Blog

19.12.2022

Oszczędność czasu

W artykule znajdziesz:

Oszczędność czasu

Organizacja pracy w naszym zawodzie staje się wreszcie rzeczywiście możliwa. Powstaje plan produkcji (wynikają z niego terminy dostaw materiałowych), lokalizacja składowania, której należy ściśle przestrzegać, oraz plan montażu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wszystko jest proste: nie potrzebujemy obawiać się ryzyka i licznych niespodzianek, przekreślających częstokroć najbardziej rozsądne zamierzenia planowe ma budowie. Możemy teraz myśleć o chronometrażu, o racjonalizacji ruchów, możemy spodziewać się trwałej poprawy produkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oszczędność czasu jest wielka. Dla przykładu przytoczę dane odnoszące się do budynku ostatnio wzniesionego, zawierającego 40 mieszkań na 5 kondygnacjach (każda po 550 m2): po wykonaniu fundamentów budowę rozpoczęto 10 marca 1955 roku, ukończono w zakresie robót zasadniczych 21 kwietnia; następnie montowano wyposażenie i jednocześnie prowadzono roboty malarskie. W końcu maja wprowadzili się do budynku mieszkańcy. Nie uważam jednak tego za rekord (uprawnienia budowlane).

Mały budynek o jednym tylko mieszkaniu, składającym się z czterech izb, rozpoczęty 3 kwietnia, stanął pod dachem 10 kwietnia czyli w tydzień potem; dnia 21 kwietnia, tzn. w osiemnaście dni kalendarzowych po pierwszym uderzeniu oskardem, był on całkowicie ukończony i umeblowany. Dnia 23 kwietnia Mendes-France dokonał uroczystego przekazania go do użytku (program egzamin ustny).

Dawniej, przechodząc z budowy na budowę, działaliśmy po omacku w zetknięciu się z nowym placem budowy, z zagadnieniami mniejszej czy większej produkcji wielkich elementów prefabrykowanych. Wykonywanie prefabrykatów w budownictwie tradycyjnym odbywało się na placu budowy ze wszystkimi trudnościami, jakie z tego wynikały, a więc: z poszukiwaniem najwłaściwszych rozwiązań, z pośpiesznymi decyzjami podejmowanymi na poczekaniu, z naprawami, z walką, z niepowodzeniami (opinie o programie).

Proces budowlany

Proces budowlany odbywał się na mokro przy użyciu elementów dostarczanych z wytwórni. Obecnie w wytwórni produkujemy budynki w całości, zapewniając możliwość ich montażu na budowie. Z producentów prefabrykatów przedzierzgnęliśmy się w fabrykantów przemysłowców. Różnica jest wielka. Mamy wrażenie, że przebyliśmy granicę, która oddzielała rzemiosło od przemysłu (segregator aktów prawnych).

Zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy przemyśleć od nowa wszystkie nasze problemy, zbadać nasze przyzwyczajenia, zerwać z radosną twórczością, z pośpiesznymi decyzjami, z oportunizmem; musimy przystępować do budowy dopiero po dokonaniu wyczerpujących studiów w zakresie najdrobniejszych nawet szczegółów, do każdego zagadnienia podchodząc w sposób naukowy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że stoimy w obliczu nowego wysiłku, na który mamy się zdobyć, aby osiągnąć dojrzałość. Do tego zadania przystępujemy z wiarą i optymizmem (promocja 3 w 1).

Po referacie w dyskusji padło szereg zapytań, na które referent i przewodniczący udzielili wyjaśnień. Z wyjaśnień tych wynika, że:

  1. dachy składają się z drewnianych wiązarów, na których ułożono deskowanie i pokrycie dwoma warstwami papy;
  2. budynek nie posiada instalacji ogrzewczej; przewidziane zostało ustawienie pośrodku każdego mieszkania pieca;
  3. zagospodarowanie placu budowy polega na ustawieniu dźwigu. Ciężar dźwigu wynosi 30 ton i dźwig może się posuwać po szosie nie tamując dwustronnego ruchu pojazdów;
  1. można modyfikować wymiary elementów, bowiem maszyny mogą być zaopatrzone w dodatkowe ścianki boczne;
  2. deskowanie tzw. stracone wykonuje się z desek sosnowych o grubości 8 mm i ma ono wygląd podobny do dużych skrzynek do opakowań;
  3. przy tego rodzaju konstrukcji można obsadzać w betonie jedynie gwoździe stalowe; do zawieszania lekkich przedmiotów można używać doskonałego specjalnego kleju;
  4. dla zamortyzowania urządzeń potrzebne jest zlecenie na budowę co najmniej 1000 mieszkali w ciągu 3 lat;
  5. koszty budowy są niższe przeciętnie o 10 do 15%> od kosztów budowy zwykłych budynków o skromnym wyposażeniu, wznoszonych metodą tradycyjną;
  6. S. koszty transportu elementów z wytwórni na budowę nie wpływają na wysokość ceny, o ile odległość nie przekracza 50-60 km.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami