Blog

12.09.2018

Parametry powietrza wewnętrznego a przepisy budowlane

W artykule znajdziesz:

Parametry powietrza wewnętrznego a przepisy budowlane

Obecnie nikogo nie trzeba przekonywać, że klimatyzacja to jeden z najbardziej pożądanych i niezbędnych systemów zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i we wszystkich lokalach użyteczności publicznej (program na komputer). To dzięki niej istnieje możliwość zapewniania w nich odpowiedniej jakości powietrza, które – zgodnie z ogólnopolskiej normami budownictwa – musi spełniać określone wymagania.
Wyznaczają je parametry powietrza wewnętrznego, których wyliczenie nie należy do najprostszych zadań (program na telefon). Uproszczone badanie jakości powietrza sprawdza zawartość w nim dwutlenku węgla, przy czym warto mieć świadomość, że jest to przeprowadzane z uwzględnieniem tak zwanych wartości granicznych. To dzięki nim jest wyznaczany współczynnik jakości powietrza (program na egzamin ustny).

Temperatura powietrza wewnętrznego

Parametry powietrza wewnętrznego a przepisy budowlane

Do innych parametrów powietrza wewnętrznego należy zaliczyć ilość powietrza, temperaturę powietrza wewnętrznego oraz wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu (promocja 3 w 1). Jeżeli chodzi o ilość świeżego powietrza, to jest ona wyznaczana w zależności od rodzaju obiektu. Zgodnie z obowiązującymi w ogólnopolskim budownictwie przepisami do budynków mieszkalnych, do lokali użyteczności publicznej, do mieszkań musi być dostarczonych 20 m³ powietrza na godzinę dla każdej przebywającej w danym obiekcie osoby (segregator).
Temperatura powietrza wewnętrznego jest odczuwana w sposób subiektywny i dlatego trudno sprostać oczekiwaniom wszystkich, znajdujących się w pomieszczeniu osób. W przypadku wilgotności względnej przyjmuje się, że zimą powinna wynosić od czterdziestu do sześćdziesięciu procent, jednak nie może spadać poniżej trzydziestu procent. W sezonie letnim optymalna, najlepsza dla zdrowia i samopoczucia wilgotność względna powinna oscylować w granicach od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu procent (opinie).
Parametry powietrza wewnętrznego muszą spełniać wszystkie kryteria. Wymagają tego nie tylko przepisy budowlane, ale także konieczność sprostania wyznaczonym standardom, które obowiązują w Unijnym oraz ogólnopolskim budownictwie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami