Blog

Narożniki ram zdjęcie nr 2
22.07.2022

Otwór strzałowy

W artykule znajdziesz:

Narożniki ram zdjęcie nr 3
Otwór strzałowy

Do każdego otworu wiertniczego wywierconego, wykutego lub w inny sposób w skale wykonanego, wprowadzamy pewną ilość materiału wybuchowego zwanego ładunkiem, który umieszczamy zazwyczaj na samym dnie otworu. By pobudzić materiał ten do wybuchu łączymy go z jednym końcem lontu lub z dwoma przewodnikami prądu elektrycznego, które wystają poza otwór na odległość wymaganą, czy to przez technikę zapalania, czy też przez przepisy bezpieczeństwa. By wybuch ładunku był skuteczny, wypełniamy pozostałą cześć otworu wiertniczego tzw. przybitką, używając do tego rozmaitych materiałów, a nawet wody (przybitka wodna) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drugi koniec lontu dostaje bodziec wybuchowy, czy to przez bezpośrednie zetknięcie z płomieniem, czy w inny sposób. Bodziec wzdłuż lontu dociera do ładunku i wywołuje wybuch. Przy użyciu prądu elektrycznego włączamy oba, wystające z otworu druty w obwód prądu, który, dając iskrę lub żarzenie drucika w specjalnym zapalniku, zmusza ładunek do wybuchu. Prócz tego dla pewności, by uniknąć niewypałów, nakładamy na końce lontów i zapalników elektrycznych, tkwiące w ładunku różnego rodzaju spłonki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z uwagi na to, że techniczne słownictwo, używane dla określania czynności związanych z robotami strzelniczymi, nie jest ujednostajnione i posiada wiele naleciałości obcych, podaję po- niżej ważniejsze nazwy, w różnych nieraz brzmieniach, z określeniem ich znaczenia. W wypadku kilku określeń tej samej czynności lub tego samego przedmiotu, na pierwszym miejscu umieszczam nazwę używaną następnie stale w treści niniejszego podręcznika (uprawnienia budowlane).

Lont prochowy

  • Otwór strzałowy lub krótko otwór, otwór świdrowy, otwór wiertniczy, otwór strzelniczy - sztucznie wykonany w skale dowolnym sposobem otwór, przeznaczony do umieszczenia ładunku.
  • Otwór z poszerzeniem, duczek - otwór, w którym słabymi odstrzałami została wytworzona u dołu poszerzona przestrzeń (komora) celem umieszczenia większego skupionego ładunku.
  • Komora - duża przestrzeń wykuta w skale sposobem górniczym, połączona z powierzchnią ziemi zazwyczaj krótką sztolnią lub szybikiem służąca do umieszczenia w niej bardzo dużego skupionego ładunku (miny).
  • Sztolnia, podkop - poziome lub lekko nachylone przejście podziemne sztucznie wykonane, łączące powierzchnię ziemi z miejscem zalegania pod ziemią przeznaczonych do wydobycia materiałów lub z komorą dla umieszczenia ładunku wybuchowego (program egzamin ustny).
  • Starszy strzałowy - osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie, teoretyczne przygotowanie oraz uprawnienie od władzy górniczej lub administracyjnej, odpowiedzialna za całość robót strzelniczych, wykonywanych pod jej nadzorem.
  • Strzałowy - osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie oraz uprawnienie od władzy, odpowiedzialna za wykonanie czynności poruczonych jej przez starszego strzałowego. W wypadku gdy przy niewielkim zakresie wykonywania robót strzelniczych zatrudniony jest tylko jeden strzałowy, jest on odpowiedzialny za całość robót.
  • Ładunek - ogólna ilość materiału wybuchowego włożona do otworu wiertniczego lub innego do tego przeznaczonego miejsca.
  • Ładunek wydłużony - ładunek, w którym poszczególne naboje umieszczone są jeden nad drugim.
  • Ładunek skupiony - ładunek, w którym poszczególne naboje umieszczone są jeden obok drugiego.
  • Ładunek przerywany - ładunek, w którym po- , między poszczególnymi nabojami pozostawia się wolną przestrzeń (opinie o programie).
  1. Ładunek nałożony - taki, w którym naboje umieszczone są na wierzchu kamienia przeznaczonego do rozbicia.
  2. Ładunek podłożony - taki, w którym naboje umieszczone są od spodu kamienia (lub innego przedmiotu).
  3. Nabój, patron - przygotowana dawka materiału wybuchowego w indywidualnym opakowaniu, czy to fabrycznym, czy też wykonanym na miejscu robót (segregator aktów prawnych).
  4. Nabój uzbrojony albo zapalczy - pierwszy nabój, do którego włożono lont ze spłonką lub bez niej, czy też zapalnik elektryczny.
  5. Lont prochowy, albo sznur prochowy, palny, strzelniczy, sznur Bickforda, żagiew, stupina - służy do zapalania materiałów wybuchowych lub spłonek (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Narożniki ram zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Narożniki ram zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Narożniki ram zdjęcie nr 8 Narożniki ram zdjęcie nr 9 Narożniki ram zdjęcie nr 10
Narożniki ram zdjęcie nr 11
Narożniki ram zdjęcie nr 12 Narożniki ram zdjęcie nr 13 Narożniki ram zdjęcie nr 14
Narożniki ram zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Narożniki ram zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Narożniki ram zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami