Blog

10.01.2023

Palniki do paliwa ciekłego

W artykule znajdziesz:

Palniki do paliwa ciekłego

Poszczególne palniki do paliwa ciekłego zaopatrzone są w dozownik automatyczny, co zapewnia niezawodne regulowanie i utrzymywanie wymaganej temperatury w każdym odcinku pieca. W piecach tunelowych stosowane są palniki niskiego ciśnienia do mazutu, konstrukcji Stalprojektu, z przewodem doprowadzającym powietrze, o wymiarach 0,35 mm (2 1/2”), z rurką o średnicy 11 mm na mazut i z dyszą o średnicy 21 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

daje w tych palnikach krótki płomień. Dlatego nie uzyskuje się dobrego nagrzania głębiej położonych części ustawki. Charakterystyki palników, szeroko stosowanych w piecach tunelowych. Palnik z dwiema końcówkami: a dla krótszej pochodni płomienia, b dla dłuższej. Krzywe zużycia gazu przy końcówkach A i B oraz zużycia powietrza C dla palników GNP (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Praktycznie przeciętne zużycie gazu o wartości opałowej 35 615 kJ/m3 (8500 keal/m3) na jeden palnik nr 3 lub nr 4 wynosi 5,2-6,5 m3 na godzinę, wzrastając czasami do 11,5 m3 w przypadku pieca o dużym zapotrzebowaniu ciepła rzędu 4,1 min W (3,5 min kcal/li), jak np. w przypadku pieca tunelowego o wymiarach l,85x 93 m (uprawnienia budowlane). Dla pieców mniejszych o wymiarach 1,5x 75, l,5x 93,5 m zapotrzebowanie ciepła wynosi 1,92-1-1,99 min W (l,65-yl,71 min kcal/li). Liczba palenisk ko mor o wy cli do rozmieszczenia palników wynosi dla takich pieców 28 i 38 szt. przy średnim zapotrzebowaniu cieplnym 64-^52 tys. W (55-1-45 tys. kcal/h). Wymiary palenisk wynoszą zwykle l,28x 0,35x 0,238 m (długość, szerokość, wysokość), co daje przeciętne jednostkowe zapotrzebowanie cieplno paleniska 488-599 W/m3 (420-7-515 tys. kcal/m3 • h). Dopuszczalne jednostkowe zapotrzebowanie cieplne paleniska przy a = 1,15 wynosi 349-y581 tys. W (300 -f-500 tys. kcal/m3 • h).

Obudowa płaszcza metalowego

Praktyka wykazała, że często trzeba posługiwać się takimi palnikami w piecach tunelowych o stosunkowo małym obciążeniu; dają one płomienie o małej mocy, na skutek czego gaz zdąży w znacznym stopniu spalić się w samym palenisku lub dopala się w pobliżu wylotu z palnika powodując miejscowe przegrzanie i przedwczesne zużycie bloków paleniskowych (program egzamin ustny). Dlatego w celu zabezpieczenia wyrobów przed miejscowym przepaleniem osłania się je na półkach przed wylotami w palenisku. Utrudnia to ustawianie wyrobów i zmniejsza pojemność użytkową pieca. Istnieje zalecenie ustawiania palników w jednej płaszczyźnie z wewnętrzną powierzchnią ściany kanału piecowego, co wymaga nałożenia na końcówkę palnika nasadki ze stali żaroodpornej (opinie o programie).

Ogólną wadą tych palników jest to, że nie mogą one pracować przy dużych współczynnikach nadmiaru powietrza, a przy a 1,7 następuje oderwanie płomienia. Należy koniecznie uwzględnić to, że przy spalaniu gazu ziemnego z granicznie możliwą dla tych palników wartością a równą 1,7 objętość produktów spalania jest stosunkowo mała, a temperatura bardzo znaczna i może przewyższać temperaturę nagrzania ustaloną przez warunki wypalania wyrobów ceramicznych. Dlatego rozrzedzanie wysokotemperaturowych produktów spalania gazami spalinowymi wymaga specjalnych rozwiązań w różnych szczególnych przypadkach (segregator aktów prawnych).

Na przykład, palnik gazowy z regulowaną temperaturą produktów spalania, opracowany w Instytucie Gazu AN UZSR, stanowi kształtkę palnikową w postaci wydrążonego ogniotrwałego walca, w którym spala się gaz ziemny o współczynniku nadmiaru powietrza ok. 1,2. U wylotu tej kształtki produkty spalania nagrzane do temperatury 1200-1300°C mieszają się z powietrzem wtórnym lub z gazami kominowymi, dopływającymi z pierścieniowej szczeliny obejmującej obudowę płaszcza metalowego. Taką mieszaninę produktów’ spalania podaje się do pieca na poziomie spodu wózków piecowych (promocja 3 w 1). Dla uzyskania strumienia produktów spalania o wysokiej temperaturze (1700-1750°C) ten sam instytut opracował mały palnik szczelinowy z porowatą komorą spalania.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami