Blog
Partia cementu
W artykule znajdziesz:
Rozpatrzone zostaną teraz poszczególne czynniki wymienione oraz kolejne decyzje aż do ostatecznego doboru proporcji mieszanki. Jest to jedna z najważniejszych właściwości betonu zarówno sama w sobie, jak również z uwagi na jej wpływ na wiele innych pożądanych cech stwardniałego betonu. W zasadzie średnia wytrzymałość na ściskanie wymagana w określonym wieku, zwykle po 28 dniach, określa nominalny stosunek wodno-cementowy mieszanki (program uprawnienia budowlane na komputer). Na podano dla cementów portlandzkich stosowanych do betonów dojrzewających w normalnych temperaturach, przy czym nowoczesne cementy mają tendencję do uzyskiwania wyższych wytrzymałości, niż podane. Jeśli jednak jedna partia cementu ma być używana w czasie całego betonowania (np. cement został dostarczony luzem i magazynowany w silosie), można wykorzystać rzeczywistą wytrzymałość danego cementu, tzn. należy stosować doświadczalną zależność między wytrzymałością i stosunkiem wodno-cementowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeśli stosuje się krzywe podobne do zilustrowanych, należy znać rodzaj cementu, ponieważ różne jego rodzaje mają odmienną prędkość twardnienia jednak w wieku powyżej 1 roku lub powyżej 2 lat wytrzymałość betonów wykonanych z różnych cementów jest w przybliżeniu podobna. W mieszankach o wysokiej wytrzymałości, np. powyżej 40 MN/m2, również stosunek kruszywa do cementu wpływa na wytrzymałość i projektowanie takich mieszanek rozpatrzono oddzielnie (uprawnienia budowlane).
Projektowanie konstrukcji
Zależność między wytrzymałością średnią i „minimalną” Projektowanie konstrukcji jest oparte na założeniu pewnej minimalnej wytrzymałości betonu, lecz rzeczywista wytrzymałość betonu produkowanego na budowie lub w laboratorium jest zmienna (program egzamin ustny). W projektowaniu mieszanki betonowej należy więc dążyć do średniej wytrzymałości wyższej niż minimalna. Nowoczesne podejście niektórych norm, np. „Zaleceń” CP 110: 1972, oparto na charakterystycznej wytrzymałości betonu, określonej jako wytrzymałość, która jest przekraczana przez 95% rezultatów uzyskanych na podstawie badania próbek. W normach szwajcarskich używa się pojęcia wytrzymałości „nominalnej”. Jest ona określona jako wartość, która jest przekraczana przez 84% wyników uzyskanych na podstawie badania próbek; wyjaśnienie wskazuje, że wytrzymałość ta leży o wartość jednego odchylenia standardowego poniżej średniej wytrzymałości (opinie o programie).
Rozkład wytrzymałości uzyskany na podstawie badania próbek można opisać za pomocą odchylenia średniego i standardowego. Na podstawie znajomości prawdopodobieństwa, że dana próbka ma wytrzymałość różniącą się od średniej o daną wartość, można określić wytrzymałość „minimalną”’ danej mieszanki. Nie można jednak ustalić żadnego absolutnego minimum, ponieważ z punktu widzenia statystyki istnieje zawsze pewne prawdopodobieństwo wystąpienia takiego wyniku badania, który będzie leżał poniżej minimum, niezależnie od tego, jak nisko ustali się to minimum; ustalenie tego prawdopodobieństwa krańcowo nisko byłoby nieekonomiczne (segregator aktów prawnych).
Zwykle określa się „minimum” jako wartość, która będzie przekroczona przez z góry ustalony procent wyników badania, zwykle 95 lub 99%. Jak już wspomniano, taka wartość jest nazywana wytrzymałością charakterystyczną i w praktyce brytyjskiej opiera się ona na proporcji 95-procentowej. Jeśli nie używa się w sposób wyraźnie określony wytrzymałości charakterystycznej, należy dokładnie stwierdzić, czy wymagania procentowe mają być stosowane do pojedynczych kostek próbnych, czy też do średniej z każdej grupy kostek próbnych badanych w tym samym czasie; prawdopodobieństwo, że średnia grupy będzie niższa niż wartość charakterystyczna, jest niższe niż w przypadku gdy bierze się pod uwagę pojedynczą kostkę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32