Blog

25.02.2020

Papa perforowana uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Papa perforowana uprawnienia budowlane

Papa perforowana uprawnienia budowlane

Papę perforowaną stosuje się jako pierwszą warstwę pokrycia, układając i na podłożu na sucho, grubą podsypką do dołu. Po ułożeniu papy smaruje się lepikiem, który przenikając przez otwory przykleja się do podłoża.

Po nasmarowaniu jej lepikiem układa się następne warstwy papy powłokowej na wkładkach tekturowych. Przez zastosowanie papy perforowanej uzyskuje się pod pokryciem warstwę powietrza wentylowaną za pomocą specjalnych kominków lub odpowiednich obróbek blacharskich (program uprawnienia budowlane na komputer).

Bezspoinowe powłoki z asfaltowych emulsji kationowych wykonuje się metodą natryskową za pomocą rozpylacza iniektorowego, służącego do pokrywania dachów emulsją asfaltową i lateksową, oraz agregatu do natryskowego nanoszenia piasku oraz posypki. Zarówno rozpylacz jak i agregat jest zasilany prężonym powietrzem o ciśnieniu 0,5-0,7 MPa.

Używa się trzech rodzajów powłok z asfaltowych emulsji kationowych: lyp A - stosuje się do konserwacji pokryć dachowych, typ B - stosuje się do odnawiania uszkodzonych pokryć dachowych, typ C - stosuje się do wykonywania nowych pokryć dachowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po zagruntowaniu podłoża betonowego emulsją lub roztworem asfaltowym układa się na lepiku asfaltowym bez wypełniacza na gorąco warstwę papy powłokowej na wkładce tekturowej, a następnie wykonuje się czterowarstwo- we pokrycie bezspoinowe z kationowej emulsji asfaltowej. Powłoka ta składa się z następujących warstw:
- warstwy gruntującej wykonanej przez natrysk asfaltowej emulsji kationowej, grubości minimum 0,3 mm, na ułożonej papie powłokowej,
- warstwy uszczelniającej grubości minimum 1 mm wykonanej przez jednoczesny natrysk asfaltowej emulsji kationowej łącznie z lateksem butadienowo-styrenowym (na warstwie gruntującej),
- warstwy nośnej o grubości minimum 1,5 mm wykonanej przez jednoczesny natrysk asfaltowej emulsji kationowej oraz piasku na warstwę uszczelniającą,
- warstwy powłokowej wykonanej przez natrysk na warstwę nośną asfaltowej emulsji kationowej oraz posypki chlorytowo-serycytowej o łącznej grubości około 1,0 mm.
Bezspoinowa powloką z masy asfaltowo-cyklokauczukowej, zbrojona matą /. włókna szklanego, zwana Cyklolaminatem, jest stosowana do wykonania:
- napraw miejscowych uszkodzeń istniejącego pokrycia papowego dachu, renowacji całych połaci dachowych istniejącego pokrycia dachowego, nowych pokryć dachowych (uprawnienia budowlane).

Cyklolaminat

Pokrycie małych połaci dachu Cyklolaminatem wykonuje się ręcznie za pomocą szczotek dekarskich i pędzli malarskich oraz przy użyciu agregatu do naniesienia posypki mineralnej.
Większe powierzchnie dachu (ponad 500 m2) pokrywa się mechanicznie za pomocą zespołu pompowo-natryskowego typ NRG-201-M oraz agregatu donoszenia posypki mineralnej (program egzamin ustny).

Cyklolaminat można również nanosić na obróbki blacharskie. Optymalna temperatura do wykonywania prac z Cyklolaminatem wynosi + 15°-20°C, przy czym przy temperaturze poniżej +5°C nie należy wykonywać prac pokrywczych, a jeśli okaże się to konieczne, to zarówno Cyklolep, jak i Alubit trzeba podgrzać bezpłomieniowo, wyłącznie w kąpieli wodnej (opinie o programie).
Świeżo naniesiona powłoka z Cyklolaminatu jest podatna na uszkodzenia, wobec czego przez 5 dni od jej wykonania nie należy wchodzić na dach.

Przed przystąpieniem do prac pokrywczych należy powierzchnię dachu oczyścić, pęcherze przeciąć i papę przykleić Cyklolepem, także Cyklolepem uzupełnić ubytki papy. Po przygotowaniu podkładu wykonuje się warstwę gruntującą z Cyklolepu R. W zależności od temperatury powietrza, po 30-M20 minutach, wykonuje się warstwę izolującą z Cyklolepu R, zbrojąc ją przez dociśnięcie wałkiem maty szklanej, a następnie pokrywając nową warstwą Cyklolepu R. Po dwóch godzinach wykonuje się warstwę wierzchnią z Cyklolepu R, aż do całkowitego zakrycia maty z włókien szklanych. Warstwę wykańczającą wykonuje się z Cyklolepu R oraz z posypki mineralnej lub z Alubitu.

Przy zastosowaniu posypki mineralnej już po 60 minutach od wykonania warstwy wierzchniej nakłada się na nią warstwę z Cyklolepu R i bezpośrednio wykonuje się posypkę mineralną.

W przypadku zastosowania w warstwie wykańczającej Alubitu do nakładania tej warstwy można przystąpić po 24 godzinach od wykonania warstwy wierzchniej (segregator aktów prawnych).
Należy dążyć do wykonywania prac pokrywczych w okresie pogody. Do renowacji blaszanych pokryć dachowych stosuje się powłokę z masy asfaltowo-cyklokauczukowej zbrojonej matą z włókna szklanego, tworzącej bezspoinową nośną powłokę wodoszczelną. Przed przystąpieniem do prac pokrywczych należy wyrównać pogięte fragmenty pokrycia, a ubytki uzupełnić kawałkiem blachy lub papy, mocując ją ocynkowanymi gwoździami do podłoża.

Powłokę wykonuje się z przygięciem rąbków lub z zachowaniem rąbków stojących. Tak jak poprzednio, powłoka składa się z czterech warstw z warstwą wykańczającą z Alubitu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami