Blog

30.08.2019

Oświetlenie ewakuacyjne

W artykule znajdziesz:

Projekt - sprawa życia i śmierci


Kluczową kwestią i, niestety częstym problemem budowlanym podczas procesu projektowania i późniejszej budowy hal magazynowych, jest odpowiednia nośność, jaką należy nadać każdej ścianie oraz poszczególnym regałom i innym konstrukcjom (program na komputer). Od poziomu nośności zależy czy hala będzie użyteczna i bezpieczna. Nierzadko zdarzają się przecież wypadki spowodowane wadliwymi konstrukcjami.

Przestrzeń magazynowa a jej organizacja

Oświetlenie ewakuacyjne

Oczywiście na samej konstrukcji nie kończy się odpowiedzialność budowniczych i architektów. Otóż wnętrze bezpiecznego magazynu lub hali produkcyjnej powinno być zaprojektowane w sposób przemyślany (program na telefon). Przepisy przewidują potrzebę wykonania drogi komunikacji ogólnej, którą należy oznaczyć bardzo wyraźnie i jednoznacznie. Wymagania oraz minimalne wymiary jakie powinna spełnić droga dla pieszych oraz transportowa w halach magazynowych określają normy i przepisy powiązane z BHP, oraz rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej prawa budowlanego (program egzamin ustny). Przestrzeń oznaczona jako droga komunikacji ogólnej, czyli w tym przypadku ewakuacyjna nie może mieć żadnych stopni ani progów. Na drodze transportowej w pobliżu miejsc gdzie niespodziewane mogą pojawić się piesi, w szczególności przed dojściami, projekt powinien przewidzieć barierki lub inne podobne bariery mające za zadanie powstrzymanie pieszych przed wtargnięciem na drogę transportową (opinie o programie).

Zanik prądu w trakcie ewakuacji drogą transportową ewakuacyjną


W razie ewakuacji osoby podążające drogą ewakuacyjną muszą mieć możliwość zorientowania się co do kierunku prowadzącego do miejsca zewnętrznego lub wydzielonej strefy pożarowej (segregator aktów prawnych). Dlatego podczas projektowania oświetlenia należy pomyśleć także o tym, aby na hali istniało oświetlenie ewakuacyjne. Bez niego ciężko się będzie zorientować się, dokąd należy się udać podczas w trakcie silnego zadymienia czy innej utrudniającej orientację sytuacji. Odpowiedni projekt budowlany hali magazynowej lub produkcyjnej to przysłowiowa sprawa życia i śmierci jej przyszłych użytkowników (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami