Blog
Pale Franki rurowe
W artykule znajdziesz:
Pale Franki rurowe
W wytworzony wytłaczarką otwór wciska się rurę obsadową za pomocą lin przenoszących na rurę ciężar kafara (dochodzący do 15 T). Operację tę powtarza się aż do doprowadzenia rury do przewidzianej głębokości, po czym wykonuje się pal w ten sam sposób jak pal Franki wiercony (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sposób ten jest bardziej skomplikowany niż poprzednio opisany i dlatego pale te (przede wszystkim ze względu na konieczność użycia specjalnego sprzętu) wypierane są przez pale Franki wiercone.
Pale Franki rurowe, hydraulicznie wciskane. Rurę obsadową zagłębia się w grunt przez wciskanie odcinkami łączonymi kielichowo. Długość odcinków zależna jest od wielkości przestrzeni nad palem. Wciskanie, podobnie jak przy palach Mega, przeprowadza się za pomocą podnośnika hydraulicznego. W grunt zagłębia się tyle odcinków, ile potrzeba, aby koniec rury doszedł do przewidywanej głębokości. Można przy tym, podobnie jak przy palach Mega, w każdej chwili sprawdzić ciśnienie, pod jakim pal się zagłębia, oraz udźwig pala.
Przy tego rodzaju palach stosuje się rury o średnicy zewnętrznej do 25 cm i grubości ścianki 4-S-6 mm. Połączenie następuje za pomocą kielichów (muf) stalowych, przyspawanych po założeniu odcinka jednego na drugi.
Betonowanie pala odbywa się równocześnie z wciskaniem rury (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rura pozostaje trwale w gruncie i może w razie potrzeby zastąpić zbrojenie.
Dolny koniec pierwszego, wiodącego odcinka rury zaopatrzony jest w trzewik, nadający mu kształt odwróconego stożka.
Pale Kellera. Wykonanie tego rodzaju pali połączone jest z równoczesnym zagęszczeniem gruntu za pomocą wibratora.
Zagęszczanie luźnych gruntów sypkich wibratorami polega na wykorzystaniu zjawiska przemieszczania się cząstek gruntu do położenia odpowiadającego większemu zagęszczeniu pod wpływem wprawiania gruntu w drgania (uprawnienia budowlane).
Wibrator zagłębia się w grunt pod wpływem własnego ciężaru, gdyż luźny piasek wprawiony w drgania traci pozornie swe tarcie wewnętrzne i nie stawia oporu przeciw wnikaniu weń wibratora. Zwykle w miarę zagłębiania wibratora doprowadza się bezpośrednio nad nim w grunt pewną ilość wody pod ciśnieniem. Woda ta ma podwójne zadanie: likwiduje pozorną spójność gruntu,
będącą - jak wiadomo - wynikiem napięcia powierzchniowego wody zawartej w porach gruntów wilgotnych (lecz nie nasyconych wodą) oraz osłabia utrudniający zagęszczenie jej wpływ, ponadto zaś powoduje „zawalenie się” powstałych w gruncie w czasie przenikania wibratora sklepień nad tworzącymi się wskutek zagęszczania gruntu przestrzeniami próżnymi (program egzamin ustny).
Materiał ziemny
Przy palach Kellera rurę obsadową zagłębia się razem z wibratorem. Pogrąża się ona w grunt w ślad za nim, przy czym działanie wody jest podobne jak przy palach wpłukiwanych.
Materiał ziemny ulega przy tym wyparciu i zagęszczeniu, a częściowo wypłukaniu (opinie o programie).
Po doprowadzeniu rury obsadowej do przewidzianego poziomu zwykle zagęszcza się dodatkowo jeszcze grunt na pewną głębokość poniżej jej dolnego końca (4-r-5 m). W celu uzupełnienia wypłukanego piasku i zapełnienia przestrzeni powstałych wskutek zagęszczenia gruntu w czasie opisanego procesu, należy stale dosypywać do rury piasku.
Pal betonuje się (po wyjęciu wibratora z rury) jednym z opisanych poprzednio sposobów, a więc można go wykonać bez usuwania wody gruntowej metodą Contractor lub też zastosować betonowanie powietrzne. W miarę betonowania wydobywa się rurę obsadową (segregator aktów prawnych).
Pale Kellera uzyskują dużą nośność dzięki zagęszczeniu gruntu wokół ich dolnych końców, co zastępuje wykonanie poszerzonej podstawy betonowej.
Pale mieszane konstruowane są jako połączenie dwóch różnych rodzajów pali, poprzednio opisanych.
Możliwe są różne kombinacje, np.:
a) pale z poszerzoną kulistą podstawą, wykonaną jedną z metod stosowanych przy palach nabijanych, oraz z trzonem prefabrykowanym (promocja 3 w 1),
b) pale, których trzon jest do pewnej głębokości drewniany lub żelbetowy prefabrykowany, poniżej zaś nabijany,
c) pale wiercone z dolną końcówką prefabrykowaną, wbijaną itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32