Blog
Oświetlenie miejsc pracy
W artykule znajdziesz:
Oświetlenie miejsc pracy
Oświetlenie miejsc pracy
Przeciętny człowiek spędza w pracy osiem godzin dziennie, co sprawia, że w okresie zimowym nawet przy dużej ilości światła w pomieszczeniu, nie da się zapewnić, wystarczającej ilości naturalnego światła, dostarczanego do organizmu w ciągu dnia. Światło i oświetlenie wpływają na zdrowie człowieka, a także na jego wydajność w pracy. Oświetlenie miejsc pracy jest trudniejsze w przypadku dużych hal produkcyjnych, gdzie ważne jest np. dokładne wykonanie detalu, a dostępność do okien jest ograniczona.
Zgodnie z przepisami, obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Dla każdego rodzaju wykonywanej pracy - jak np. spawanie, obróbka mechaniczna czy wyrób narzędzi jest określona wartość natężenia światła. Oprócz natężenia światła, ważne jest też, aby spełnić kryteria wpływające na komfort pracy człowieka - jak wygoda widzenia, wydolność wzrokowa i bezpieczeństwo.
W normie określono podstawowe parametry świetlne takie jak rozkład luminancji, natężenie oświetlenia, olśnienie, kierunkowość światła, oddawanie barw i postrzeganie barwy światła, migotanie, a także oświetlenie elektryczne uzupełniające oświetlenie dzienne.
Ze względu na różnorodność wykonywanych prac, każdy zakład należy traktować indywidualnie. Przykładowo, w kreślarniach ważne jest, aby natężenie światła było duże. W przypadku pracy przy komputerze należy unikać ustawiania stanowisk w taki sposób, aby światło słoneczne świeciło na monitor lub w oczy pracownika.
Powinno się optymalizować zużycie energii elektrycznej przez wybór odpowiedniego sprzętu oświetleniowego, a także maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Intensywność oświetlenia zmienia się w czasie, zgodnie z ruchem słońca, a stanowiska zlokalizowane dalej od okien mogą być słabiej oświetlone. Dlatego zaleca się stosowanie elektrycznego oświetlenia uzupełniającego. Należy również unikać lokalizowania stanowisk w miejscach, w których występuje możliwość olśnienia, np. przez odbicie promieni słonecznych od stanowiska.
Najnowsze wpisy
W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…
53 465
98%
32