Blog

Posadzki klepkowe zdjęcie nr 2
07.02.2022

Papy do izolacji

W artykule znajdziesz:

Posadzki klepkowe zdjęcie nr 3
Papy do izolacji

Papy do izolacji powinny być dodatkowo sprawdzone:

a) czy nie ma w materiale nasycającym domieszek smoły,

b) czy grubość arkusza jest równomierna i czy układ w przekroju jest jednolity,

c) czy papa podatna jest na sklejanie,

d) czy wykazuje należytą wodoszczelność (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sposób wykrywania domieszek smoły został podany uprzednio. Grubość papy sprawdza się na rolce przynajmniej w 10 miejscach miarką katetometryczną o ramieniu długości 10 cm, przy czym za miarodajną przyjmuje się przeciętną grubość. Jednolitość układu sprawdza się przez przecięcie papy ostrym nożem w różnych miejscach; oględziny przeciętych miejsc powinny wykazać równomierne powleczenie papy asfaltem z obydwóch stron i w obciętych miejscach papa musi opierać się próbom oddzielenia powłoki asfaltowej od wkładki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu sprawdzenia podatności na sklejanie wycina się dwie próbki papy o wymiarach 10×5 cm, oczyszcza się je z zasypki szczotką i następnie skleja gorącym lepikiem na długości 5 cm, czyli w połowie długości. Po 24 godzinach powiązanie lepikiem musi uzyskać taką moc, żeby nie można już było oddzielić dwóch sklejonych kawałków papy (uprawnienia budowlane).

Próbę wodoszczelności należy przeprowadzać trzymając papę w ciągu pierwszej godziny pod ciśnieniem wody 0,3 at n i w ciągu następnej pod ciśnieniem 1 atn (takie są zalecenia wspomnianych już niemieckich przepisów obowiązujących na kolejach). W tym celu można np. wycinek papy o średnicy 25 cm oprzeć na blasze stalowej z wyciętą szczeliną 5 X 25 mm i umieścić razem między gumowymi uszczelnieniami w przyrządzie, który może doprowadzić ciśnienie wody do 1 at n. Przy próbie takiej papa powinna wykazać zupełną nieprzepuszczalność wody (program egzamin ustny). Gdyby izolacja w konstrukcji fundamentów narażona była na wytrzymywanie, chociażby przejściowo, znaczniejszego parcia wody, wówczas należy sprawdzić, ile warstw papy sklejonych lepikiem trzeba założyć, żeby , w ciągu 24 godzin mogły one wytrzymać bez przepuszczenia wody trzy razy większe ciśnienie od spodziewanego.

Skurcz betonu

Gdy zależy na wykonaniu betonu szczelnego, nie można zalecać zbytniego zwiększania ilości cementu przy dużych wymiarach konstrukcji betonowych: zwiększenie zawartości cementu co prawda zwiększa szczelność, lecz jednocześnie zwiększa skurcz betonu, co prowadzi do powstawania rys. Lepsze rozwiązanie daje dodanie mielonego trasu lub innych domieszek uszczelniających (opinie o programie).

Istnieje duża ilość domieszek wyrabianych i reklamowanych w różnych krajach, jako zapewniających zupełną wodoszczelność betonów lub zapraw cementowych. Jak widać z Kalendarza Przeglądu Budowlanego, wyd. 1938 r., mieliśmy wówczas na rynku 40 różnych środków pod przeróżnymi nazwami. Wszystkie takie środki można podzielić na podstawie ich składu chemicznego na 4 zasadnicze kategorie:

  • materiały o składnikach bitumicznych, mineralnooleistych i innych organicznych, np. klejowych, mają one wszystkie ograniczony okres działania użytecznego, a prócz tego wpływają ujemnie na wiązanie i twardnienie betonu, wobec czego należy je z zasady z użycia wykluczyć;
  • rozpuszczalne w wodzie mydła potasowe i sodowe nie nadające się do stosowania;
  • nierozpuszczalne w wodzie mydła glinoalkaliczne, a szczególnie wapniste będące dobrym dodatkiem uszczelniającym przy małym ciśnieniu wody, np. w pomieszczeniach piwnicznych (segregator aktów prawnych);
  • rozczyny związków glinowych i krzemowych oraz kwas krzemowy, które nie powinny zawierać sodu i potasu; środki te wykazują swą wartość, gdy własna szczelność betonu jest duża. Zastrzeżenie się przeciwko dodatkom soli sodowych i potasowych objaśnia się tym, że przy połączeniu z betonem lub zaprawą cementową wytwarzają one rozpuszczalne w wodzie i ulegające wy ługowy waniu sole.

Wśród domieszek można znaleźć przetwory o różnym okresie wiązania, a więc takie, które nie wpływają na zmianę czasu wiązania cementu, takie, które poważnie przyśpieszają wiązanie i takie, które dodane do cementu wiążą w ciągu kilku sekund, a więc znakomicie się nadają do zatykania szczelin z wyciekającą przez nie wodą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Posadzki klepkowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Posadzki klepkowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Posadzki klepkowe zdjęcie nr 8 Posadzki klepkowe zdjęcie nr 9 Posadzki klepkowe zdjęcie nr 10
Posadzki klepkowe zdjęcie nr 11
Posadzki klepkowe zdjęcie nr 12 Posadzki klepkowe zdjęcie nr 13 Posadzki klepkowe zdjęcie nr 14
Posadzki klepkowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Posadzki klepkowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Posadzki klepkowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami