Blog

Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 2
30.05.2018

Pale żelbetowe jako fundament pośredni

W artykule znajdziesz:

Pale żelbetowe jako fundament pośredni

 
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 3
Pale żelbetowe jako fundament pośredni

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje fundamentów, to jest pośredni i bezpośredni (program uprawnienia budowlane na komputer). Pierwszy z nich jest bardziej złożony, ponieważ stosuje się go w sytuacjach, kiedy może wystąpić nieodpowiednia nośność, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania w pionie całej konstrukcji nieruchomości. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest właśnie fundament głęboki, zwany również pośrednim, albowiem będzie się miało pewność, że budynek utrzyma się bez względu na jego gabaryty. Dopiero na elementach fundamentu pośredniego można ulokować ten właściwy, natomiast mogą one mieć formę pali żelbetowych, ścian szczelinowych albo studni. Trzeba przyznać, że wyżej opisane rozwiązanie jest stosowane w przypadku budowy obiektów o ogromnej powierzchni, to jest na przykład wielkich centrów handlowych, czy też zakładów produkcyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie ma sensu wykorzystywać go, jeżeli mamy do czynienia jedynie z inwestycją typu domek jednorodzinny. Zastosowanie wspomnianych pali, ścian albo studni jest zdecydowanie bardzo kosztowne. Kiedy obciąża się grunt bez żadnych dodatków elementów, mamy wtedy fundament bezpośredni, jaki stosuje się w naszym kraju i nie tylko, w przypadku realizacji inwestycji w nieruchomościach o mniejszej powierzchni.

 

Wystarczy użyć betonowych ław, które będą wzmocnione podłużnym zbrojeniem. Taki fundament ma od 0,8 do 1,4 metra wysokości. W grę wchodzi jeszcze fundament uproszczony, który bywa zastosowany, jeżeli mamy budowlę o lekkiej konstrukcji. Tutaj występują ściany, oparte na gruncie bez żadnego pośrednika. Warto zwrócić jeszcze uwagę na użycie płyty fundamentowej po powierzchnią obiektu na całej jego przestrzeni. W ten sposób udaje się równomiernie przenieść obciążenie konstrukcyjne nieruchomości na dany grunt (uprawnienia budowlane). Tego rodzaju sposób jest wykorzystywany, jeżeli występuje zjawisko głębokich wód gruntowych i zwykle dotyczy budynków mieszkalnych. Gleby wysadzinowe mogą oznaczać potrzebę realizacji droższych fundamentów, ponieważ niestety powstanie wtedy konieczność wykopania ich znacznie głębiej.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 8 Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 9 Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 10
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 11
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 12 Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 13 Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 14
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Co kojarzymy z infrastrukturą kolejową zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami