Blog
Parametry powietrza wewnętrznego a przepisy budowlane
W artykule znajdziesz:
Parametry powietrza wewnętrznego a przepisy budowlane
Obecnie nikogo nie trzeba przekonywać, że klimatyzacja to jeden z najbardziej pożądanych i niezbędnych systemów zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i we wszystkich lokalach użyteczności publicznej (program na komputer). To dzięki niej istnieje możliwość zapewniania w nich odpowiedniej jakości powietrza, które – zgodnie z ogólnopolskiej normami budownictwa – musi spełniać określone wymagania.
Wyznaczają je parametry powietrza wewnętrznego, których wyliczenie nie należy do najprostszych zadań (program na telefon). Uproszczone badanie jakości powietrza sprawdza zawartość w nim dwutlenku węgla, przy czym warto mieć świadomość, że jest to przeprowadzane z uwzględnieniem tak zwanych wartości granicznych. To dzięki nim jest wyznaczany współczynnik jakości powietrza (program na egzamin ustny).
Temperatura powietrza wewnętrznego
Do innych parametrów powietrza wewnętrznego należy zaliczyć ilość powietrza, temperaturę powietrza wewnętrznego oraz wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu (promocja 3 w 1). Jeżeli chodzi o ilość świeżego powietrza, to jest ona wyznaczana w zależności od rodzaju obiektu. Zgodnie z obowiązującymi w ogólnopolskim budownictwie przepisami do budynków mieszkalnych, do lokali użyteczności publicznej, do mieszkań musi być dostarczonych 20 m³ powietrza na godzinę dla każdej przebywającej w danym obiekcie osoby (segregator).
Temperatura powietrza wewnętrznego jest odczuwana w sposób subiektywny i dlatego trudno sprostać oczekiwaniom wszystkich, znajdujących się w pomieszczeniu osób. W przypadku wilgotności względnej przyjmuje się, że zimą powinna wynosić od czterdziestu do sześćdziesięciu procent, jednak nie może spadać poniżej trzydziestu procent. W sezonie letnim optymalna, najlepsza dla zdrowia i samopoczucia wilgotność względna powinna oscylować w granicach od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu procent (opinie).
Parametry powietrza wewnętrznego muszą spełniać wszystkie kryteria. Wymagają tego nie tylko przepisy budowlane, ale także konieczność sprostania wyznaczonym standardom, które obowiązują w Unijnym oraz ogólnopolskim budownictwie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32