 2 + 3 + 3 godz. z 2-godzinnym wstępnym dojrzewaniem i izotermicznym ogrzewaniem przy temperaturze 95+100°C. Pożądane jest, aby beton przed naparzaniem uzyskał największą wytrzymałość (równą przy ściskaniu 6+8 kG/cm2 i przy rozciąganiu ok. 1 kG/cm2) i najmniejszą wilgotność (segregator aktów prawnych).
Wytrzymałość betonu ogrzanego w formach bateryjnych narasta jeszcze intensywnie w pierwszych godzinach stygnięcia i w stopniu większym, kiedy jest on zaformowany, a parowanie wilgoci z betonu będzie tym większe, im wyższa jest temperatura betonu po rozformowaniu. Dlatego celowe jest studzić beton przez pierwsze 1,5 godz. w formach z zamkniętymi bokami i następne 1,5 godz. - w otwartej formie bateryjnej.
Przy obróbce cieplnej w formach bateryjnych ścianki ich przeszkadzają swobodnemu rozszerzaniu się betonu, który twardnieje jakby w obudowie, zyskując bardziej zwartą strukturę niż w odeskowaniu poziomym. Aby wykluczyć możliwość powstawania uszkodzeń płyt przy rozformowaniu, beton powinien do tej chwili uzyskać wytrzymałość 6-f-7 kG/cm2. Przy takiej wytrzymałości następują w nim w procesie naparzania minimalne odkształcenia i tworzą się warunki dla uzyskania przez beton niezbędnych właściwości fizyczno-mechanicznych (promocja 3 w 1). Oprócz tego, przy załadowaniu do autoklawu płyt o wytrzymałości 6-10 razy większej, niż przy zwykłej technologii, i o zmniejszonej wilgotności są one mniej wrażliwe na przypadkowe skoki ciśnienia w autoklawie i oddziaływanie przegrzanego środowiska parowo-powietrznego przy podniesieniu ciśnienia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32