Blog

23.03.2022

Pamięć pomocnicza

W artykule znajdziesz:

Pamięć pomocnicza

Pamięć pomocnicza - pamięć o dużej pojemności, wspomagająca pamięć operacyjną komputera; jako p.p. stosuje się zwykle pamięci o dużych pojemnościach i niskim koszcie przechowywania jednostki informacji; p.p. mają zwykle stosunkowo długi czas dostępu i są używane do przechowywania danych, z których komputer rzadko korzysta (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pamięć półprzewodnikowa - pamięć wykorzystująca półprzewodnikowe nośniki informacji pamięć rdzeniowa (ferrytowa), pamięć magnetyczna ferrytowa - pamięć, w której nośnikami danych są rdzenie ferrytowe pamięć recyrkulacyjna - zob. pamięć dynamiczna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pamięć robocza - część pamięci zarezerwowana przez programistę przechowywania w niej wyników pośrednich pamięć sekwencyjna - pamięć o dostępie sekwencyjnym pamięć skojarzeniowa - pamięć asocjacyjna pamięć stabilna - pamięć, w której informacja utrzymuje się dowolnie długo w warunkach normalnej eksploatacji pamięć stała - pamięć martwa pamięć statyczna - (1) pamięć wykorzystująca nieruchome (statyczne) nośniki danych; (2) pamięć zdolna do zachowania informacji przez (praktycznie) dowolny czas (uprawnienia budowlane).

Pamięć szybka - pamięć o krótkim czasie dostępu (mierzonym w nanosekundach) pamięć taśmowa - pamięć magnetyczna taśmowa pamięć terminowa - pamięć, w której przypomnienie występuje automatycznie w określonym czasie po zapamiętaniu pamięć trwała - pamięć, w której przechowywana informacja nie jest kasowana przy wyłączeniu zasilania (program egzamin ustny).

Pamięć wirtualna

Pamięć wirtualna, pamięć nominalna - pamięć z dostępem bezpośrednim funkcjonująca jak pamięć operacyjna, ale znacznie od niej większa; p.w. działa na zasadzie tzw. stronicowania, tzn. podziału pamięci operacyjnej oraz pamięci pomocniczej na pewną liczbę stronic, które mogą być automatycznie przesyłane z jednej pamięci do drugiej; zastosowanie p.w. pozwala na adresowanie obszaru wielokrotnie przekraczającego pojemność pamięci operacyjnej pamięć wygasająca - pamięć nietrwała pamięć zachowawcza - pamięć trwała pamięć zewnętrzna - każda pamięć, która nie jest pamięcią operacyjną (opinie o programie).

Pamiętanie - zdolność układu do przechowywania informacji panama - włók. tkanina o osnowie bawełnianej i wątku wełnianym naśladująca plecionkę kapeluszy panamskich pancerka - maszyna do nakładania na kable elektryczne pancerzy z taśm lub drutów stalowych oraz osłon ochronnych i polew pancernik - okręt liniowy.

Pancerz - (1) wojsk, osłona z blachy lub płyt stalowych zabezpieczająca przed pociskami i odłamkami; (2) ogólnie - osłona zabezpieczająca od uszkodzeń mechanicznych pancerz chłodnicy - przednia osłona chłodnicy samochodu z otworami wlotowymi powietrza chłodzącego, stosowana w samochodach z silnikami umieszczonymi z przodu pancerz kabla - część osłony ochronnej, wykonana w postaci obwoju z dwóch taśm metalowych lub z drutów, zabezpieczająca przed uszkodzeniami mechanicznymi (segregator aktów prawnych).

Pancerz wielkiego pieca - osłona z blachy stalowej otaczająca i wzmacniająca obmurze wielkiego pieca oraz stanowiąca konstrukcję nośną urządzenia zasypowego i przewodów gazowych pancerzownica, granatnik przeciwpancerny - lekka broń piechoty do zwalczania celów opancerzonych na bliskich odległościach (do kilkuset metrów) pociskami kumulacyjnymi; ze względu na zasadę działania p. dzielą się na bezodrzutowe i rakietowe.

Panchromatyczność - barwoczułość panew, panewka - część łożyska ślizgowego osadzona w jego kadłubie, zwykle wylana stopem łożyskowym, na której opiera się czop łożyskowanego wału; p. mogą być pełne (obejmujące czop na całym obwodzie) i niepełne (najczęściej półpanwie) panklastyt - materiał wybuchowy składający się z cieczy palnej (np. nafty, terpentyny, nitrobenzenu i in.) i ciekłego dwutlenku azotu lub czterotlenku azotu jako utleniacza; p. stosowany jest jako materiał pędny do rakiet pankreatyna - preparat otrzymywany ze świeżej trzustki wieprzowej lub wołowej, zawierający enzymy: trypsynę, amylazę i lipazę; p. rozkłada hydrolitycznie białka, tłuszcze oraz scukrza skrobię; stosowana jest w lecznictwie m.in. w niedomodze wydzielania trzustki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami