Blog
Parafiny
W artykule znajdziesz:
Parafiny
Parafiny otrzymywane z oznaczenia metodą Holdego mają temperatury krzepnięcia powyżej 50°C, najczęściej ok. 60°C. Wyżej krzepnące parafiny nie są pożądane, gdyż łatwiej krystalizują.
Parafina zawarta w asfalcie wpływa niekorzystnie na właściwości asfaltów. Asfalty parafinowe, tj. zawierające powyżej 2% parafiny, mają znacznie mniejszą lepkość niż asfalty bezparafinowe o podobnej penetracji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Norma PN-65/C-96170 dla asfaltów drogowych uzyskiwanych z rop parafinowych dopuszcza zawartość w nich parafiny do 3,5 %, co jak można sądzić jest wartością dość wysoką.
Dla asfaltów przemysłowych (oznaczonych P) i izolacyjnych (oznaczonych IW) nie ma ograniczeń zawartości parafiny. Asfalty przemysłowe używane do produkcji pap, zwłaszcza o niskiej i średniej temperaturze topliwości, zawierają powyżej 3,5% parafiny, co może częściowo tłumaczyć złą jakość pap asfaltowych.
Jakościowe wykrywanie obecności smoły z węgla
kamiennego, brunatnego itp. w asfaltach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Próba dwuazowa wg Graefego. Z próbki badanego asfaltu przygotowuje się wyciąg acetonowy (przez wygotowanie z acetonem). Wyciąg acetonowy odparowuje się do sucha i pozostałość zadaje nadmiarem 1/n ługu sodowego na ciepło.
Alkaliczny wyciąg zadaje się solą kuchenną i kilkoma kroplami świeżo przyrządzonego chlorku dwuazobenzenu. Pojawienie się czerwonego zabarwienia lub czerwonego osadu soli sodowej oksyazobenzenu świadczy o obecności fenoli, a zatem i produktów smołowych w badanej próbce. Zamiast chlorku dwuazobenzenosulfonowego, który należy zawsze świeżo przyrządzać, można używać siarczanu dwuazobenzenu.
Próba ta jest bardzo czuła i daje jednoznaczny wynik tylko w razie zupełnego braku zabarwienia [19]. Słabe zabarwienie może pochodzić z kwaśnych składników asfaltów (np. z rop rumuńskich).
Próba ta jest ważna przy badaniu lepików posadzkowych i mas izolacyjnych stosowanych w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie jest niedopuszczalne użycie lepików smołowych lub zawierających pochodne smół węglowych (uprawnienia budowlane).
Badanie jednorodności
Badanie jednorodności - próba Oliensisa. Próba plamy Olien- sisa jest jednym ze sposobów określenia w asfaltach zawartości wysoko-molekularnych asfaltenów, które wpływają ujemnie na fizyczne właściwości asfaltów. Wysokomolekularne asfalteny mogą pochodzić bezpośrednio z ropy naftowej, bądź mogą powstawać przy zbyt wysokich temperaturach w czasie destylacji ropy lub ogrzewania asfaltu w czasie jego przeróbki (program egzamin ustny). Badania obecności tych asfaltenów obowiązują w szeregu norm zagranicznych.
Wykonanie próby jakościowej: 2-gramową próbkę asfaltu topi się w niewielkiej kolbie z płaskim dnem. Po ostygnięciu asfaltu wlewa się do kolbki 10 ml „nafty kosmetycznej” lub „benzyny aptecznej” (nie zawierających związków aromatycznych), kolbkę zamyka się chłodnicą powietrzną i ogrzewa w łaźni wodnej aż do rozpuszczenia się asfaltu. Po ostygnięciu roztworu umieszcza się jego kroplę na bibule do sączenia i obserwuje wygląd powstałej plamy (opinie o programie). Jeżeli plama ma wygląd jednorodny, bez ciemniejszego rdzenia w środku, wynik próby określa się jako negatywny, świadczący o nieobecności niepożądanych asfaltenów.
Próba ilościowa polega na znalezieniu takiej mieszanki nafty kosmetycznej z ksylenem, w której rozpuszczony badany asfalt daje plamę jednorodną. Jako wynik podaje się zawartość ksylenu w nafcie (segregator aktów prawnych).
Szereg asfaltów producji krajowej daje próbę plamy pozytywną, która po próbie wygrzewania jeszcze się pogarsza, co wskazuje na małą odporność tych asfaltów na działanie wyższych temperatur.
Sposób badania wzajemnego oddziaływania na siebie różnych asfaltów względnie paków i asfaltów (wg ASTM). Tak skomplikowane układy koloidalne, jakimi są smół; i asfalty, mogą dość łatwo ulegać zaburzeniom równowagi zarówno pod wpły wem rozpuszczalników, jak i wzajemnego na siebie oddziaływania, przy czym działania takie mogą wywierać nie tylko wzajemnie dwa asfalty różnegi pochodzenia, lecz i smoła lub pak na asfalt (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32