Blog

Wartość opałowa zdjęcie nr 2
08.11.2021

Parcie gruntu

W artykule znajdziesz:

Parcie gruntu

Wartość opałowa zdjęcie nr 3
Parcie gruntu

Autor zaprojektował izolację wewnętrzną z konstrukcją dociskową żelbetową. Aby utrzymać pod wszystkimi ławami fundamentowymi budynku jednakowe warunki osiadania gruntu, wykonano ławy również pod ścianami kotłowni, a konstrukcję dociskową oparto na stropie spoczywającym na ławach fundamentowych i nie dotykającym do gruntu (program uprawnienia budowlane na komputer). Ściany zewnętrzne kotłowni o wysokości ok. 7,0 m, narażone na znaczne parcie gruntu i wody gruntowej, zostały wykonane w konstrukcji zespolonej ceglano-żelbetowej, z której został wypuszczony na poziomie górnej krawędzi ścian konstrukcji dociskowej wieniec żelbetowy stanowiący zabezpieczenie tej konstrukcji przed przesuwem pionowym pod wpływem wyporu wody.

Jeśli szczelina, która może powstać między konstrukcją dociskową a izolacją, jest większa niż 1 mm, to zaleca się stosowanie dodatkowej konstrukcji lub inne rozwiązanie, które wyeliminowałoby szkodliwy wpływ skurczu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niekiedy stosuje się zahaczenie wewnętrznej konstrukcji dociskowej o masywną konstrukcję zewnętrzną za pośrednictwem wsporników wpuszczonych do bruzd poziomych wykutych w konstrukcji zewnętrznej. Takie rozwiązanie nie jest godne zalecenia, bo należyte wypełnienie betonem bruzd wyłożonych izolacją nastręcza poważne trudności. Mogą się tworzyć bowiem w górnych częściach płyty wspornikowej pustki powietrzne, które następnie stają się przyczyną zniszczenia izolacji w tych miejscach. Dlatego pewniejsze rozwiązanie daje zastosowanie podobnych wsporników wypuszczonych w górnych końcach ścian pionowych konstrukcji dociskowej.
Gdy dolną część ścian konstrukcji zewnętrznej trzeba włączyć do obciążenia równoważącego wypór wody, to zastosowanie dolnych płyt wspornikowych może okazać się konieczne, ale wówczas trzeba zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie bruzd betonem (uprawnienia budowlane).

Jednym ze środków służących do tego celu poza wyżej omówionym, polegającym na zastosowaniu cementu ekspansywnego, jest zastosowanie dodatkowej płyty dociskowej, którą wykonuje się jako płytę żelbetową, połączoną z konstrukcją dociskową za pomocą kotew talerzowych i oddzieloną warstwą izolacji z papy od konstrukcji ścian budynku. Izolacja ta powinna ułatwić nieskrępowane ruchy płyty dociskowej dodatkowej.

Zastosowanie płyt

Zastosowanie płyt po jednej stronie i zakotwienie kotwami talerzowymi konstrukcji dociskowej po drugiej stronie bezpośrednio do ściany budynku, nie wydaje się właściwym rozwiązaniem ze względu na to, że aby szczelina skurczowa powstawała tylko przy jednej ścianie konstrukcji dociskowej, cała konstrukcja musi się przesunąć w jednym kierunku. Siła potrzebna do pokonania oporów przy przesunięciu konstrukcji dociskowej w jednym kierunku może być tak duża, że zakotwienie konstrukcji dociskowej w ścianie budynku okaże się niewystarczające (program egzamin ustny).

Inne rozwiązanie będzie polegać na zastosowaniu konstrukcji dociskowej wg schematu statycznego. Konstrukcję takiego rozwiązania, a szczegół zakotwienia kotwi talerzowych w płytach dociskowych. Podobne rozwiązanie, z tym że dno konstrukcji dociskowej własnym ciężarem równoważy wypór wody. Jeśli wypór wody da się zrównoważyć ciężarem własnym dna konstrukcji dociskowej, to zamiast dna betonowego można wykonać dno z kamienia łamanego, którego skurcz będzie minimalny. Rozwiązanie takie zostało zastosowane przy odbudowie podziemi teatru ludowego w Berlinie (opinie o programie).

Ściany dociskowe można wykonać murowane lub żelbetowe, ale wówczas należy zastosować szczeliny dylatacyjne pionowe, w szczególności w narożach pomieszczenia.
Przy projektowaniu i wykonywaniu konstrukcji dociskowej wewnętrznej należy uwzględnić następujące warunki:
- jeżeli nie ma możliwości zastosowania do betonu cementu bezskurczowego lub ekspansywnego, należy stosować beton o jak najmniejszym skurczu, a więc przede wszystkim o małej zawartości cementu; nie należy stosować cementów szybkotwardniejących, jeśli dają one skurcz większy od cementów normalnych (segregator aktów prawnych);
- w celu zmniejszenia skurczu należy zbroić konstrukcję nie tylko zbrojeniem wynikającym ze względów statycznych;
- konstrukcje powinny być możliwie sztywne (o znacznych stosunkowo grubościach), aby ich odkształcenie (ugięcie) było jak najmniejsze;
- należy dążyć do tego, aby ciężar dna konstrukcji dociskowej mógł samodzielnie zrównoważyć wypór wody (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wartość opałowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wartość opałowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wartość opałowa zdjęcie nr 8 Wartość opałowa zdjęcie nr 9 Wartość opałowa zdjęcie nr 10
Wartość opałowa zdjęcie nr 11
Wartość opałowa zdjęcie nr 12 Wartość opałowa zdjęcie nr 13 Wartość opałowa zdjęcie nr 14
Wartość opałowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wartość opałowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wartość opałowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami