Blog
Para nasycona
W artykule znajdziesz:
Para nasycona
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń przypuszcza się, że kawitacja powstaje, gdy ciśnienie w jakimś punkcie płynącej wody obniży się poniżej ciśnienia pary nasyconej tej cieczy w danej temperaturze (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z równania (2.1) wynika, że im większa prędkość przepływu, tym większy spadek ciśnienia w danym miejscu. W miarę spadku ciśnienia wydzielają się w wodzie pęcherzyki gazów w niej zawartych, a gdy ciśnienie spadnie do wartości pt - pęcherzyki pary wodnej.
Przy zderzeniu z powierzchnią betonu, gdzie ciśnienie jest większe, para ulega ponownie kolejno sprężeniu, nasyceniu i skropleniu. Ponieważ woda zajmuje mniejszą objętość niż para, towarzyszy temu zjawisku implozja, wywierająca uderzenia o powierzchnię betonu o ciśnieniu nieraz rzędu kilkuset atmosfer. Opisany proces trwa ułamek sekundy, rzędu kilku tysięcznych.
Powtarzające się implozje powodują erozję powierzchni betonu, której skutki widoczne po upływie wstępnego okresu tzw. inkubacji bardzo szybko wzrastają z czasem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powierzchnia betonu zniszczona z powodu kawitacji jest szorstka, „rakowata”, wskutek wypłukiwania spoiwa i mniejszych ziarn kruszywa.
Dla zmniejszenia skutków kawitacji należy stosować beton hydrotechniczny, szczelny, według wymogów podanych przy omawianiu kruszywa, ewentualnie z kruszywa ostrokrawędzistego (łamanego), co ma znaczenie przy wyższych wskaźnikach w/c (^0,5), i drobnoziarnistego (do 20 mm, a gdy kruszywo łamane jest ze skał o dużej wytrzymałości - do 60 mm).
Także i polimerobetony z żywic epoksydowych użyte do warstw okładzinowych powierzchni narażonych na kawitację rokują dużą skuteczność.
Duże znaczenie ma dokładność wykonawstwa. Przy układaniu betonu zamiast ubijania należy stosować wibrowanie. Szczególną rolę odgrywa dokładność deskowań. Dobre wyniki, ale raczej tylko w przewodach, daje wygładzanie powierzchni za pomocą tzw. wypalania (uprawnienia budowlane).
Wkładki stalowe
Małasiewicz [41] daje przegląd badań i zaleceń dotyczących zapobieganiu erozji kawitacyjnej betonów.
Szkodliwą działalność skałotoczy i innych organizmów morskich w odniesieniu do kamieni naturalnych i sztucznych. To, co tam powiedziano, ma pełne zastosowanie do betonów. Korozja biologiczna, podobnie jak i mechaniczna, potęguje lub przyspiesza korozję chemiczną, a ta z kolei polepsza warunki wegetacji skałotoczy, ułatwiając im wdzieranie się do osłabionych części betonów (program egzamin ustny).
Wkładki stalowe w betonach występują bądź jako zbrojenie betonów słabo zbrojonych (dozbrojonych, wzmocnionych), albo żelbetu, bądź jako armatura betonów sprężonych.
Ważną rolę odgrywa tu grubość otulin wkładek. XVII Międzynarodowy Kongres Żeglugi zalecał stosowanie otulin o grubości przynajmniej 4-8 cm. Ze względu na właściwości wody Bałtyku wystarczy, jeżeli otulenie wkładek głównych wyniesie przynajmniej 3 cm, a otulenie strzemion przynajmniej 2,2 cm. Gdy elementy żelbetowe mogą być narażone na wpływy chemiczne szkodliwe dla betonu lub stali, grubość warstwy izolacyjnej powinna być odpowiednio zwiększona, nie mniej niż o 1 cm (opinie o programie).
Grubsze otuliny jednak nie rozwiązują jeszcze sprawy, gdyż czy to wskutek uderzeń fal (lub statków) czy, gdy chodzi o prefabrykaty, wskutek wstrząsów w czasie transportu i innych operacji (np. wbijanie pali) ulegają one pęknięciom, niekiedy tylko włoskowatym, ale wystarczającym, aby powietrze i agresywna woda dostały się do wkładek i aby rozwinął się proces korozji elektrochemicznej stali (segregator aktów prawnych).
Ogólnie rzecz biorąc, środowisko w jakim znajdują się w zwykłych warunkach wkładki stalowe w betonie wywiera na nie wpływ ochronny.
Istotnym czynnikiem jest tu pasywujące działanie środowiska alkalicznego. Wilgoć w porach betonu jest w zwykłych warunkach alkaliczna (pH ~ 12-13) wskutek tworzenia się dużych ilości wodorotlenku wapnia lub hydratów tlenku wapnia w czasie hydratacji cząstek cementu portlandzkiego, które to związki działają jak inhibitory. Przy pełnym nawilgoceniu betonu napowietrzanie powierzchni wkładek jest utrudnione i stal w tych warunkach nie koroduje (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32