Blog

Źródła ciepła zdjęcie nr 2
04.02.2021

Para wodna

W artykule znajdziesz:

Para wodna

Źródła ciepła zdjęcie nr 3
Para wodna

Przy przygotowaniu wody ciepłej lub gorącej w centralnej kotłowni najkorzystniej jest stosować kotły parowe, ze względu na:

a) temperaturę pary wodnej (od 104 do 110°C w kotłach parowych niskiego ciśnienia i temperatury wyższe w kotłach wysokiego ciśnienia) wyższą niż temperatura wody z kotłów wodnych niskiego ciśnienia (program uprawnienia budowlane na komputer),

b) niezmienność temperatury pary wodnej w ciągu całego roku (w kotłach wodnych niskiego ciśnienia obsługujących jednocześnie ogrzewanie temperatura zmienia się w ciągu sezonu opałowego od ok. 55 do ok. 90°C),

c) mniejsze wymiary wężownicy parowej w podgrzewaczu w stosunku do wężownic wodnych - przy podgrzewaczach o większej pojemności (współczynnik przenikania ciepła między parą a wodą w podgrzewaczu pojemnościowym ok. 800 kcal/m2 h °C - współczynnik przenikania ciepła między wodą a wodą w podgrzewaczu pojemnościowym - od 200 do 270 kcal/m2 h °C) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Instalacje ciepłej wody obsługiwane przez centralną kotłownię zakładową składają się poza kotłami:

a) z podgrzewacza,

b) z doprowadzenia wody zimnej,

c) z zaworu bezpieczeństwa upuszczającego nadmiar wody lub pary wodnej z podgrzewacza, gdy woda ciepła w podgrzewaczu zacznie nadmiernie parować,

d) z sieci rur rozprowadzających (uprawnienia budowlane),

e) z urządzenia do automatycznego regulowania dopływu czynnika grzejnego, to jest pary lub wody z kotłów, a tym samym do miarkowania temperatury wody ciepłej. Miarkownik taki składa się z zaworu, zwykle z przeponą przymykaną przez rozszerzający się płyn wypełniający czułek zanurzony w ciepłej wodzie. Przepona zamyka całkowicie dopływ pary lub wody grzejnej przez zawór w wypadku wzrostu temperatury wody ciepłej ponad dopuszczalną (dla użytku pracowników zwykle przy temperaturze maksymalnej 60°C).

Przy wodzie gorącej (o temperaturze powyżej 60°C) woda zimna zasilająca powinna być odpowiednio zmiękczona, by nie tworzyły się w sieci osady kamienia (powstające przy temperaturze powyżej 70°C). Przy większej rozległości sieci ciepłej wody, daje się dodatkowy przewód rurowy, umożliwiający stałe krążenie wody w urządzeniu, aby woda w odcinkach sieci oddalonych od podgrzewacza nie stygła (program egzamin ustny).

Urządzenia odbiorcze ciepłej wody

Przy sieciach o dużej rozległości, a szczególnie przy
sieciach rozległych poziomych (w budynkach o niedużej ilości kondygnacji) stosuje się dla zapewnienia stałego krążenia wody pompy obiegowe na przewodach stałego krążenia (na przewodach powrotnych) (opinie o programie). Schemat urządzenia ciepłej wody z pompami obiegowymi, a pompę o wydajności 5000 litrów na godzinę wywołującą nadciśnienie w sieci o wysokości 2 m słupa wody.

Urządzenia odbiorcze ciepłej wody, to jest kurki czerpalne, daje się zwykle bezpośrednio związane z kurkami zimnej wody, w postaci baterii, tak by w miejscu odbioru można było regulować temperaturę czerpanej wody do potrzebnej wysokości (zwykle w granicach od +20 do +55°C). Przewody zasilające ciepłej wody izoluje się otuliną dla zmniejszenia strat ciepła w urządzeniu. W urządzeniach ciepłej wody, w których potrzebne jest stałe ciśnienie w miejscach odbioru, stosuje się zasilanie sieci cieplej wody nie bezpośrednio z sieci wody zimnej, lecz albo za pośrednictwem zbiornika umieszczonego na odpowiedniej wysokości, albo za pośrednictwem urządzenia hydroforowego (segregator aktów prawnych).

Jeżeli urządzenie cieplej wody jest zasilane z kotłów wodnych, przy tym woda grzejna krąży w wężownicy podgrzewacza z większą prędkością, przy pomocy pomp obiegowych (zwykle z prędkością ponad 0,3 m/sek - najlepiej z prędkością powyżej 0,5 m/sek) oraz jeżeli w urządzeniu ciepłej wody krążenie wody jest powodowane również przez pompy obiegowe (najlepiej przy tej samej prędkości krążenia wody ciepłej co wody grzejnej - ponad 0,3 m/sek lub powyżej 0,5 m/sek), wówczas celowe jest zastosowanie zamiast podgrzewaczy pojemnościowych w postaci dużych zbiorników walcowych - podgrzewaczy przepływowych zbudowanych z rur (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Źródła ciepła zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Źródła ciepła zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Źródła ciepła zdjęcie nr 8 Źródła ciepła zdjęcie nr 9 Źródła ciepła zdjęcie nr 10
Źródła ciepła zdjęcie nr 11
Źródła ciepła zdjęcie nr 12 Źródła ciepła zdjęcie nr 13 Źródła ciepła zdjęcie nr 14
Źródła ciepła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Źródła ciepła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Źródła ciepła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami