Blog
Produkcja cementu
W artykule znajdziesz:
Zgodnie z założeniem Bogue’a co do proporcji składników cementu przyjmuje się, że klinkier uległ pełnej krystalizacji dając produkty stanu równowagi, a - jak wykazano reaktywność fazy szklanej jest różna od reaktywności fazy krystalicznej o podobnym składzie. Jak wynika z podanych rozważań, prędkość chłodzenia klinkieru, jak również prawdopodobnie inne charakterystyki procesu produkcji cementu, wpływają na wytrzymałość cementu i utrudniają wyprowadzanie wzorów w rodzaju tych. Niemniej jednak, jeśli stosowany jest tylko jeden proces produkcyjny oraz utrzymywana jest stała prędkość chłodzenia klinkieru, wówczas zachodzi ściśle określony związek między składem i wytrzymałością cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Produkcja cementu wymaga ścisłej kontroli i w laboratoriach fabryk cementu przeprowadza się wiele prób mających zapewnić, że cement ma odpowiednią jakość i odpowiada wymaganiom odpowiednich norm. Pomimo to jest pożądane, aby nabywca lub też niezależne laboratorium dokonywali prób odbioru albo - co zdarza się znacznie częściej - kontrolowali właściwości cementów przeznaczonych do pewnych celów specjalnych. Badania składu chemicznego i miałkości zostały już opisane; w następnym podrozdziale omówiono dalsze badania zalecone w normie BS 12: 1958 dla cementów portlandzkich zwykłych i szybkotwardniejących. Wymagania innych norm podano przy omawianiu innych rodzajów cementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Procesy fizyczne
Przy określaniu czasów początku i końca wiązania, a także przy badaniu stałości objętości cementu metodą Le Cha- teliera, należy stosować czysty zaczyn cementowy o konsystencji normowej. Konieczne jest zatem określenie - dla danego cementu - takiej zawartości wody w zaczynie, która dałaby ową pożądaną konsystencję (uprawnienia budowlane).
Konsystencją mierzy się za pomocą aparatu Vicata, w którym igła zastąpiona została trzonkiem cylindrycznym o średnicy 10 mm. Cement i wodę miesza się w określony sposób tworząc próbny zaczyn, po czym umieszcza się w specjalnym naczyniu (pierścieniu). Trzonek zostaje doprowadzony do zetknięcia się z wierzchnią warstwą zaczynu, a następnie zwolniony (program egzamin ustny). Pod działaniem własnego ciężaru trzonek zagłębia się w zaczyn, przy czym głębokość penetracji zależy od konsystencji. Zgodnie z normą BS 12: 1958 w zaczynie normowym penetracja następuje do głębokości 5-7 mm od dna formy. Zawartość wody w zaczynie normowym wyraża się jako procent masy suchego cementu; wartość ta wynosi zazwyczaj 26-33% (opinie o programie).
Procesy fizyczne przebiegające przy wiązaniu cementu. W dalszym ciągu będzie krótko omówiony sposób rzeczywistego określenia czasów wiązania (segregator aktów prawnych). Czasy wiązania są badane w aparacie Vicata, przy zastosowaniu różnych końcówek penetrujących. Do określenia początku wiązania używa się igły o przekroju okrągłym lub kwadratowym, o powierzchni przekroju równej 1 mm2. Pod określonym naciskiem igła ta zagłębia się w zaczynie o konsystencji normowej, umieszczonym w specjalnym naczyniu.
Przyjmuje się, że początek wiązania następuje wówczas, gdy zaczyn zesztywnieje na tyle, że igła przeniknie jedynie do głębokości ok. 5 mm powyżej dna formy. Początek wiązania określa czas, jaki upłynął od momentu dodania wody do cementu (promocja 3 w 1). Dla zwykłych, szybko- twardniejących i hutniczych cementów portlandzkich norma BS 12: 1958 określa minimalny czas początku wiązania jako 45 minut, dla niskokalorycznego cementu portlandzkiego wg normy BS 1370: 1958 wynosi on 60 min. Według normy BS 915: 1947 początek wiązania cementu glinowego następuje w czasie 2-6 h.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32